Úvod > Aktuality > V pražském Klementinu si prohlédnete unikátní Vyšehradský kodex
V pražském Klementinu si prohlédnete unikátní Vyšehradský kodex
"> V pražském Klementinu si prohlédnete unikátní Vyšehradský kodex "> Vstup na výstavu je zdarma "> Vyšehradský kodex je mimorádne ikonograficky bohaté latinské evangelistarium
Kultura

V pražském Klementinu si prohlédnete unikátní Vyšehradský kodex

  • Vydáno29. ledna 2015
Latinský korunovační evangelistárium krále Vratislava je označováné za nejvýznamnější a nejcennější rukopis chovaný v Čechách, v roce 2005 byl zařazen mezi národní kulturní památky České republiky. O víkendu (od 31. ledna do 1. února) si jej můžete prohlédnout v pražském Klementinu. Dvoudenní výstava představí originál Kodexu i jeho faksimile, kterým si návštěvníci budou moci listovat.
Kodex vyšehradskýVyšehradský kodex je mimořádně ikonograficky bohaté latinské evangelistarium psané na 108 pergamenových listech o rozměrech 320 x 415 mm. Jeho obrazové složky jej řadí mezi nejvzácnější iluminované rukopisy druhé poloviny 11. století v Evropě. Po oba dva dny (v sobotu 31. ledna od 7 do 20 hodin a v neděli 1. února od 7 do 19 hodin) můžete vidět Kodex vyšehradský v Zrcadlové kapli budovy Klementina. Vstup na výstavu je zdarma.

Kodex, jinak také zvaný Korunovační evangelistář, vznikal od sedmdesátých let 11. století a byl urychleně dokončen k příležitosti královské korunovace Vratislava II. na českého krále konané v biskupském kostele na Pražském hradě a byl mu během této události dne 15. června 1085 snad i předán. Naprostou většinu rukopisu napsal jeden písař. Desky rukopisu jsou potaženy tkaninou s vyšitými zelenými rozvilinami s lístky a kvítky. Zadní deska Kodexu je rovněž potažena látkou, na kterou je přišita mandorla s trůnícím a žehnajícím Kristem.

Unikátní románský rukopis

Kodex vyšehradskýKrál choval Kodex zřejmě na sídelním Vyšehradě, po kterém evangelistář dostal své jméno. Možná od roku 1228, kdy proběhla v Praze další královská korunovace, byl přenesen do metropolitní knihovny sv. Víta (na zadním přídeští je rukou 13. století poznámka De Wisegrad). V 17. století byl z metropolitní knihovny přenesen do knihovny rodiny Dlouhoveských. V roce 1613 byl patrně ještě uložen na Pražském hradě (zápis na f. 24r uvádí jméno malíře Daniela z Květné a letopočet 1613 – tento malíř snad renovoval některé obrazy rukopisu a v letech 1612–1614 se podílel i na opravách a doplnění výzdoby svatováclavské kaple katedrály sv. Víta). Do Dlouhé Vsi byl odvezen asi roku 1619, aby byl uchráněn před kalvíny. V roce 1728 patřil do knihovny Arcibiskupského semináře v Praze. Nyní se nachází v Národní knihovně v Praze pod signaturou XIV A 13.

Závěry nejnovější české literatury předpokládají, že Vyšehradský kodex byl psán a zdoben v prostředí bavorské klášterní školy s využitím dalších impulsů z knižní malby řezenské, reichenavské a echternašské. Místem vzniku bylo nejspíše řezenské skriptorium Emmerames, kde se v iniciálách navazovalo na podněty z Tegernsee, příznačné i pro iniciály Kodexu vyšehradského.
Vyšehrad – poznejte jedno z nejpamátnějších míst českého národa

Vyšehrad – poznejte jedno z nejpamátnějších míst českého národa

Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. I na začátku 21. století si Vyšehrad uchovává magickou atmosféru a tajemství.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.