Úvod > Aktuality > Muzea na Královéhradecku lákají k návštěvě i v zimě

Muzea na Královéhradecku lákají k návštěvě i v zimě

Vydáno 23. února 2020 Kultura
Většina památek a turistických atraktivit otevře na Královéhradecku své brány až s příchodem jara. Některé však fungují celoročně a na Hradecku jich je hned několik. Přijměte pozvání na návštěvu některých z nich.
Muzeum války na ChlumuNavštívit můžete například Muzeum války 1866 na Chlumu. V zimních měsících je až do 29. března 2020 otevřeno každou sobotu a neděli od 10 do 16 hodin. V muzeu jsou vedle uniforem a zbraní pruského a rakouského vojska ke zhlédnutí tři krátké hrané dokumentární filmy s monumentální výpravou. Ve vstupní hale přibližuje atmosféru největší bitvy na území Čech a Moravy v 19. století také model bojiště. Areál bojiště je přístupný celoročně. Možná právě zimní klidné prostředí dává vyniknout atmosféře tohoto historického bojiště ještě více než v letních měsících, a stojí tak za opakovanou návštěvu.

středověk korunaNeopomeňte se podívat také na krásně zrekonstruované Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Při rekonstrukci (listopad 2017 - říjen 2019) stavbaři opravili nebo vyměnili původní okna, vitráže a obložení. Budova má novou fasádu, která barevně odpovídá původní, restaurátoři odborně ošetřili sádrové a štukové omítky. Před muzeem odborníci zrestaurovali kašnu, rampy, schodiště a obnovili dvě sedmimetrové sochy v průčelí budovy. Novinkou je návštěvnický okruh vedoucí na střešní terasu s vyhlídkou na město. Od 7. února 2020 se v Muzeum východních Čech otevřela výpravná výstava Uprostřed Koruny české představující gotické a raně renesanční umění východních Čech 1250-1550. Výstava zaplnila téměř celý interiér nově zrekonstruované výstavní budovy a je obohacena o významné mezinárodní zápůjčky.

TřebechoviceV našem výčtu nesmíme opomenout Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem, které od září roku 2013 sídlí ve zbrusu nové budově. Muzeum má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky. Nejcennějším betlémem je slavný Třebechovický Proboštův betlém o rozměrech 7x3x2 m. Je více než 100 let starý a má zhruba 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek, z nichž velká část se pohybuje díky unikátnímu dřevěnému mechanismu. Muzeum má celoročně otevřeno od úterý do neděle od 9 do 16:30 hodin.

A jestli máte rádi tradiční lidové veselice, určitě nevynechejte masopust na Šrámkově statku v Pileticích. Koná se v neděli 23. února od 10:00 do 16:00 hodin. Těšit se můžete na tradiční venkovskou zabíjačku, obchůzky masopustních maškar a taneční rej. Nebudou chybět ani ukázky rukodělných výtvarných technik. K ochutnání bude také poctivý domácí piletický chléb, koblížky, jitrnice, jelítka a další pochutiny.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909 - 1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

Uprostřed Koruny české - unikátní soubor východočeského gotického umění

7.2.
28.6.
Uprostřed Koruny české - unikátní soubor východočeského gotického umění

Výstava Uprostřed Koruny české představí gotické a raně renesanční umění východních Čech 1250-1550 téměř v celém interiéru nově zrekonstruované výstavní budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové. Je také obohacena o významné mezinárodní zápůjčky.

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Muzeum války 1866: muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Muzeum války 1866: muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války. Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je i válečné muzeum a rozhledna.