Úvod > Výlety > Výlety za vánoční atmosférou > Za Proboštovým betlémem a na statek do Piletic
Za Proboštovým betlémem a na statek do Piletic
"> "> ">

Za Proboštovým betlémem a na statek do Piletic

Vyjeďte za vánoční atmosférou na Královéhradecko. Naše trasa vás tentokrát zavede do Třebechovic, kde si prohlédnete slavný Proboštův betlém, v Hradci Králové ochutnáte tradiční speciality v restauraci Šatlava a den zakončíte na Šrámkově statku v Pileticích.

Betlém TřebechoviceTřebechovice pod Orebem jsou vyhlášené muzeem betlémů. Pokud máte vánoční zvyky spojené se stavbou betléma, určitě zde načerpáte tu správnou předvánoční náladu. Třebechovické muzeum betlémů se v současnosti nachází v nově postavené budově. Ta vznikla jako nový výstavní objekt právě pro národní kulturní památku Třebechovický Proboštův betlém. Jedná se o nejslavnější mechanický betlém na světě, který je sedm metrů dlouhý, starý více než sto let a obsahuje 350 figurek.

Kromě Proboštova betlému nabízí muzeum i velký skleněný betlém od železnobrodských sklářů, jehož části dostali papež Pius XII. a starosta Montrealu. Nechybí ani mechanický betlém z Hostinného, v němž je vidět zubař trhající zub nebo selka, která vystrkuje zadek z okna, či dílo předního českého restaurátora betlémů Kamila Andrese.
 

Adventní tradice na Šrámkově statku

Piletice Šrámkův statekZ Třebechovic se můžete přesunout do Hradce Králové, kde v objektu bývalé městské šatlavy najdete oblíbenou restauraci Šatlava. Vybrat si můžete s řady tradičních českých pokrmů, které jsou připravovány v moderním duchu. V předvánočním období si jistě dáte s chutí třeba kachní prsíčka, svíčkovou nebo variaci řízků. Po dobrém obědě, výtečném kafíčku a odpočinku vyrazíte do okrajové části Hradce Králové, Piletic

Šrámkův statek v Pileticích se v adventním období otevírá první nebo druhý týden v prosinci, kdy nabízí tradiční vánoční program pro děti a dospělé. Příchozí se mohou těšit na obživlý obraz venkovského života v adventním čase. Šrámkovým statkem se bude ozývat praskání dřeva v teploučkých kamnech, pečení voňavého chleba, příprava kynutých buchtiček máčených v sirobu, ukázky betlémů, řezbářských prací a tradičních lidových řemesel nebo zdobení perníčků.

1. Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovice pod Orebem, Královéhradecko

2. Šrámkův statek v Pileticích

Hradec Králové, Královéhradecko