Úvod > Aktuality > Unikátní Třebechovický Proboštův betlém v novém
Kultura

Unikátní Třebechovický Proboštův betlém v novém

  • Vydáno8. září 2013
Od 13. května 2016 je opět v provozu nově zrestaurovaný Třebechovický Proboštův betlém. Jeho generální restaurování probíhalo od června 2015 za přítomnosti návštěvníků přímo v expozici muzea. Dílo řezbářů Josefa Probošta a Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku. Betlém je vytvořen z více než 2000 vyřezávaných dílů, na délku měří 6,9 metru a vysoký je 2,2 metru.

Nejcennějším a nejobdivovanějším betlémem u nás je bezesporu unikátní mechanický betlém lidových řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla. Betlém je více než 100 let starý a je vyjma kovových zvonků, kožených řemenů a měchu kukačky vyroben celý ze dřeva, včetně převodových kol, hřídelí a vaček mechanismu.

Obsahuje na 2000 vyřezávaných dílů a figurek, uváděných do pohybu ojedinělým mechanismem. Mechanismus byl původně poháněn klikou, od r. 1935 malým elektrickým motorkem. V roce 1999 byl Proboštův mechanický betlém prohlášen za národní kulturní památku.

1. 6. 2016 sem můžete zavítat na Muzejní noc, kdy na vás čekají od 16 do 24 hodin komentované prohlídky nově zrestaurovaného Proboštova betlému, muzejní kavárna, dílny pro děti a hudební vystoupení pěveckého sboru Kolednice.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.