Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Velké Březno – poznejte život šlechtické rodiny Chotků
Zámek Velké Březno – poznejte život šlechtické rodiny Chotků
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zámek Velké Březno – poznejte život šlechtické rodiny Chotků

Státní zámek Velké Březno je jeden z nejmladších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice. Zámek obklopuje nádherný, na Ústecku jedinečný přírodní anglický park s množstvím vzácných stromů a keřů.

Zámek byl postaven až mezi lety 1843 a 1845 a to pro tehdejšího nejvyššího purkrabího Českého království, hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojnína.

Původní zámek byl postaven ve stylu pozdního rakouského empíru a Chotkův vnuk ho mezi lety 1885 a 1910 přestavěl ve stylu romantické novorenesance. Prohlédnout si můžete půvabné, do všech detailů zařízené zámecké interiéry vybavené dobovým nábytkem, které vám připomenou život šlechtické rodiny Chotků na konci 19. století, tedy v době, kdy na zámku pobývala také Žofie Chotková, vnučka zakladatele zámku, která se později stala manželkou následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este a která byla spolu s ním v roce 1914 zastřelena při sarajevském atentátu, jímž začala 1. světová válka. Mezi zajímavosti také patří atrapy dortů a oblíbených zákusků hraběte Chotka.
 

Replika žaluzií

Pořídit repliky šesti původních žaluzií byl nápad kastelána p. Miloše Musila, kterého inspiroval snímek z roku 1893, který zámku zapůjčilo ústecké muzeum. Po zvětšení snímku okna si ropočítal rozměry žaluzie, počet lamel nebo šíři tkalounu. Nakonec vyšlo, že šířka lamel musí být deset centimetrů, čímž vyvstal problém, kde je zhotovit, neboť žádná firma na světě lamely takových rozměrů nevyrábí. Problém se podařilo vyřešit truhláři Josefu Knazovičovi z Rumburku. Další potíž byla s mechanizmem, který u žaluzií kdysi fungoval. Podobný systém se zachoval na zámku Slatiňany a podle nich nechali v roudnických slévárnách odlít kovové části. Látkové popruhy pak ušili sami zaměstnanci zámku.
 

Zámecký park

Zámecký park ve Velkém Březně byl založen v polovině 19. století v bezprostřední blízkosti kolem zámku. Jeho dnešní podoba, tedy pět hektarů anglického parku a maličký francouzský park s výhledem na rybník s lekníny, rákosím, denivkami a také s kapry, pochází až ze začátku 20. století.

Pro aktivní obdivovatele nabízí zámek stále rozšiřující se hru – geocatching. V zámeckém parku je schován poklad hraběte Chotka – tedy formou „kešky“. Stačí vám tedy dobrý přístroj GPS a dost času a trpělivosti.

Již přes 15 let se zde konají svatební obřady. V průběhu roku můžete navštívit také řadu akcí na zámku.

Zámecký park Velké Březno

Zámecký park Velké Březno

Velké Březno, Ústecký kraj
Prohlídka pivovaru Velké Březno

Prohlídka pivovaru Velké Březno

Velké Březno, Ústecký kraj
Přívoz Velké Březno – Povrly

Přívoz Velké Březno – Povrly

Velké Březno, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Marina Kemp Valtířov u Ústí nad Labem

Marina Kemp Valtířov u Ústí nad Labem

Velké Březno, Ústecký kraj
Chalupa Haslice

Chalupa Haslice

Homole u Panny, Ústecký kraj
Kolocafé

Kolocafé

Ústí nad Labem-Střekov, Ústecký kraj