ÚvodAktuality17 tipů, jak si připomenout 17. listopad
Památky

17 tipů, jak si připomenout 17. listopad

  • 16. listopadu 2022
17. listopad, který je Dnem boje za svobodu a demokracii, současně také Mezinárodním dnem studentstva, si každoročně připomínáme řadou zajímavých akcí. Na státní svátek se otevřou dveře vládních paláců, Národní galerie a dalších institucí. Na společné setkání zve nejen Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí, ale také každoroční satirický průvod masek Sametové posvícení.

Připomeňte si místa spojená se 17. listopadem


Václavské náměstí – místo slavných dějinných událostí

V každém městě najdete místo, kde se lidé spontánně scházejí při demonstracích a neformálních akcích. Pro Prahu je to Václavské náměstí, nikoli náhodou považované za jeden ze symbolů české státnosti. Ostatně pod jezdeckým pomníkem svatého Václava byla v říjnu 1918 vyhlášena Československá republika, Češi tu demonstrovali proti nacistické okupaci i proti invazi vojsk Varšavské smlouvy. Dne 17. listopadu 1989 se zde konala povolená demonstrace k 50. výročí uzavření českých vysokých škol. Po jejím oficiálním ukončení se velká část demonstrantů vydala na pochod do centra, aby projevila nesouhlas s komunistickým režimem. Na Václavském náměstí v roce 1989 vystoupil Václav Havel, Alexander Dubček, Marta Kubišová nebo Karel Gott a Karel Kryl. A všichni revoluční davy oslovovali ze slavného balkonu, který patřil k budově nakladatelství Melantrich, dnes v ní sídlí Marks and Spencer (Václavské náměstí č. 793/36).

Na státní svátek 17. 11. 2022 bude horní část Václavského náměstí opět žít Koncertem pro budoucnost. Program nabitý hudbou a projevy osobností veřejného života bude jedním z vrcholů Festivalu svobody 2022.
 

Albertov – místo, kde začal studentský pochod Prahou

albertovStudentská manifestace, která vyšla 17. listopadu 1989 z univerzitního areálu na Albertově, měla původně připomenout jen nucené uzavření vysokých škol za druhé světové války. Šlo o úředně povolenou akci, která ale místo do centra města měla mířit na Vyšehrad a poté na Karlovo náměstí. K tomu nakonec nedošlo a z nevinné akce se stala demonstrace volající po svobodě a změně politického ovzduší v zemi. Účastníci pochodu zamířili na nábřeží Vltavy a pak podél řeky na Národní třídu. Jinam jít nemohli, další trasy stihla Státní bezpečnost zatarasit.
 

Národní třída – vzpomínka na brutální zásah VB

Proč se o revoluci mluví jako o sametové? Protože se obešla bez násilí a nikdo během státního převratu nezemřel. Jedinou výjimkou byl zásah na Národní třídě večer 17. listopadu, kde na bezbranné studenty čekal pohotovostní pluk Veřejné bezpečnosti s dalšími policejními složkami. Brutální zásah, bití a zatýkání demonstrujících se pro celou společnost staly pověstnou poslední kapkou, která o měsíc a půl později vyústila v mnohokrát požadovaný „konec vlády jedné strany“. Počátek sametové revoluce dnes na Národní třídě připomíná pamětní deska na Kaňkově domě.

Právě na Národní třídě se každoročně koná akce s názvem Korzo Národní. Program se zde ponese ve znamení pouličních výstav, světelných instalací a audiovizuálních projekcí. Organizátoři zároveň slibují pestrý kulturní program včetně divadelních představení a debat. Na místě se zastaví i satirický průvod masek s alegorickými vozy a živou hudbou Sametové posvícení.
 

Letenská pláň – místo velkých listopadových demonstrací

Sametová revoluce měla několik klíčových momentů: ve středu 22. listopadu poprvé po dvaceti letech mohla Marta Kubišová veřejně zazpívat píseň Modlitba pro Martu. Následující den se k demonstraci na Václavském náměstí přidalo několik tisíc dělníků z vysočanských továren. Zároveň však počet manifestujících přesáhl tři sta tisíc a Václavské náměstí začalo být sametové revoluci malé. V sobotu 25. listopadu se demonstrace přesunuly na Letenskou pláň a už první den se při nich sešlo přibližně milion lidí. Setkání pokračovala i v následujících dnech a týdnech.
 

17. listopad 1989 v mobilní aplikaci

geofunPoznejte vyjímečný den naší historie moderním, zajímavým a autentickým způsobem. Vydejte se do Prahy s oblíbenou geolokační mobilní aplikací Geofun, která nabízí spoustu zábavy, v tomto případě ale i poučení. Je obecně známé, že nejlepším způsobem, jak Geofun poznat, je na vlastní kůži jej vyzkoušet. Jakým způsobem postupovat? Po bezplatném stažení aplikace (pro mobilní telefony s operačními systémy Android a iOS) naleznete úkol nazvaný Sametová Praha a ten si do aplikace nahrajete. Poté je nutné přijít na Národní třídu k památníku 17.11.1989. A tam? To už zažijete sami. Je možné jen zmínit, že uvidíte autentická videa, fotografie a mnoho dalšího.
 

Cinkající klíče najdete v Jihlavě

klíče v JihlavěNa levém břehu řeky Jihlavy poblíž aquaparku byl 17. listopadu 2015 odhalen památník událostí 17. listopadu 1989. Památník má podobu klíčů s přívěskem se symbolem srdce. Netradiční socha symbolizuje vítězství lidí, kteří touží po svobodě a demokracii. Tehdejší zvonění klíči představitelům odcházejícího režimu se zdálo být sochařům výmluvným motivem pro tuto sochu. Dvoumetrový artefakt z lipnické žuly v podobě svazku klíčů jako symbolu listopadové revoluce pracuje i s další symbolikou – přívěskem v podobě lipového listu, v němž je vyryto „havlovské“ srdíčko.
 

Pomníky známých osobností spojené s pádem komunismu

pomník PalachTragické události – sebeupálení studenta Jana Palacha v lednu roku 1969, kterým vyjádřil svůj protest nejen proti vojenské okupaci v srpnu 1968, ale také proti postupující apatii a neschopnosti bránit demokratické hodnoty, se staly symbolem doby. Na tragédii tehdy reagoval celý svět. Palachovi je věnováno několik pomníků, ten nejznámější se nachází na místě, kde k tragédii došlo, před Národním muzeem. Studenta Palacha připomíná bronzová pamětní deska vsazená do dlažby na nádvoří Karolina na Ovocném trhu – najdete ji přesně v místech, kde v roce 1969 stála rakev s jeho ostatky. Velmi zvláštní je památník Dům syna a Dům matky na Alšově nábřeží. Dům syna má světlou barvu a stojí blíže k Vltavě, má znázorňovat samotného Jana Palacha. Dům matky je tmavší, jakoby zrezlý a odkazuje k Palachově zoufalé matce.

Václav HavelMnoho míst je také spojeno s Václavem Havlem, prvním prezidentem po pádu komunismu. Památník tvořený lípou prorůstající kulatým stolem obklopeným dvěma křesly, to je Havlova lavička na Maltézském náměstí. Havlovu lavičku v Hradci Králové naleznete před královéhradeckou městskou knihovnou. Hradec se tak stal šestým městem ve světě, které si takto připomíná osobnost a především Havlovy demokratické ideály. Místo, které Václav Havel miloval je Hrádeček u Trutnova, kam jezdil na svou chalupu. Legendární místo se stalo kulturním centrem odpůrců režimu, kteří se tam setkávali pod dohledem tajné policie.
 

Disidentská stezka v Malé Úpě

malá úpaNa konci srpna 2018 se v Horní Malé Úpě otevřela turistům Disidentská stezka, která byla vymyšlena jako připomenutí 40 let od setkávání českých a polských disidentů v Krkonoších a ukázka toho, že za svobodu se vždy muselo bojovat. Jedním z míst je například chalupa disidentky Dády Fajtlové, kde se disidenti scházeli, nebo celnice, kde Václav Havel s tehdejším ministrem zahraničí Jiřím Dientsbierem po pádu režimu odemkli česko-polskou hranici. Stezka je dělaná nikoliv formou prostého textu, ale lidé, kteří se po ní vydají, si prohlédnou komiks se známými tvářemi - Václavem a Olgou Havlovými, Martou Kubišovou, Jiřím Dientsbierem, Sašou Vondrou či tvářemi polských disidentů.
 

Lennonova zeď na Kampě – místo protestních myšlenek

john lennonLennonova zeď na Kampě je zvláštním místem – leží ukrytá mezi zahradami, ambasádami, Čertovkou a malebnými náměstíčky. Je to nevelký pestrobarevný kus zdi, pokrytou silnou vrstvou graffiti s barvitou historií. Zeď bývala místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu. Po vraždě Johna Lennona (1980) vznikl na Kampě zpěvákův fiktivní hrob. Lidé začali na přilehlou zeď malovat symboly, připomínající život a především tvorbu slavného umělce. K uměle vytvořenému pietnímu místu začaly proudit davy lidí, kteří zde pokládali květiny či zapalovali svíčky. Na zdi vznikala graffiti výzdoba a byly zde umisťovány také texty písní The Beatles. Komunistický režim v tom ale viděl nežádoucí rebelii, a proto byly texty vyjadřující touhu po svobodě mnohokrát zabíleny, lidé je ale obratem na zeď opět dopsali. Úplně bílá byla naposledy v roce 2014, na jaře 2019 byla v rámci akce Meet Art přemalována tak, aby připomínala 30. výročí od sametové revoluce. Hlavním motivem na zdi byl John Lennon a vedle něj se procházející Václav Havel.
17. listopad v Památníku Vojna

17. 11.
17. listopad v Památníku Vojna

U příležitosti státního svátku – Dne boje za svobodu a demokracii bude Památník Vojna již tradičně otevřen. Návštěvní doba je od 9 do 16 hodin, poslední prohlídka začíná v 15 hodin.

Letenské sady v Praze Příroda

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Lennonova zeď na pražské Kampě Památky

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Národní technické muzeum za 80 Kč – Den boje za svobodu a demokracii

17. 11.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Den boje za svobodu a demokracii

V roce 2024 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 7 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel (5. října 1936 Praha – 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček) byl spisovatel a dramatik, jeden z prvních mluvčích Charty 77, vůdčí osobnost politických změn v listopadu 1989, poslední prezident Československa a první prezident České republiky po Sametové revoluci. Svými postoji v letech totality si získal postavení uznávané morální autority. Hloubkou názorů na problémy soudobé civilizace a promyšleností jejich formulací se stal i v nové ústavní funkci respektovanou osobností, mezi politiky ojedinělou.

Havlova lavička na Maltézském náměstí v Praze Zážitky

Havlova lavička na Maltézském náměstí v Praze

Havlova lavička je památník tvořený lípou prorůstající kulatým stolem obklopeným dvěma křesly, který vytvořil známý český architekt Bořek Šípek, který pro něj také vybral místo na Maltézském náměstí.

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea Památky

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Nenápadný pomník ve tvaru prohnutého kříže na zemi, je umístěn několik metrů od kašny před budovou Národního muzea na Václavském náměstí v Praze, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil.

Památník Jana Palacha v Karolinu Památky

Památník Jana Palacha v Karolinu

Studenta Palacha připomíná bronzová pamětní deska vsazená do dlažby na nádvoří Karolina na Ovocném trhu – najdete ji přesně v místech, kde v roce 1969 stála rakev s jeho ostatky.

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze Památky

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka na památku upálení Jana Palacha si můžete prohlédnout na Alšově nábřeží v Praze.

Národní třída v Praze Památky

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Paměť národa – aplikace pro chytré telefony Zážitky

Paměť národa – aplikace pro chytré telefony

Aplikace Paměť národa je interaktivním průvodcem po místech, která jsou spojena s událostmi a příběhy 20. století. Určí vaši polohu a ukáže vám na mapě místa paměti ve vašem okolí.

Geofun – 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech Zážitky

Geofun – 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

17. listopad je jedním z nejvýznamnějších dní historie naší republiky. Faktem je, že čím dál více lidí neví, co se přesně událo. Sametová revoluce? Pád komunismu? Vznik Občanského fóra? Nějaké demonstrace studentů? Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin aplikací Geofun.

Další aktuality

Během říjnového státního svátku se podíváte zdarma do Národní galerie v Praze

Národní galerie v Praze i letos nabízí volný vstup do svých expozic během říjnového svátku ke Dni vzniku samostatného československého státu, který slavíme v pondělí 28. 10. 2024. Milovníci umění tak mají šanci prohlédnout si bezplatně expozice v palácích na Hradčanech, v klášteře sv. Anežky České či ve Veletržním paláci. Otevřeno zde bude po celý den, od 10:00 do 18:00 hodin.
6. říjen 2024 15:00
Kultura, Praha

Dýňový podzim v botanické zahradě v Troji bude barevný jako Mexiko

S příchodem podzimu se do Botanické zahrady hl. m. Prahy opět vrátí oblíbené dýně. Už posedmnácté zaplní Ornamentální zahradu široká škála tvarů a barev různorodých plodů tykvovitých rostlin. Návštěvníci mohou od 11. října do 3. listopadu 2024 v zahradě obdivovat pestrou paletu barev a tvarů dýní. Dýně se pomalu probojovala do povědomí lidí po celém světě a stala se nejen nedílnou součástí jídelníčku, ale plní i funkci podzimních dekorací. Přijďte se potěšit rozmanitostí tónů a tvarů dýní. Výstava je letos inspirována mexickým svátkem Día de los Muertos.
6. říjen 2024 10:59
Zážitky, Praha

Zemědělské muzeum v Praze bude patřit kvalitním potravinám i hrám

Biojarmark, workshop Děti vaří zdravě a poznávací hra Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?– hned tři zajímavé akce na vás čekají v sobotu 5. října 2024 od 9 do 17 hodin v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné. Den plný ochutnávek, přednášek a zábavy je určen nejen rodinám s dětmi. Během Biojarmarku bude probíhat zábavný program Za tajemstvím potravin, aneb víš, co jíš, pořádaný Ministerstvem zemědělství. V sobotu je navíc vstupné do muzea zdarma.
5. říjen 2024 8:26
Gurmánská turistika, Praha

Lichtenštejnský palác se 5. října otevře veřejnosti

Lichtenštejnský palác, impozantní stavba ze 17. století na pražské Kampě, je v současnosti reprezentační budovou české vlády. Úřad vlády jej veřejnosti zpřístupňuje při výjimečných příležitostech. Ta nejbližší nastane v sobotu 5. října 2024, kdy se v paláci uskuteční den otevřených dveří. Těšit se můžete na prohlídky s průvodcem, které se budou opakovat ještě na státní svátek 17. listopadu 2024. Vstup do objektu je zdarma a bez předchozí registrace.
4. říjen 2024 16:27
Památky, Praha

Festival delikátních chutí zve na pokrmy z různých koutů světa na Novoměstskou radnici

V neděli 6. 10. 2024 znovu zaplní tradiční i netradiční pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici a její okolí. Festival navazuje na tradici neformálního setkání sousedů z blízkých i vzdálenějších koutů Prahy, výletníků z celé České republiky i návštěvníků ze světa, kteří si na Novoměstskou radnici přicházeli vychutnat širokou škálu delikátních chutí. Akce bude také tentokrát probíhat na nádvoří a v historickém Mázhauzu Novoměstské radnice i v přilehlé části parku na Karlově náměstí.
4. říjen 2024 8:28
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.10. – 6.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Biojarmark na Letné, Den Prahy 12, Koně na Kačině 2024, Komentované prohlídky lanové dráhy na Petřín, Komentovaná krmení a setkání v Zoo Praha. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. říjen 2024 7:01
Zážitky, Praha

Říjen je nabitý festivaly – na své si přijdou milovníci filmů i světelných efektů

Zima se sice pomalu blíží, avšak kulturní scéna se k zimnímu spánku rozhodně nechystá. Říjen nabídne hned čtyři zajímavé festivaly, které byste si neměli nechat ujít. Vyberete si filmový festival Be2Can nejlepších světových filmů, setkání s legendami jazzové scény anebo noc plnou světel?
4. říjen 2024 6:00
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: krajinářská škola a malířská rodina Antonína Mánesa

Jak vypadaly hrady Okoř, Kokořín a Křivoklát, zámky Jezeří a Obříství anebo skály mezi Braníkem a Podolím na přelomu 18. a 19. století? S námi na Kudy z nudy nepotřebujete stroj času, stačí se vypravit po stopách starých českých mistrů krajinomalby. Jejím zakladatelem byl malíř a kreslíř Antonín Mánes (1784–1843).
3. říjen 2024 10:51
Kultura, Praha