Úvod > Aktuality > V Muzeu Jindřichohradecka se otevře nová expozice o Emě Destinnové
Busta Emy Destinové ve Stráži nad Nežárkou
"> Busta Emy Destinové ve Stráži nad Nežárkou "> Klavír Emy Destinové "> Jindrichuv Hradec v podzimním hávu
Kultura

V Muzeu Jindřichohradecka se otevře nová expozice o Emě Destinnové

  • Vydáno14. listopadu 2013
Muzeum Jindřichohradecka otevírá ve čtvrtek 14. listopadu novou expozici Emy Destinnové. Poprvé v historii muzea tak spatříte například zrestaurovaný kočár slavné operní pěvkyně, její klavír či lovecké trofeje.
Piano Emy DestinovéNová expozice v Muzeu Jindřichohradecka - jezuitském semináři, nahradí starší výstavu, která prezentovala nejslavnější českou pěvkyni především pomocí fotografií, dokumentů a osobních předmětů. Nová prohlídková trasa je koncipovaná spíše jako návštěva u slavné operní hvězdy. Za zvuků známých árií si prohlédnete Emin hudebníi lovecký salonek a také nahlédnete do její ložnice. První část expozice zaznamenává její triumfální kariéru, úspěchy v Berlíně, Londýně či New Yorku. Druhá patří jejímu pobytu v jižních Čechách, kde je představena jako zámecká paní, hospodářka, rybářka a všestranná umělkyně.

Sopranistka Ema Destinnová (1878 až 1930), někdy uváděná jako Destinová, vlastním jménem Emilie Kittlová, se narodila v Praze, posledních 15 let života prožila v ústraní na svém zámku ve Stráži nad Nežárkou na Jindřichohradecku, zemřela v Českých Budějovicích. Nová expozice v závěru upozorňuje také na to, že Destinnová žije dál v nahrávkách, knihách, na bankovce, medailích či mincích. Muzeum vlastní jednu z nejrozsáhlejších sbírek, řadu dokumentů má také Národní muzeum, Národní divadlo, Muzeum hlavního města Prahy a Památník národního písemnictví. K nejzajímavějším exponátům jindřichohradeckého muzea patří kočár, který se připisuje právě Emě Destinnové, která s ním měla jezdit na ryby, než začala používat auto. Kočár byl dlouhou dobu v depozitáři, nyní je hlavním exponátem nové výstavy.

Expozice bude otevřena 14. listopadu v 16:00 hodin, o dvě hodiny později začne koncert k její poctě v kostele svatého Jana Křtitele, na kterém vystoupí přední česká pěvkyně Zdena Kloubová. Zazní také árie a písně z repertoáru Emy Destinnové. Síň Emy Destinnové můžete navštívit až do 6. ledna, potom se muzeum uzavře a nahlédnout do života operní pěvkyně bude možné až v nové sezoně od začátku dubna 2014. Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin.
Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.