Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách
Příroda

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.
Dvě nenápadné říčky stékají z Lužických hor. Chřibská Kamenice (menší z toků) pramenící i tekoucí severněji se chlubí krásným okolím, zejména v Paulině údolí. Srbská Kamenice tekoucí z vyšších poloh Lužických hor je delší a vodnatější, protéká také známými soutěskami u Hřenska.

Chřibská Kamenice pramení v Lužických horách pod Jelení skálou. Pramen naleznete kousek od železniční stanice Jedlová. Nachází se v bezprostřední blízkosti tratě, konkrétně u jejího rozdvojení na Děčín a Českou Lípu.
 

Vodní nádrž Chřibská

Poté říčka protéká Velkým a Malým jedlovským rybníkem a pod Malým Stožcem její vody vytváří vodní nádrž Chřibská (pitný zdroj). Přehrada postavená v letech 1912-1926 sloužila hlavně k zachycování povodňových vod a později byla využívána také k rekreaci. V letech 1975-1977 byla přestavěna na vodárenskou nádrž. Hráz přehrady není přístupná a také silnička, vedoucí údolím kolem přehrady je trvale uzavřena i pro pěší. V lese na levém břehu přehrady byla v roce 2012 otevřena vyhlídka s lavičkami a informační tabulí, která je ale přístupná jen od června do října. Pěkné výhledy na celou přehradu, která je největší ze tří přehradních nádrží na území Lužických hor, jsou z Malého Stožce nebo z Velké Tisové.
 

Dvouobloukový akvadukt

Dále pak říčka portéká obcí Horní Chřibská, Chřibská a Dolní Chřibská. U poslední jmenované obce je další zajímavost: dvouobloukový akvadukt, nejzachovalejší součástí důmyslného technického díla – někdejšího náhonu tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské. Technické dílo, vybudované v roce 1886, přivádělo do továrny vodu právě z Chřibské Kamenice.

Potom říčka uhání překrásným Pavliným údolím. Začíná na západě u Studeného potoka a romanticky se klikatí kolem pískovcových strání a ústí poblíž bývalého Grieslova mlýna, který je v současnosti rekreačním objektem. Na západním okraji před rybníkem pak můžete spatřit skalní výklenek pohádkově nazvaný Rusalčina jeskyně. V celém údolí je patrný výskyt vzácné fauny a flóry, zejména přesličky luční, žije zde vydra říční, ledňáček říční nebo čáp černý. V pískovcových skalách probíhá pseudokrasová činnost, nachází se zde malé jeskyně, skalní převisy nebo římsy.
 

Meandry Chřibské Kamenice

Meandry Chřibské Kamenice se nachází těsně za obcí Všemily, před autokempem U Ferdinanda v Srbské Kamenici. Přírodní památka se rozkládá na malé části řeky poblíž autokempu. Podél meandrující řeky se nacházejí slepá ramena, která pomalu zarůstají květenou a jsou obydlovány místním živočišstvem. Na jaře počátkem května je to ideální místo pro fotografování. Keře trnek po březích řeky, blatouchy v blátě, dřišťál vonící všude, opravdu je to inspirativní místo k procházce s milovanou osobou nebo pro lidi hledající zajímavá místa.

Přírodní památka zahrnuje část nivy přirozeně meandrující říčky. Hlavním cílem je zachovat přirozenou říční erozi a na ni navázané mokřadní biotopy a luční porosty. Z ptactva zde můžete spatřit ledňáčka říčního, skorce vodního nebo konipase horského. Z obojživelníků se zde rozmnožují skokani, ropuchy nebo čolci.


Soutok nad soutěskami

Pod Všemily se pak říčka vlévá na okraji Ferdinandovy soutěsky do Srbské Kamenice na jejím 11,2 říčním kilometru v nadmořské výšce cca 217 m. Odtud společně pokračují jako Kamenice ke Hřensku a tvoří malebné a turisticky velmi oblíbené soutěsky Kamenice.


Pro vodáky jsou obě Kamenice bohužel zapovězeny.

Soutěsky v Hřensku – sezona 2023

Soutěsky Hřensko, to je romantická plavba na lodičkách řeky Kamenice. Edmundova soutěska a Divoká soutěska jsou jednou z největších atrakcí NP České Švýcarsko. V sezoně 2022 jsou soutěsky uzavřeny. Předpokládaný termín otevření 1. 4. 2023.
Hřensko, Ústecký kraj

Pravčická brána – opět otevřena!

Jeden z nejoblíbenějších turistických cílů Českého Švýcarska je po dvou měsících od požáru v národním parku znovu přístupný veřejnosti. Přístup k bráně bude zatím možný pouze od Hřenska, od křižovatky Tři prameny. Všechny vyhlídky v okolí Pravčické brány jsou přístupné.
Hřensko, Ústecký kraj

Vánoce na zámku Benešov nad Ploučnicí

Benešov nad Ploučnicí, Ústecký kraj

Peklo na zámku Benešov nad Ploučnicí

Akce pro děti
Benešov nad Ploučnicí, Ústecký kraj

Ferdinandova soutěska

Soutěska se nachází mezi Srbskou Kamenicí a Dolským mlýnem. Je lemována působivými skalními stěnami, které dosahují výšky až 80 metrů.
Jetřichovice, Ústecký kraj

Studánka sv. Huberta u Jetřichovic v Českém Švýcarsku

Hubertovu studánku s pramenem sv. Huberta naleznete na žluté značce vedoucí podél Jetřichovické Bělé z Jetřichovic k Ferdinandově soutěsce a Dolskému mlýnu.
Jetřichovice, Ústecký kraj

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.
Jetřichovice, Ústecký kraj

Půjčovna elektrokol v Jetřichovicích

Objevte krásu Českosaského Švýcarska na elektrokolech!
Jetřichovice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Zvoneček

Ubytování v rodinném penzionu, který nabízí ubytování v srdci národního parku České Švýcarsko s krásným výhledem do okolí.
Jetřichovice, Ústecký kraj

Mosquito Intercamp, základna pro výlety do Českého Švýcarska

Rekreační středisko Mosquito Intercamp Vysoká Lípa je skvělým výchozím bodem pro pořádání pěších i cyklistických výletů v Národním parku České Švýcarsko, i samotný areál vám však nabídne zajímavé aktivity pro zpříjemnění vaší dovolené.
Jetřichovice, Ústecký kraj

Hotel Kortus

Rodinný hotel Kortus najdete v jedné z nejkrásnějších obcí Českého Švýcarska, ve Vysoké Lípě, která patří k nejstarším sídlům Národního parku České Švýcarsko. V pěším dosahu hotelu je mnoho turistických cílů, jako např. skalní hrad Šaunštejn, tajuplný Dolský mlýn nebo Malá Pravčická brána.
Jetřichovice, Ústecký kraj

Penzion Pod Kaštany

Penzion Pod Kaštany nabízí příjemné ubytování v Srbské Kamenici v Českém Švýcarsku. Nedaleko jsou známé Ferdinandovy soutěsky. Součástí penzionu je stylová restaurace s domácí kuchyní, která je pouze pro ubytované hosty.
Srbská Kamenice, Ústecký kraj