!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Velká technická muzea: co uvidíte právě teď a co plánují na letošní rok?
Velká technická muzea: co uvidíte právě teď a co plánují na letošní rok?
"> "> "> ">
Kultura

Velká technická muzea: co uvidíte právě teď a co plánují na letošní rok?

Vydáno 17. ledna 2019
Praha, Liberec, Brno, Kopřivnice: čtyři velká technická muzea mají otevřeno celý rok a jejich prohlídka se snadno protáhne na celý den, což se obzvlášť v zimních měsících může docela hodit. Co se v nich kromě hlavních expozic dá právě teď vidět a co chystají na rok 2019?

Národní technické muzeum a jeho výstavy

Která je naše největší instituce technického charakteru, založená roku 1908 a od podzemí až po střechu plná exponátů a sbírek, dokumentujících vývoj vědy, techniky a průmyslu v českých zemích? Řeč je samozřejmě o Národním technickém muzeu v Praze. Letos se například opět můžete těšit na dny sníženého vstupného; 15.2., 28.3., 18.5., 5.7., 28.9., 28.10., 17.11. a 18.12. vás vstupné bude stát jen 50 Kč. A pozor, to se týká jak hlavní budovy v Praze, tak Centra stavitelského dědictvíPlasích a železničního depozitáře v Chomutově. Ten bude letos stejně jako loni otevřený celou sezonu od soboty 30. března do pondělí 28. října, vždy od čtvrtka do neděle od 9 do 17 hodin.

průmysl, který dobyl světV rámci oslav 100. výročí založení Československa uspořádalo NTM výstavu Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět. Přístupná je až do 29. září 2019 a představuje návštěvníkům technický a průmyslový vývoj samostatného československého státu po celou dobu jeho existence, tj. od roku 1918 do roku 1992. V rámci výstavy jsou prostřednictvím vybraných sbírkových předmětů živou formou vyprávěny příběhy významných československých firem i předních osobností československé techniky a průmyslu.

veteráni 1000 milFandy historických automobilů určitě nadchne výstava Automobilový závod 1000 mil československých. Na výstavě uvidíte výběr z dochovaných vozů, které se prvorepublikového závodu zúčastnily: automobily Aero 750 Sport Coupé, Wikov 7/28 a Jawa 750. Po pětatřiceti letech oživil slávu tohoto závodu Veteran Car Club Praha vzpomínkovou jízdou historických automobilů „1000 mil československých“ na původní trase z Prahy do Bratislavy a zpět. Ten se bude konat také letos, a to od 13. do 16. 6. 2019. Cíl závodu a vyhlášení vítězů proběhne v Národním technickém muzeu. Přijďte se na "dědečky automobily" podívat!

Jednou ze zajímavých výstav je také ta s názvem Pražské vzorkové veletrhy. Výstava doplňuje historickou část hlavní výstavy o pohled na současnou českou průmyslovou výrobu, a to především těch výrobců, jejichž značky doprovází převážnou část historie naší republiky. Výstava trvá až do 30. června 2019.
 

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici se rozšiřuje

Až vás omrzí lyžování, sáňkování a ledové sochy v Beskydech, zajeďte si odpočinout do podhůří, třeba do Technického muzea TatraKopřivnici. K vidění není jen sbírka několika desítek osobních a nákladních automobilů, vyrobených ve zdejší automobilce, ale také podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity. Muzeum je prošpikováno moderními technologiemi od wifi přes QR kódy až po videoboxy se spoustou informací a zajímavostí, navíc můžete navštívit i další muzejní pobočky: Muzeum Fojtství, Lašské muzeum v Šustalově vile a expozici Emila a Dany Zátopkových.

Do roku 2021 bude v Kopřivnici hotova další část muzea, jež vznikne v hale bývalé slévárny na okraji továrního areálu Tatry. Kopřivnická automobilka má pro novou expozici už sedmdesát veteránů či první vůz, který jel dakarskou rallye. Nový domov tu najde i vlak Slovenská strela, která do roku 2020 prochází generální opravou.
 

Technické muzeum v Liberci: podívejte se do nových expozic

technické muzeum liberecTaké prohlídka Technického muzeaLiberci se dá spojit třeba se zimní dovolenou v Jizerských horách. Muzeum se nachází v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů, tedy prakticky v samotném centru města Liberce. Doprava je sem tedy díky tomuto velice pohodlná, a to jak městskou hromadnou dopravou, tak i autem. Přijďte se sem podívat na historické automobily, motocykly a řady dalších technických památek.

Technické muzeum LiberecK příležitosti oslav vzniku 100 let republiky došlo už v roce 2017 k otevření pavilonu C. Na jeho vzniku se podílel především liberecký Boveraclub, se kterým muzeum úzce spolupracuje. Není tak překvapením, že pavilon je věnován veřejné dopravě a její historii na Liberecku. Na své si tak zde přijdou fandové autobusové a tramvajové dopravy.

Duben 2018 se nesl ve znamení otevření dalšího pavilonu: pavilonu D - Království automobilů. Zde se můžete těšit na luxusní automobily značek jako Rolls-Royce či Cadillac a jejich rozvoj napříč 20. stoletím. Narazíte zde však i na unikáty více než 100 let staré (například automobil Maxwell, či unikátní závodní speciál Ford T Rajo).
 

Technické muzeum v Brně láká na techniku i Nikolu Teslu

Nikola TeslaTechnické muzeum v Brně se zaobírá technikou od hodinových součástek až po letadla. Zpracovává nejen hmotné sbírky vývoje důležitých oblastí vědy a techniky, ale i vědeckou dokumentaci historické a současné výroby. V hlavní budově v Brně – Králově Poli nabízí návštěvníkům 17 expozic jako např. parní a vodní motory, historii optiky, výpočetní techniky, železářství, historické automobily, stereovizi a další. Mimo hlavní budovu mohou zájemci v době turistické sezóny navštívit šest mimobrněnských památek, situovaných od slovenských hranic až po Vysočinu. Tři z nich patří mezi národní kulturní památky. Na památkách i v hlavní budově pak odborníci připravují zajímavé programy pro děti i dospělé. Rodinám s dětmi i všem zvídavým dospělým muzeum nabízí TMB skvělou technickou hernu.

Aktuálně muzeum nabízí velmi zajímavou výstavu "Nikola Tesla - muž, který rozzářil svět". Vizionář a vědec s duší umělce, se narodil o půlnoci roku 1856 za bouřky. Jako by dopředu předznamenala jeho život – celý jej věnoval elektřině. Jeho nevšední život a stovky důmyslných vynálezů vám přiblíží právě tato výstava přístupná do konce dubna 2019.
Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů v pavilonu G.

Technická herna v Technickém muzeu v Brně - experimentárium pro každého

Technická herna v Technickém muzeu v Brně - experimentárium pro každého

Technická herna není expozicí v obvyklém slova smyslu. Je to zařízení, které návštěvníkovi umožňuje seznamovat se zábavnou formou s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi.

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Slovenská strela je unikátní železniční motorový vůz, jediná movitá národní kulturní památka v Moravskoslezském kraji. V současné době probíhá generální oprava, která potrvá až do roku 2020.

Velký Svět Techniky v Ostravě

Velký Svět Techniky v Ostravě

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky v Dolních Vítkovicích se otevřelo v září 2014. Hravou formou představuj zajímavosti vědy a techniky. Stalo se tak zásadní novinkou pro oživení lokality Dolních Vítkovic, ale také celého moravskoslezského regionu.

Malý Svět Techniky U6

Malý Svět Techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí návštěvníkům nevšední podívanou na historii letectví. Sbírka více než 25 letadel se skládá z historických i současných strojů.

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.