Úvod > Aktuality > Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Vydáno 24. července 2019 Kultura
Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 26. až 28. července 2019 již po 22. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 230 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.

Selské slavnosti letos opět lákají do Holašovic

HolašoviceHolašovická náves bude od 26. do 28. července 2019 dějištěm tradičních Selských slavností. Řemeslný jarmark se v kulisách malebných holašovických statků uskuteční již po dvaadvacáté.

Možná vám Holašovice připomenou některý ze skanzenů, ale je to jen zdání: domy jsou trvale obydlené anebo je využívají chalupáři. Při Selských slavnostech si můžete všechna zákoutí pořádně prohlédnout, od zdobených štítů zrcadlících se v návesním rybníku a muzea Selský dvůr přes keramickou dílnu, novou hasičskou zbrojnici a obnovenou dobytčí váhu až po penzion s restaurací Špejchar u Vojty a Holašovickou hospodu. K tomu si navíc užijete staročeský jarmark s ukázkami tradičních lidových řemesel, kde se sjíždějí stovky řemeslníků z Čech, Moravy, Slovenska a Maďarska.

K jarmarečnímu veselí patří projížďky na koních, chytání jihočeských kaprů z kádě do ruky, soutěže o nejlepší jihočeskou buchtu, nejlepší koláč i o jejich rychlojedení, heligonkáři, flašinetář a spousta folkloru, dechovky, folku a country. Samozřejmě nechybí ani dětský koutek, dřevěný ručně poháněný kolotoč nebo tvůrčí dílny.

Návštěvníci si přijdou na své i během hudebního programu. Atraktivní bude folková legenda Spirituál kvintet, sobotní odpoledne bude patřit moravskému folkloru a dechovce. V neděli se příchozí mohou těšit zejména na kapelu Kamelot s Romanem Horkým.
 

Autobusem z Českých Budějovic

Pro návštěvníky bude zajištěna kyvadlová autobusová doprava Českých Budějovic do Holašovic a zpět. Autobusy budou jezdit každých třicet minut.

Po dobu celé akce bude připraven velice bohatý program pro děti na volném prostranství návsi pod názvem „Hrajeme si s Kooperativou“, kde si dnešní děti budou moci vyzkoušet „Jak si dříve hráli jejich rodiče a prarodiče“. Děti vám tady i pohlídají a bude o ně vzorně postaráno. Pestrá paleta řemesel, bohatý výběr z gastronomie, atraktivní kulturní program, koně, ryby, heligonky, dřevosochaři a další. Selské slavnostiHolašovicích budou zkrátka opět jedinečné.

Základní celodenní vstupné stojí 120 Kč, děti od 6 do 12 let zaplatí polovinu, mladší a vozíčkáři mají vstup zdarma.
 

Kam na výlet v okolí?

Pokud se do Holašovic nechystáte na celý víkend, mohou se vám hodit tipy na pár výletů v okolí. K toulkám přírodou pěšky nebo na kole láká Blanský les a hlavně Jaronínská bučina na úbočí vrchu Buglata, kde nejstarší stromy rostou už přibližně tři sta let; z Holašovic je to jen pár kilometrů po značených cestách.

Když půjdete ještě o kousek dál, dorazíte do osady Kuklov. Nad ní se nacházejí zříceniny královského hradu Kuglvajt, přímo v obci pak objevíte nedokončený kostel sv. Ondřeje, který se měl stát součástí paulánského kláštera. Možná ho znáte z kin a televize, v roce 1967 v Kuklově režisér František Vláčil natáčel historický film Údolí včel, v němž se torzo kostela díky šikovným filmařům proměnilo v půvabnou zemanskou středověkou tvrz. Přímo na okraji Holašovic si můžete uspořádat piknik u zdejšího stonehenge, kruhu z obřích kamenů, a koho láká selské baroko, ten se může vydat na delší výlet po okolních vesnicích, rozesetých na historickém území jihočeských Blat.  
Dobčické rybníčky - originální ubytování v dřevěných chatičkách

Dobčické rybníčky - originální ubytování v dřevěných chatičkách

Originální „glamping“ ubytování v dřevěných chatičkách situovaných na vodní hladině a ve stromech vám nabídnou nevšední zážitek. Chatičky na vodní hladině jsou postaveny na dubových pilotách, obklopeny vodou, s prostorným molem a haltýřem pro vaše rybářské úlovky.

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Holašovice u Českých Budějovic, s titulem vesnice UNESCO, nabízí návštěvníkům také jinou turistickou atrakci - megalitický kruh z obřích kamenů. Kameny tohoto kruhu u Holašovic disponují nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem.

Zbudovská blata - centrum selského baroka

Zbudovská blata - centrum selského baroka

Blata jsou historickým územím, které je významné zejména z hlediska architektury, neboť tvoří centrum tzv. selského baroka.

Muzeum Slezský venkov v Holasovicích

Muzeum Slezský venkov v Holasovicích

Holasovické muzeum se nachází v areálu bývalé zemědělské usedlosti a dokumentuje venkovský meziválečný život Slezanů. Vzniklo díky místním nadšencům, kteří během pár let nasbírali několik tisíc exponátů. Základem jsou prvorepublikové předměty, mapy z katastru a další dokumenty.

Holašovice - unikátní prohlídka selského baroka

Holašovice - unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Restaurace a penzion Špejchar u Vojty

Restaurace a penzion Špejchar u Vojty

Přímo na návsi vesničky Holašovice se nachází restaurace Špejchar u Vojty, která zve k příjmenému posezení v krásném prostředí. Budova, ve které se restaurace nachází pochází z roku 1857.

Naučná stezka Historická krajina Netolicko pro pěší i cykloturisty

Naučná stezka Historická krajina Netolicko pro pěší i cykloturisty

Po významných kulturních památkách města Netolice i okolí vás provede Historická krajina Netolicko, malý okruh naučné stezky pro pěší i větší okruh stezky pro cykloturisty.

Soběslavsko - veselská blata - jihočeské selské baroko

Soběslavsko - veselská blata - jihočeské selské baroko

Blata proslula nejen přírodními krásami, ale také lidovou architekturou označovanou jako jihočeské selské baroko. Stavby lidové architektury se zachovaly v obcích Borkovice, Mažice, Zálší, Záluží, Klečaty, Komárov a dalších.