!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách
Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Příroda

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.
Dvě nenápadné říčky stékají z Lužických hor. Chřibská Kamenice (menší z toků) pramenící i tekoucí severněji se chlubí krásným okolím, zejména v Paulině údolí. Srbská Kamenice tekoucí z vyšších poloh Lužických hor je delší a vodnatější, protéká také známými soutěskami u Hřenska.

Chřibská Kamenice pramení v Lužických horách pod Jelení skálou. Pramen naleznete kousek od železniční stanice Jedlová. Nachází se v bezprostřední blízkosti tratě, konkrétně u jejího rozdvojení na Děčín a Českou Lípu.
 

Vodní nádrž Chřibská

Poté říčka protéká Velkým a Malým jedlovským rybníkem a pod Malým Stožcem její vody vytváří vodní nádrž Chřibská (pitný zdroj). Přehrada postavená v letech 1912-1926 sloužila hlavně k zachycování povodňových vod a později byla využívána také k rekreaci. V letech 1975-1977 byla přestavěna na vodárenskou nádrž. Hráz přehrady není přístupná a také silnička, vedoucí údolím kolem přehrady je trvale uzavřena i pro pěší. V lese na levém břehu přehrady byla v roce 2012 otevřena vyhlídka s lavičkami a informační tabulí, která je ale přístupná jen od června do října. Pěkné výhledy na celou přehradu, která je největší ze tří přehradních nádrží na území Lužických hor, jsou z Malého Stožce nebo z Velké Tisové.
 

Dvouobloukový akvadukt

Dále pak říčka portéká obcí Horní Chřibská, Chřibská a Dolní Chřibská. U poslední jmenované obce je další zajímavost: dvouobloukový akvadukt, nejzachovalejší součástí důmyslného technického díla – někdejšího náhonu tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské. Technické dílo, vybudované v roce 1886, přivádělo do továrny vodu právě z Chřibské Kamenice.

Potom říčka uhání překrásným Pavliným údolím. Začíná na západě u Studeného potoka a romanticky se klikatí kolem pískovcových strání a ústí poblíž bývalého Grieslova mlýna, který je v současnosti rekreačním objektem. Na západním okraji před rybníkem pak můžete spatřit skalní výklenek pohádkově nazvaný Rusalčina jeskyně. V celém údolí je patrný výskyt vzácné fauny a flóry, zejména přesličky luční, žije zde vydra říční, ledňáček říční nebo čáp černý. V pískovcových skalách probíhá pseudokrasová činnost, nachází se zde malé jeskyně, skalní převisy nebo římsy.
 

Meandry Chřibské Kamenice

Meandry Chřibské Kamenice se nachází těsně za obcí Všemily, před autokempem U Ferdinanda v Srbské Kamenici. Přírodní památka se rozkládá na malé části řeky poblíž autokempu. Podél meandrující řeky se nacházejí slepá ramena, která pomalu zarůstají květenou a jsou obydlovány místním živočišstvem. Na jaře počátkem května je to ideální místo pro fotografování. Keře trnek po březích řeky, blatouchy v blátě, dřišťál vonící všude, opravdu je to inspirativní místo k procházce s milovanou osobou nebo pro lidi hledající zajímavá místa.

Přírodní památka zahrnuje část nivy přirozeně meandrující říčky. Hlavním cílem je zachovat přirozenou říční erozi a na ni navázané mokřadní biotopy a luční porosty. Z ptactva zde můžete spatřit ledňáčka říčního, skorce vodního nebo konipase horského. Z obojživelníků se zde rozmnožují skokani, ropuchy nebo čolci.


Soutok nad soutěskami

Pod Všemily se pak říčka vlévá na okraji Ferdinandovy soutěsky do Srbské Kamenice na jejím 11,2 říčním kilometru v nadmořské výšce cca 217 m. Odtud společně pokračují jako Kamenice ke Hřensku a tvoří malebné a turisticky velmi oblíbené soutěsky Kamenice.


Pro vodáky jsou obě Kamenice bohužel zapovězeny.
Zobrazit více
28.11.
24.12.
Ježíškova pošta na děčínském zámku

Ježíškova pošta na děčínském zámku

Děčín, Severozápadní Čechy
28.11.
6.1.
Zrodilo se ve dřevě

Zrodilo se ve dřevě

Děčín, Severozápadní Čechy
13.1.
16.1.
Mezinárodní zimní sraz turistů v ČR v Krásné Lípě

Mezinárodní zimní sraz turistů v ČR v Krásné Lípě

Česká Lípa, Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory
26.11.
1.1.
Zimní Pravčická brána – adventní výlet do přírody

Zimní Pravčická brána – adventní výlet do přírody

Krásná Lípa, Severozápadní Čechy
Ferdinandova soutěska

Ferdinandova soutěska

Jetřichovice, Severozápadní Čechy
Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Jetřichovice, Severozápadní Čechy
Půjčovna elektrokol v Jetřichovicích

Půjčovna elektrokol v Jetřichovicích

Jetřichovice, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování U Sviráků České Švýcarsko

Ubytování U Sviráků České Švýcarsko

Srbská Kamenice, Severozápadní Čechy
Penzion Na Vyhlídce v Českém Švýcarsku

Penzion Na Vyhlídce v Českém Švýcarsku

Hřensko, Severozápadní Čechy
Pension Větrný mlýn u Růžové

Pension Větrný mlýn u Růžové

Růžová, Severozápadní Čechy