Úvod > Aktuality > Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti
Holašovické slavnosti, Holašovice, Kudy z nudy
Kultura

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

  • Vydáno18. července 2023
Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 21. až 23. července 2023 již po 24. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět. Letos se zde navíc slaví 25 let od vstupu Holašovic na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Selské slavnosti letos opět lákají do Holašovic

Holašovická náves bude od 21. do 23. července 2023 dějištěm tradičních Selských slavností. Řemeslný jarmark se v kulisách malebných holašovických statků uskuteční již po čtyřiaadvacáté. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, na 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.

Možná vám Holašovice připomenou některý ze skanzenů, ale je to jen zdání: domy jsou trvale obydlené anebo je využívají chalupáři. Při Selských slavnostech si můžete všechna zákoutí pořádně prohlédnout, od zdobených štítů zrcadlících se v návesním rybníku a muzea Selský dvůr přes keramickou dílnu, novou hasičskou zbrojnici a obnovenou dobytčí váhu až po penzion s restaurací Špejchar u Vojty nebo Holašovickou hospodu. K tomu si navíc užijete staročeský jarmark s ukázkami tradičních lidových řemesel, kde se sjíždějí stovky řemeslníků z Čech, Moravy, Slovenska a Maďarska.

Staročeský jarmark v kulisách holašovických statků je pořádán v obdobném duchu, v jakém se trhy pořádaly ve druhé polovině devatenáctého století, případně na začátku století dvacátého. Prezentují se dobová lidová řemesla, rukodělný um a další ukázky lidové tvořivosti nejen zlatých českých ručiček. K jarmarečnímu veselí patří také projížďky na koních, chytání jihočeských kaprů z kádě do ruky, soutěže o nejlepší jihočeskou buchtu, nejlepší koláč i o jejich rychlojedení. O hudební doprovod se postarají heligonkáři, flašinetář a nebude chybět spousta folkloru, dechovky, folku i country. Jako vždy bude připravený dětský koutek, dřevěný ručně poháněný kolotoč a tvůrčí dílny.

Pro návštěvníky bude zajištěna kyvadlová autobusová doprava Českých Budějovic do Holašovic a zpět. Autobusy budou jezdit každých třicet minut. Základní celodenní vstupné stojí 250 Kč, děti od 6 do 14 let a ZTP zaplatí 100 Kč, senioři pak 200 Kč.
 

Kam na výlet v okolí?

Pokud se do Holašovic nechystáte na celý víkend, mohou se vám hodit tipy na pár výletů v okolí. K toulkám přírodou pěšky nebo na kole láká Blanský les a hlavně Jaronínská bučina na úbočí vrchu Buglata, kde nejstarší stromy rostou už přibližně tři sta let; z Holašovic je to jen pár kilometrů po značených cestách.

Když půjdete ještě o kousek dál, dorazíte do osady Kuklov. Nad ní se nacházejí zříceniny královského hradu Kuglvajt, přímo v obci pak objevíte nedokončený kostel sv. Ondřeje, který se měl stát součástí paulánského kláštera. Možná ho znáte z kin a televize, v roce 1967 v Kuklově režisér František Vláčil natáčel historický film Údolí včel, v němž se torzo kostela díky šikovným filmařům proměnilo v půvabnou zemanskou středověkou tvrz. Přímo na okraji Holašovic si můžete uspořádat piknik u zdejšího stonehenge, kruhu z obřích kamenů, a koho láká selské baroko, ten se může vydat na delší výlet po okolních vesnicích, rozesetých na historickém území jihočeských Blat.
Restaurace a penzion Špejchar u Vojty

Restaurace a penzion Špejchar u Vojty

Přímo na návsi vesničky Holašovice se nachází restaurace Špejchar u Vojty, která zve k příjmenému posezení v krásném prostředí. Budova, ve které se restaurace nachází pochází z roku 1857.

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Holašovice u Českých Budějovic, s titulem vesnice UNESCO, nabízí návštěvníkům také jinou turistickou atrakci – megalitický kruh z obřích kamenů. Kameny tohoto kruhu u Holašovic disponují nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem.

Muzeum Slezský venkov v Holasovicích

Muzeum Slezský venkov v Holasovicích

Holasovické muzeum se nachází v areálu bývalé zemědělské usedlosti a dokumentuje venkovský meziválečný život Slezanů. Vzniklo díky místním nadšencům, kteří během pár let nasbírali několik tisíc exponátů. Základem jsou prvorepublikové předměty, mapy z katastru a další dokumenty.

Zbudovská blata – centrum selského baroka

Zbudovská blata – centrum selského baroka

Blata jsou historickým územím, které je významné zejména z hlediska architektury, neboť tvoří centrum tzv. selského baroka.

Další aktuality

Kouzelný advent zažijete u Seidelů v Českém Krumlově

Advent přináší čas klidu, pohody, přátelských a rodinných shledání. Místem takovýchto setkání se každoročně stává i českokrumlovský Fotoateliér Seidel. Unikátní museum skrývá příběh o počátcích fotografie, pohnutý osud průkopníků tohoto řemesla i fotografickou kroniku česko-německo-rakouského pomezí konce 19. a první poloviny 20. století. Zvláště předvánoční atmosféra však podtrhuje kouzlo tohoto místa.
Jihočeský kraj | Kultura

Na Lipně jsou naprosto ideální podmínky na běžky

Na Lipně panují naprosto ideální podmínky pro běžecké lyžování. Aktuálně je upraveno přes 100 kilometrů běžkařských tras, vyrazit do stopy je možné na okruhy u Pasečné, Frymburku, Horní Plané, Nové Pece anebo Stožce.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Skiareál Lipno zahajuje novou sezónu! A lyžuje se jen za 480 Kč

Přírodní podmínky v areálu jsou doslova pohádkové a díky špičkové technice i skvělému technickému týmu se Skiareál Lipno otevře již ve čtvrtek 7. prosince úderem půl deváté. Lyžovat se navíc bude díky nejvýhodnějšímu skipasu široko daleko, jen za 480 Kč po celý den. Pro lyžaře bude k dispozici nejoblíbenější sjezdovka Jezerní, lanová dráha Lipno Express, výukové hřiště Foxpark nebo unikátní bobovací kopec. Hned druhý den, v pátek 8. prosince se otevře více jak šest km sjezdovek na druhé straně areálu, včetně jedné z nejlepších lyžařských škol v republice.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Pohádková kovárna v Selibově zve na Vánoce do pohádky

Chtěli byste vědět, jaký stromeček si zdobí čerti, co mají hastrmani na stole při štědrovečerní večeři a jak se slavily Vánoce třeba v minulém století? Navštivte pohádkový svět Vánoc se spoustou ozdobených živých stromečků v Pohádkové kovárně v Selibově u Písku. Otevřeno je zde každý víkend, až do 30. prosince 2023.
Jihočeský kraj | Zážitky

Zámek Hluboká zve na zimní prohlídky

Zimní prohlídky zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci opět zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů. Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale též porcelánu, grafických listů nebo tapisérií.
Jihočeský kraj | Památky

Holašovice slaví čtvrt století v UNESCO

V úterý 5. prosince 2023 uplynulo 25 let, co Holašovice byly v japonském Kjótu zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Obec patří díky statkům ve stylu jihočeského selského baroka mezi nejhezčí vesnice v Česku. Na seznamu UNESCO naleznete také nehmotné kulturní dědictví. Poblíž Holašovic můžete vyrazit hned za dvěma z nich, za loutkářstvím a vorařstvím.
Jihočeský kraj | Památky

Ve skiareálu Lipno o víkendu zažijete peklo, vola i tatarák na mnoho způsobů!

Start zimní sezóny je doslova na spadnutí a ve skiareálu Lipno odpočítávají poslední hodiny. O víkendu sem můžete zavítat nejenom za zimními radovánkami, ale i za nabitým programem pro celou rodinu. V sobotu se u Stezky korunami stromů sejdou čerti, anděl i Mikuláš. Připravena je oblíbená Pekelná stezka. Na náměstíčku před hotelem Element se představí řeznictví Kramolínský vůl, v restauraci Stodola proběhne tatarákový víkend, děti si užijí andělskou poštu nebo sobotní animace s vánočními dílničkami.
Jihočeský kraj | Zážitky

Zažijte advent v Jindřichově Hradci: čekají na vás Krýzovy jesličky i vánoční fotografie

Krásnou předvánoční nabídku pro návštěvníky přichystali v České Kanadě, přímo v centru starobylého Jindřichova Hradce. Hlavním tahákem jsou zrestaurované Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka, které jsou nyní k vidění po sedmileté pauze. Adventní program se však chystá také v Domě gobelínů a v muzejním ateliéru bude připravený i vánoční fotokoutek.
Jihočeský kraj | Kultura