Muzeum kočárů patří k největším ve střední Evropě, protože mimo historických vozů obsahuje také detaily typu postrojů, luceren a nachází se zde archiv dokumentů, tiskovin a plánů. Expozici vytvořil restaurátor Václav Obr, který se restaurování a opravě kočárů věnuje už 15 let. Unikátní sbírka čítá na 38 kočárů z let 1750 až 1920. Kočáry pocházejí z Čech i zahraničí, kde většinou ležely zapomenuty ve stodolách a na statcích.
Kromě kočárů mezi kterými nechybí takové skvosty jako arcibiskupský, který účinkoval ve filmu o císařovně Sissi, jsou zde k vidění i různé saně a sáňky a spousta kočárových doplňků. Nejvzácnějším exponátem muzea je kočár Zlatá karosa vyrobený ve Francii v roce 1750. Sbírka rovněž zahrnuje smuteční vozy.
Naleznete zde i expozici cestovních kočárů - jedná se o ty kočáry, které sloužily jako cestovní prostředek mezi jednotlivými městy a obcemi.
Součástí prohlídky je i restaurátorská dílna - v ní můžete také porovnat rozdíl mezi kočárem, který přijel v dezolátním stavu a opraveným kočárem po zrestaurování. Účetní cena takového exponátu se pohybuje kolem pěti milionů za kus. Historickou hodnotu však nelze vyčíslit.
Neznámé dílo Josefa Mánesa
Zámek zápůjčkou do své expozice získal dosud odborné i laické veřejnosti neznámé
mistrovské dílo jednoho z nejvýznamnějších českých malířů 19. století,
Josefa Mánesa. Pravost díla byla potvrzena třemi nezávislými odbornými posuzovateli. Jedná se o
dvojportrét mladých šlechtičen, z nichž jedna pózuje s malířským náčiním, druhá pak sleduje její tvorbu. Dle časového zařazení do poloviny padesátých let 19. století – doby vzniku nejlepších děl Josefa Mánesa – a porovnání s kresbami deponovanými v
Národní galerii v Praze, by se mohlo jednat
o dcery hraběte O´Hegertyho, jehož předci pocházeli z Irska. Podle zpráv vyskytujících se v literatuře o Mánesovi, k jedné z dcer malíř při návštěvě zámku v Čechách pod Kosířem
zahořel intenzivní láskou, která však vzhledem ke společenské nerovnosti nemohla být naplněna.