Úvod > Aktuality > Velká technická muzea: co uvidíte právě teď a co plánují na letošní rok?

Velká technická muzea: co uvidíte právě teď a co plánují na letošní rok?

Vydáno 17. ledna 2019 Kultura
Praha, Liberec, Brno, Kopřivnice: čtyři velká technická muzea mají otevřeno celý rok a jejich prohlídka se snadno protáhne na celý den, což se obzvlášť v zimních měsících může docela hodit. Co se v nich kromě hlavních expozic dá právě teď vidět a co chystají na rok 2019?

Národní technické muzeum a jeho výstavy

Která je naše největší instituce technického charakteru, založená roku 1908 a od podzemí až po střechu plná exponátů a sbírek, dokumentujících vývoj vědy, techniky a průmyslu v českých zemích? Řeč je samozřejmě o Národním technickém muzeu v Praze. Letos se například opět můžete těšit na dny sníženého vstupného; 15.2., 28.3., 18.5., 5.7., 28.9., 28.10., 17.11. a 18.12. vás vstupné bude stát jen 50 Kč. A pozor, to se týká jak hlavní budovy v Praze, tak Centra stavitelského dědictvíPlasích a železničního depozitáře v Chomutově. Ten bude letos stejně jako loni otevřený celou sezonu od soboty 30. března do pondělí 28. října, vždy od čtvrtka do neděle od 9 do 17 hodin.

průmysl, který dobyl světV rámci oslav 100. výročí založení Československa uspořádalo NTM výstavu Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět. Přístupná je až do 29. září 2019 a představuje návštěvníkům technický a průmyslový vývoj samostatného československého státu po celou dobu jeho existence, tj. od roku 1918 do roku 1992. V rámci výstavy jsou prostřednictvím vybraných sbírkových předmětů živou formou vyprávěny příběhy významných československých firem i předních osobností československé techniky a průmyslu.

veteráni 1000 milFandy historických automobilů určitě nadchne výstava Automobilový závod 1000 mil československých. Na výstavě uvidíte výběr z dochovaných vozů, které se prvorepublikového závodu zúčastnily: automobily Aero 750 Sport Coupé, Wikov 7/28 a Jawa 750. Po pětatřiceti letech oživil slávu tohoto závodu Veteran Car Club Praha vzpomínkovou jízdou historických automobilů „1000 mil československých“ na původní trase z Prahy do Bratislavy a zpět. Ten se bude konat také letos, a to od 13. do 16. 6. 2019. Cíl závodu a vyhlášení vítězů proběhne v Národním technickém muzeu. Přijďte se na "dědečky automobily" podívat!

Jednou ze zajímavých výstav je také ta s názvem Pražské vzorkové veletrhy. Výstava doplňuje historickou část hlavní výstavy o pohled na současnou českou průmyslovou výrobu, a to především těch výrobců, jejichž značky doprovází převážnou část historie naší republiky. Výstava trvá až do 30. června 2019.
 

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici se rozšiřuje

Až vás omrzí lyžování, sáňkování a ledové sochy v Beskydech, zajeďte si odpočinout do podhůří, třeba do Technického muzea TatraKopřivnici. K vidění není jen sbírka několika desítek osobních a nákladních automobilů, vyrobených ve zdejší automobilce, ale také podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity. Muzeum je prošpikováno moderními technologiemi od wifi přes QR kódy až po videoboxy se spoustou informací a zajímavostí, navíc můžete navštívit i další muzejní pobočky: Muzeum Fojtství, Lašské muzeum v Šustalově vile a expozici Emila a Dany Zátopkových.

Do roku 2021 bude v Kopřivnici hotova další část muzea, jež vznikne v hale bývalé slévárny na okraji továrního areálu Tatry. Kopřivnická automobilka má pro novou expozici už sedmdesát veteránů či první vůz, který jel dakarskou rallye. Nový domov tu najde i vlak Slovenská strela, která do roku 2020 prochází generální opravou.
 

Technické muzeum v Liberci: podívejte se do nových expozic

technické muzeum liberecTaké prohlídka Technického muzeaLiberci se dá spojit třeba se zimní dovolenou v Jizerských horách. Muzeum se nachází v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů, tedy prakticky v samotném centru města Liberce. Doprava je sem tedy díky tomuto velice pohodlná, a to jak městskou hromadnou dopravou, tak i autem. Přijďte se sem podívat na historické automobily, motocykly a řady dalších technických památek.

Technické muzeum LiberecK příležitosti oslav vzniku 100 let republiky došlo už v roce 2017 k otevření pavilonu C. Na jeho vzniku se podílel především liberecký Boveraclub, se kterým muzeum úzce spolupracuje. Není tak překvapením, že pavilon je věnován veřejné dopravě a její historii na Liberecku. Na své si tak zde přijdou fandové autobusové a tramvajové dopravy.

Duben 2018 se nesl ve znamení otevření dalšího pavilonu: pavilonu D - Království automobilů. Zde se můžete těšit na luxusní automobily značek jako Rolls-Royce či Cadillac a jejich rozvoj napříč 20. stoletím. Narazíte zde však i na unikáty více než 100 let staré (například automobil Maxwell, či unikátní závodní speciál Ford T Rajo).
 

Technické muzeum v Brně láká na techniku i Nikolu Teslu

Nikola TeslaTechnické muzeum v Brně se zaobírá technikou od hodinových součástek až po letadla. Zpracovává nejen hmotné sbírky vývoje důležitých oblastí vědy a techniky, ale i vědeckou dokumentaci historické a současné výroby. V hlavní budově v Brně – Králově Poli nabízí návštěvníkům 17 expozic jako např. parní a vodní motory, historii optiky, výpočetní techniky, železářství, historické automobily, stereovizi a další. Mimo hlavní budovu mohou zájemci v době turistické sezóny navštívit šest mimobrněnských památek, situovaných od slovenských hranic až po Vysočinu. Tři z nich patří mezi národní kulturní památky. Na památkách i v hlavní budově pak odborníci připravují zajímavé programy pro děti i dospělé. Rodinám s dětmi i všem zvídavým dospělým muzeum nabízí TMB skvělou technickou hernu.

Aktuálně muzeum nabízí velmi zajímavou výstavu "Nikola Tesla - muž, který rozzářil svět". Vizionář a vědec s duší umělce, se narodil o půlnoci roku 1856 za bouřky. Jako by dopředu předznamenala jeho život – celý jej věnoval elektřině. Jeho nevšední život a stovky důmyslných vynálezů vám přiblíží právě tato výstava přístupná do konce dubna 2019.
Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů v pavilonu G.

Technická herna v Technickém muzeu v Brně - experimentárium pro každého

Technická herna v Technickém muzeu v Brně - experimentárium pro každého

Technická herna není expozicí v obvyklém slova smyslu. Je to zařízení, které návštěvníkovi umožňuje seznamovat se zábavnou formou s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi.

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Slovenská strela je unikátní železniční motorový vůz, jediná movitá národní kulturní památka v Moravskoslezském kraji. V současné době probíhá generální oprava, která potrvá až do roku 2020.

Velký svět techniky v Ostravě

Velký svět techniky v Ostravě

Populárně naučné centrum Velký svět techniky v Dolních Vítkovicích se otevřelo v září 2014. Hravou formou představuj zajímavosti vědy a techniky. Stalo se tak zásadní novinkou pro oživení lokality Dolní oblasti Vítkovice, ale také celého moravskoslezského regionu.

Malý svět techniky - interaktivní expozice U6 Dolní Vítkovice

Malý svět techniky - interaktivní expozice U6 Dolní Vítkovice

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí návštěvníkům nevšední podívanou na historii letectví. Sbírka více než 25 letadel se skládá z historických i současných strojů.

1000 mil československých

12.8.
15.8.
1000 mil československých

Závod historických vozidel „1000 mil československých“ proběhne ve dnech 12. - 15. srpna ve spolupráci s Vetaran Car Club Praha. Tento závod je jednou z legend v dějinách domácího automobilového sportu a byl pořádaný Autoklubem Republiky československé v letech 1933, 1934 a 1935.

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.