!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Buglata v Blanském lese
Příroda

Přírodní rezervace Buglata v Blanském lese

Nejvyšší vrch v severozápadní části Blanského lesa Buglata (832 m) leží asi 7 km jihovýchodně od Lhenic a asi 20 km západně od Českých Budějovic. Na jeho svazích zůstaly zachovány staré porosty smíšeného lesa.
Přírodní rezervace Buglata se rozprostírá pod stejnojmenným vrcholem v nadmořské výšce 640 až 792 metry, tedy prakticky až k nejvyššímu bodu hory. Status přírodní rezervace má lokalita pro přirozené lesní společenstvo květnatých bučin a suťový porostů s mnohdy nebývale častým porostem měsíčnice vytrvalé, rostliny typické pro pohoří Apenin a Balkánu.
 
Dalšími hojnými rostlinnými druhy jsou dymnivka dutá a sasanka pryskyřníková, dále porosty tvoří bažanka vytrvalá, pšeníček rozkladitý a sveřep Benekenův. Ze stromů kromě buku se zde objevuje i javor mléč a lípa malolistá, živočišné druhy zahrnují jak četné lesní ptactvo, tak z říše hmyzu tesaříky, střevlíky a pavoukovce.
 
Mimo prastarý les se zde nalézají i výrazné skalní útvary. Největším z nich je Pískový kámen, dále jsou tu mnohé zvětralé skalky a kamenné lavice. Do rezervace patří i Jaronínská bučina s původními starými lesy.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020