Úvod > Aktuality > Tipy pro ty, kdo mají závratě z výšek: rozhledy nízké, nižší i nejnižší
Příroda

Tipy pro ty, kdo mají závratě z výšek: rozhledy nízké, nižší i nejnižší

  • Vydáno12. října 2020
Ve světě rozhleden se většinou soupeří o místa na opačném konci pomyslného výškového žebříčku. Jenže tam trůní Žižkovský vysílač v Praze s vyhlídkovou plošinou ve výšce 91 metrů, což zřejmě dlouho žádná stavba nepřekoná. Jaká je situace na nižším konci seznamu a kde najdete kuriózní rozhledny, které stěží vyšplhaly pár metrů nad zem?

Nejníže je Cimmrman

Všem definicím, jak má vypadat správná rozhledna, dala na frak Cimrmanova nejnižší rozhledna u Nouzova. Její výška se dokonce uvádí jako záporné číslo, protože je zahloubená kousek pod zem. Nijak zvlášť to nevadí, stojí v místě, odkud je hezký výhled i bez rozhledny a kam kromě milovníků vyhlídkových věží přijíždějí i recesisté, fandové geocachingu a cyklisté.

Kromě výhledu, ze kterého rozhodně nebudete mít závratě, tu objevíte i další vynálezy, například prototyp Cimrmanova dalekohledu nebo šlapací telefon.
 

Rozhledny Růženka, Semenec, Réna a další

Nejoriginálnější z malých rozhleden je Růženka na Pastevním vrchu u obce Růžová na Děčínsku, otevřená na jaře 2018. Kdekomu připomíná nikdy nepostavené sídlo Národní knihovny v Praze podle návrhu Jana Kaplického, ovšem vznikla dávno předtím. Inspirací byla linie opevnění z druhé světové války, jen na území obce stálo více než deset bunkrů. Stavbě ale předcházela dlouhá jednání a výsledek je například nižší, než se původně počítalo: z dvanácti metrů rozhledna sešplhala na polovinu, vyhlídková plošina je ve výšce 3,5 metru. I tak ale nabízí netypické výhledy na České Švýcarsko včetně málo známého bočního pohledu na slavnou Pravčickou bránu.

Mezi nejnižší se řadí také rozhledna u naučné lesní stezky Semenec poblíž Týna nad Vltavou. Stojí v místě někdejšího popraviště – místu se dřív říkalo Na Spravedlnosti – a dnes se z výšky čtyř až pěti metrů můžete kochat výhledy do údolí Vltavy, v dálce zahlédnete i chladicí věže jaderné elektrárny Temelín. Do rodiny nízkých rozhleden se řadí také čtyři metry vysoká vyhlídka v parku na RéněIvančicích a podobně vysoká rozhledna Maják na Kmochově ostrověKolíně, o metr vyšší je rozhledna Granátník na úpatí hory Kleť.
 

Čtyři malé strážní věže

věž na hoře rubínNa vrchu Rubín nad zalesněným údolím Doláneckého potoka kdysi stávalo slovanské hradiště a někteří historici se domnívají, že právě tady se odehrála bitva u Wogastisburgu. Nedávno tu otevřeli dřevěnou rozhlednu, osm metrů vysokou a z dubového dřeva, která má připomínat starou strážní věž; až k ní vás dovede cyklostezka z Podbořan. Odměnou je výhled do velké části severozápadních Čech včetně Krušných a Doupovských hor a Českého středohoří. Kromě lepších přístupových cest a záchytného parkoviště by tu měl vzniknout malý archeopark s ukázkou místních nálezů a kamenné bludiště.

Další rozhledna Štěpánka, která vyrůstá u Zemětic na Plzeňsku, má také podobu strážní věže: snad z dob Římanů, snad ze středověku. Jmenuje se po jednom z autorů, Petrovi Štěpanovském, a za hezkého počasí z ní uvidíte několik desítek kilometrů vzdálené vrcholky Šumavy.

rozhledna u zámečkuPěkná je také rozhledna U Zámečku v Lovosicích. Sedmimetrová stavba z roku 2019 ve tvaru rotačního hyperboloidu s vnitřním železným točitým schodištěm je tvořena čtyřiceti téměř dvanáctimetrovými dřevěnými kůly zasazenými do betonového základu. Z vrcholu rozhledny je vidět kruhovým výhledem daleko do krajiny Českého středohoří.

Strážní věž připomíná také rozhledna Na Kopečku v Licoměřicích, kde se můžete zastavit při výletu na zámek Žleby nebo na hrad Lichnice. Stojí sice na soukromém pozemku, ale je volně přístupná. Vůbec nebude vadit, když vás tu zastihne déšť, v přízemí čeká posezení a kamna s krbem, další odpočívadlo najdete o patro výš a teprve nahoře se z osm metrů vysokého ochozu otvírá výhled na Čáslavsko.
 

Nejmenší malé vyhlídky

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Buková hora (683 m n. m.) je čedičová dominanta Verneřického středohoří. Mezi bloky čediče uvidíte Velké Březno, Milešovku, Ústí nad Labem, pásmo Krušných hor s Komáří vížkou. Nedaleko se nalézají také Ptačí kameny, které zaujmou především milovníky lezení.

Vyhlídková věž na vrchu Rubín u Podbořan

Vyhlídková věž na vrchu Rubín u Podbořan

Vyhlídková věž na Rubínu u Podbořan stojí nedaleko slovanské hradiště, možná slavného Wogastisburgu.

Rozhledna Kopanina v Českém ráji

Rozhledna Kopanina v Českém ráji

Roku 1894 ji jako jednu z prvních rozhleden postavil Klub českých turistů.

Rozhledna U Zámečku Lovosice

Rozhledna U Zámečku Lovosice

V Lovosicích u přívozu naleznete pěknou vyhlídku. Nachází se na uměle vytvořeném vršku, kde už podobná vyhlídka postavena roku 1869. Z vrcholu rozhledny je vidět kruhovým výhledem daleko do krajiny Českého středohoří.

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Drobná stavba z roku 2015 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 4 metry nad zemí a asi 8 metrů nad hladinou řeky Labe. Z rozhledny je omezený výhled na řeku, Masarykův most, část městské části Zálabí a severní frontu domů historického jádra města.

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku

Růžová vyhlídka u Děčína v Českém Švýcarsku

Růžová vyhlídka (432 m n. m.) se nachází v Růžovém hřebeni nedaleko Děčína nad údolím Labe a poskytuje pohled na Růžový hřeben, Děčínský Sněžník a Velký Zschirstein.

Kolonáda Reistna u Valtic

Kolonáda Reistna u Valtic

Nad Valticemi se tyčí monumentální klasicistní stavba kolonády Reistna. Kolonáda představuje památník, který nechal postavit Josef I. z Lichtenštejna pro vzpomínku na své zesnulé předky – otce Františka Josefa I. a na bratry Aloise I. Josefa a Filipa Josefa.

Dřevěná rozhledna Bára

Dřevěná rozhledna Bára

Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára. Tu v červnu 2008 několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků.

Rozhledna Salingburg ve Františkových Lázních

Rozhledna Salingburg ve Františkových Lázních

Salingburg je malá rozhledna ve Františkových Lázních, která svým tvarem napodobuje hradní zříceninu. Postavena byla v roce 1906.

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Cimrmanova světnička v letohradském zámku

Český velikán Jára Cimrman má v Letohradě vlastní muzeum. Malé muzeum se nalézá ve sklepení zámku, kde dřív byly sklady civilní obrany. Návštěvníkům ukazuje světničku Cimrmanových rodičů, fotografie génia z dětství či plakáty, které poutají na divadelní hry.

Naučná lesní stezka Semenec s rozhlednou

Naučná lesní stezka Semenec s rozhlednou

Jedná se o vycházkový okruh lesem Semenec v délce 6 km, na kterém naleznete 10 zastavení s informačními tabulemi. Začátek i konec je u rozhledny u níž stávalo původně městské popraviště. Průvodcem na stezce vám bude lesní skřítek Semenáček.

Rozhledna Granátník u Českého Krumlova

Rozhledna Granátník u Českého Krumlova

Dřevěná rozhledna na svahu kopce Granátník pod Kletí je volně přístupná 5 metrů vysoká dřevěná konstrukce s vyhlídkovou plošinou. Nachází se na východním úbočí stejnojmenného kopce, v nadmořské výšce cca 750 metrů a nabízí rozhled do malebného údolí Vltavy.

Jezerní vyhlídka Horní Planá

Jezerní vyhlídka Horní Planá

Dřevěná rozhledna asi půl kilometru od Horní Plané stojí v nadmořské výšce 800 m n. m. A že se jedná o mini rozhlednu, dokazují její rozměry – vysoká je celkem 9 metrů a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 5 metrů vede pouhých 21 schodů.

Nová vyhlídka v Otovicích

Nová vyhlídka v Otovicích

V Otovicích u Karlových Varů naleznete vyhlídku, která nabízí panoramatický pohled na Krušné a Doupovské hory. Vidět jsou vrchy Klínovec, Meluzína, Vlčinec anebo sjezdové trati na Neklidu.

Další aktuality

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.
Příroda

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
Příroda

Tipy na výlety k nejhezčím zimním vodopádům

Ledová krása jako z pohádky, příjemné procházky a romantické vyhlídky: to všechno nabízejí výlety k zimním vodopádům. Vychutnejte si ledovou krásu Vaňovského vodopádu, zimu v Adršpachu anebo zamrzlé Mumlavské vodopády. Buďte však opatrní, okolí vodopádů může být namrzlé.
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
Příroda

10 tipů na procházky po povalových chodníčcích aneb ve stínu i na výsluní

Hitem poslední doby jsou povalové chodníčky. Tam, kde dřív přes rašeliniště a mokřady vedly jen blátivé pěšinky, vznikají kvůli ochraně vzácné přírody úzké dřevěné cesty z nahrubo opracovaných kuláčů, špalíků nebo fošen. Bezpečně vás provedou krajinou, často je navíc součástí stezky vyhlídková věž, odpočinkový altán, terasy nebo jiné překvapení.
Příroda

100 tipů na novoroční procházku

V duchu hesla "jak na Nový rok, tak po celý rok", je dobré vyrazit na výlet hned první den v novém roce. Shoďte nadbytečná kila a provětrejte si hlavu po silvestrovském veselí! A protože 1. 1. 2023 není den jako každý jiný, i cíl by měl být ikonický. Kam tedy? Třeba na vrchol hory, na rozhlednu, na stezku v korunách stromů nebo zážitkovou vyžíďku vlakem?
Příroda

15 tipů na zdolání nejzajímavějších vrcholů nad 1000 m

V České republice existuje bezmála 400 vrcholů přesahujících 1000 metrů nad mořem. Zkuste jich pár pokořit! Některé vrcholy patří k notoricky známým, v našich tipech však objevíte i taková místa, která zatím se zatím do povědomí turistů ještě nedostala.
Příroda

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
Příroda