Úvod > Aktuality > Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti
Kultura

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

  • Vydáno21. července 2022
Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 22. až 24. července 2022 již po 23. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 220 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.

Selské slavnosti letos opět lákají do Holašovic

Holašovická náves bude od 22. do 24. července 2022 dějištěm tradičních Selských slavností. Řemeslný jarmark se v kulisách malebných holašovických statků uskuteční již po třiaadvacáté, letos poprvé od covidové pandemie.

Možná vám Holašovice připomenou některý ze skanzenů, ale je to jen zdání: domy jsou trvale obydlené anebo je využívají chalupáři. Při Selských slavnostech si můžete všechna zákoutí pořádně prohlédnout, od zdobených štítů zrcadlících se v návesním rybníku a muzea Selský dvůr přes keramickou dílnu, novou hasičskou zbrojnici a obnovenou dobytčí váhu až po penzion s restaurací Špejchar u Vojty nebo Holašovickou hospodu. K tomu si navíc užijete staročeský jarmark s ukázkami tradičních lidových řemesel, kde se sjíždějí stovky řemeslníků z Čech, Moravy, Slovenska a Maďarska.

Staročeský jarmark v kulisách holašovických statků je pořádán v obdobném duchu, v jakém se trhy pořádaly ve druhé polovině devatenáctého století, případně na začátku století dvacátého. Prezentují se dobová lidová řemesla, rukodělný um a další ukázky lidové tvořivosti nejen zlatých českých ručiček. K jarmarečnímu veselí patří také projížďky na koních, chytání jihočeských kaprů z kádě do ruky, soutěže o nejlepší jihočeskou buchtu, nejlepší koláč i o jejich rychlojedení. O hudební doprovod se postarají heligonkáři, flašinetář a nebude chybět spousta folkloru, dechovky, folku i country. Jako vždy bude připravený dětský koutek, dřevěný ručně poháněný kolotoč a tvůrčí dílny.

Pro návštěvníky bude zajištěna kyvadlová autobusová doprava Českých Budějovic do Holašovic a zpět. Autobusy budou jezdit každých třicet minut. Základní celodenní vstupné stojí 250 Kč, děti od 6 do 14 let zaplatí 100 Kč, senioři pak 150 Kč.
 

Kam na výlet v okolí?

Pokud se do Holašovic nechystáte na celý víkend, mohou se vám hodit tipy na pár výletů v okolí. K toulkám přírodou pěšky nebo na kole láká Blanský les a hlavně Jaronínská bučina na úbočí vrchu Buglata, kde nejstarší stromy rostou už přibližně tři sta let; z Holašovic je to jen pár kilometrů po značených cestách.

Když půjdete ještě o kousek dál, dorazíte do osady Kuklov. Nad ní se nacházejí zříceniny královského hradu Kuglvajt, přímo v obci pak objevíte nedokončený kostel sv. Ondřeje, který se měl stát součástí paulánského kláštera. Možná ho znáte z kin a televize, v roce 1967 v Kuklově režisér František Vláčil natáčel historický film Údolí včel, v němž se torzo kostela díky šikovným filmařům proměnilo v půvabnou zemanskou středověkou tvrz. Přímo na okraji Holašovic si můžete uspořádat piknik u zdejšího stonehenge, kruhu z obřích kamenů, a koho láká selské baroko, ten se může vydat na delší výlet po okolních vesnicích, rozesetých na historickém území jihočeských Blat.
Dobčické tábořiště

Dobčické tábořiště

Táborová základna v krásném, klidném a tichém prostředí jižních Čech v zrekonstruovaných chatkách a nových podsadových stanech. Areál je také vhodný pro společně strávené rodinné dovolené, rodinné akce a oslavy, firemní akce, dětské tábory.

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko

Veselská blata tvoří několik vesnic u Veselí nad Lužnicí, které si zachovaly původní ráz ve stylu selského baroka – Borkovice, Mažice, Zálší, Klečaty, Komárov, Svinky, Vlastiboř a Záluží. Typickou stavbou je selská usedlost se dvěma bohatě zdobenými štíty, které spojuje do oblouku klenutá brána.

Naučná stezka Historická krajina Netolicko pro pěší i cykloturisty

Naučná stezka Historická krajina Netolicko pro pěší i cykloturisty

Po významných kulturních památkách města Netolice i okolí vás provede Historická krajina Netolicko, malý okruh naučné stezky pro pěší i větší okruh stezky pro cykloturisty.

Restaurace a penzion Špejchar u Vojty

Restaurace a penzion Špejchar u Vojty

Přímo na návsi vesničky Holašovice se nachází restaurace Špejchar u Vojty, která zve k příjmenému posezení v krásném prostředí. Budova, ve které se restaurace nachází pochází z roku 1857.

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Holašovice u Českých Budějovic, s titulem vesnice UNESCO, nabízí návštěvníkům také jinou turistickou atrakci – megalitický kruh z obřích kamenů. Kameny tohoto kruhu u Holašovic disponují nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem.

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Muzeum Slezský venkov v Holasovicích

Muzeum Slezský venkov v Holasovicích

Holasovické muzeum se nachází v areálu bývalé zemědělské usedlosti a dokumentuje venkovský meziválečný život Slezanů. Vzniklo díky místním nadšencům, kteří během pár let nasbírali několik tisíc exponátů. Základem jsou prvorepublikové předměty, mapy z katastru a další dokumenty.

Zbudovská blata – centrum selského baroka

Zbudovská blata – centrum selského baroka

Blata jsou historickým územím, které je významné zejména z hlediska architektury, neboť tvoří centrum tzv. selského baroka.