Úvod > Aktuality > Muzea na Královéhradecku lákají k návštěvě i v zimě
Muzea na Královéhradecku lákají k návštěvě i v zimě
"> "> "> "> Navštívit mužete napríklad Muzeum války 1866 na Chlumu "> Otevrené je i  Muzeum betlému v Trebechovicích pod Orebem
Kultura

Muzea na Královéhradecku lákají k návštěvě i v zimě

  • Vydáno28. února 2022
Většina památek a turistických atraktivit otevře na Královéhradecku své brány až s příchodem jara. Některé však fungují celoročně a na Hradecku jich je hned několik. Přijměte pozvání na návštěvu některých z nich.
Muzeum války na ChlumuNavštívit můžete například Muzeum války 1866 na Chlumu. V zimních měsících je až do 26. března 2022 otevřeno každou sobotu a neděli od 10 do 16 hodin. V muzeu jsou vedle uniforem a zbraní pruského a rakouského vojska ke zhlédnutí tři krátké hrané dokumentární filmy s monumentální výpravou. Ve vstupní hale přibližuje atmosféru největší bitvy na území Čech a Moravy v 19. století také model bojiště. Areál bojiště je přístupný celoročně. Možná právě zimní klidné prostředí dává vyniknout atmosféře tohoto historického bojiště ještě více než v letních měsících, a stojí tak za opakovanou návštěvu.

Neopomeňte se podívat také na krásně zrekonstruované Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Při nedávné rekonstrukci prošel celý interiér obnovou a nově zrekonstruované výstavní budovy jsou obohaceny o významné mezinárodní zápůjčky. V prosinci 2021 byla dokončena nová stálá expozice dějin města Hradce Králové, která obsadila celkem čtyři sály ve dvou patrech muzejní budovy. Expozice provede zájemce historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky

TřebechoviceV našem výčtu nesmíme opomenout Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem. Muzeum má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky. Nejcennějším betlémem je slavný Třebechovický Proboštův betlém o rozměrech 7x3x2 m. Je více než 100 let starý a má zhruba 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek, z nichž velká část se pohybuje díky unikátnímu dřevěnému mechanismu. Muzeum má celoročně otevřeno od úterý do neděle od 9 do 16:30 hodin.

A jestli máte rádi tradiční lidové veselice, určitě nevynechejte masopust na Šrámkově statku v Pileticích. Koná se v neděli 6. března od 10:00 do 16:00 hodin. Těšit se můžete na tradiční venkovskou zabíjačku, obchůzky masopustních maškar a taneční rej. Nebudou chybět ani ukázky rukodělných výtvarných technik. K ochutnání bude také poctivý domácí piletický chléb, koblížky, jitrnice, jelítka a další pochutiny.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

Za Proboštovým betlémem a na statek do Piletic

Za Proboštovým betlémem a na statek do Piletic

Vyjeďte za vánoční atmosférou na Královéhradecko. Naše trasa vás tentokrát zavede do Třebechovic, kde si prohlédnete slavný Proboštův betlém, v Hradci Králové ochutnáte tradiční speciality v restauraci Šatlava a den zakončíte na Šrámkově statku v Pileticích.

Výlet za nejkrásnějšími stavbami architekta Jana Kotěry

Výlet za nejkrásnějšími stavbami architekta Jana Kotěry

Tvůrce rozkročený mezi dobovou secesí a moderním funkcionalismem zanechal nesmazatelnou stopu v Hradci Králové i na jiných místech. Kde? To vám prozradí portál Kudy z nudy.

Šrámkův statek v Pileticích

Šrámkův statek v Pileticích

Šrámkův statek v Pileticích je památkově chráněným souborem původní lidové architektury se vzácnými dřevěnými objekty. Jedná se o areál původní lidové architektury, jehož součástí je ve zdejším prostředí ojedinělé dvoupatrové roubené obytné stavení s pozoruhodnou pavlačí z roku 1802.

Hradec Králové

Hradec Králové

Město věží a věžiček, zaslíbené kultuře, historii, vzdělání i sportu. To je východočeský Hradec Králové, který už se nemůže dočkat, až ho objevíte.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války. Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je i válečné muzeum.

Expozice Královské město nad soutokem

Expozice Královské město nad soutokem

Hradec Králové je místem s dlouhou historií, která nepostrádá dramatická období a zvraty. V nové expozici Muzea východních Čech v Hradci Králové jsou představeny nejstarší dějiny královského města od pravěku až do poloviny 18. století.

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města, na každé trase najdete informační stojany v uvedené barvě a první dvě trasy jsou doplněny ještě značkami na obrubnících chodníků.