Úvod > Aktuality > Temné příběhy zazděných dam

Temné příběhy zazděných dam

Vydáno 14. září 2018 Památky
Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky.
Děsivé příběhy většinou měly očekávaný konec: žízeň, hlad a zoufalství, než po několika dnech krutých útrap konečně přišla smrt. Existují ale i případy, kdy se zazděným nešťastníkům a nešťastnicím podařilo vyváznout bez úhony. Kdy a kde?
 

Zazděné a zachráněné

Třeba v roce 1577 v jižních Čechách, kde dal Petr Kořenský z Terešova za údajné cizoložství s rožmberským regentem Jakubem Krčínem z Jelčan zazdít svou manželku Markétu ze Žeberka do zdí renesanční tvrze Svébohy. Ještě navečer téhož dne se svou milovanou paní pokusili vysvobodit poddaní, ale zabránila jim v tom vojenská posádka, povolaná z Nových Hradů. Šlechtičnu se podařilo dostat ven až následujícího dne, kdy do Svéboh dorazila skupina havířů patrně najatých Krčínem někde na Českobudějovicku. Jak uvádí dobové svědectví, „dali jí zástěru havéřskú a klobouček, takže mezi nimi skrze město šla a tu za farou na ni s vozem čekali; že ji do vozu dali a preč vezli.“ Kam ji odvezli se ovšem nezjistilo; Markétina stopa se ztratila v Trhových Svinech a už nikdy se nepodařilo zjistit, co se tehdy ve tvrzi Svébohy skutečně odehrálo.

Podobně prý skončil příběh na hradě Veveří: jednoho dne v noci sem přivezli se zavázanýma očima mladíka z nedalekého Brna a přikázali mu zaživa zazdít neznámou dámu. Zedník ale za prvé nechal jednu cihlu volnou a za druhé se mu na zpáteční cestě podařilo zjistit, kudy kočár jede. Vzápětí prý zorganizoval záchrannou akci a ženě zachránil život.
 

Dvě zazděné Kateřiny

Dvě Kateřiny a obě nevěrné, a také dva podivné nálezy bez důkazů: to je pozadí příběhů z Lipnice a Opočna. Starší je ten lipnický, kde kolem roku 1408 za nevěru zaplatila životem Kateřina z Landštejna, manželka nejvyššího purkrabího Českého království Čeňka z Vartemberka, zamilovaná do majitele nedalekého hradu Orlíku nad Humpolcem. Hradní pán prý dal svého soka zavraždit a společně s mrtvolou nechal ve výklenku v hradní kapli zazdít i svou ženu. Vyprávění jak vystřižené z brakových románů má pokračování: na počátku 18. století při stavebních úpravách kaple na Lipnici prý dělníci objevili výklenek se dvěma kostrami, ženskou a mužskou, údajně se zbytky brnění.

Podobný nález nás zavádí na Opočno, kde v 19. století prý v zámeckém sklepení objevili zazděný výklenek a v něm ženu ve středověkých šatech připoutanou v křesle. Důkazy neexistují, záhy se prý rozpadla na prach. Má se za to, že šlo o Kateřinu ze Šelmberka, manželku Mikuláše Trčky z Lípy, která se zamilovala do mladého rytíře. Také tady skončili špatně oba milenci: rytíři dal hradní pán setnout hlavu, manželka skončila zazděná ve sklepě. K tomu všemu mělo dojít v roce 1507, ale podobnost obou příběhů z Lipnice a Opočna vyvolává zvídavé otázky: nebyla to náhodou jedna a táž Kateřina? Existovala vůbec nějaká zazděná Kateřina?
 

Bílá paní z Horšovského Týna

Se zazděnou hradní paní z Horšovského Týna se osud také nemazlil: podle pověsti si její manžel Volf z Ronšperka na své panství přivezl mladou a krásnou ženu. Dal se s ní tajně oddat v Loretě, ale než svatební obřad skončil, nechal první manželku zazdít. Zámek má svá další tajemství, kdekdo z těch, co tu pracovali, popisuje kroky a otevírání a zavírání dveří v zamčených místnostech. Jde o přízrak zazděné hradní paní, která dodnes bloudí po chodbách a komnatách?
 

Kostry ze Svojanova a další zaživa zazdění

  • Ještě víc než příběh romantické středověké lásky Záviše a Kunhuty proslavily hrad Svojanov záhady a děsivé nálezy. V mnoha částech hradu totiž byly objeveny zazděné lidské kostry nebo zbytky dětských kostřiček, některé se dosud nepodařilo z jejich nedobrovolných hrobů osvobodit. Citlivější lidé mívají při návštěvě hradu pocity náhlého chladu a slýchají zvláštní zvuky.
  • Příběh o výklenku, v němž odhalili dívku zazděnou společně se starším mužem, má i hrad Sovinec. Jenže tady je tolik dalších tajemství a podivných záhad, že zazděnou dvojici neprovází žádná barvitá pověst.
  • Své zazděné dámy mají i jihočeské Nové Hrady, Landštejn, Kámen a dokonce i klášter v Kladrubech. V jeho podzemí prý byli kdysi za trest zazděni údajní milenci, jeptiška z chotěšovského kláštera a benediktinský mnich.
  • V Katově uličceKadani, nejužší ulici České republiky, se zazděná jeptiška dokonce zjevuje náhodným chodcům; milostné pletky prý měla mít s místním katem.
  • Zazdívalo se i v Horním Slavkově, ale omylem: obětí byl vozka, který do sklepení pod kostelem sv. Jiří přivezl vůz s oběťmi morové epidemie. Když svůj náklad vyložil, zjistil, že nemá kudy vyjet ven.
Katova ulička v Kadani - nejužší ulička v České republice

Katova ulička v Kadani - nejužší ulička v České republice

Tzv. "Katova ulička" vede z náměstí k fortně hradebního systému a ke katovně čp. 190, která je součástí hradeb. Ulička je dochovaná v gotickém zdivu s gotickými okenními otvory a s rozpínacími prampouchy. Fortna byla součástí nejstaršího hradebního pásu z poloviny 14. století.

Hrad Svojanov - místo, kde mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov - místo, kde mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Státní hrad Veveří na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Hrad Nové Hrady - jihočeská perla

Hrad Nové Hrady - jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.

Hrad Holštejn v Moravském krasu

Hrad Holštejn v Moravském krasu

Hrad Holštejn byl postaven na vápencovém ostrohu, ve kterém se nachází jeskyně Hladomorna, ve středověku zazděná a sloužila jako vězení. Nejvíce se patrně uplatnila v době markraběcích válek, kdy se Vok III. a Vok IV. zapojovali nejen do válečnické činnosti, ale i do loupežení.

Hrad Hazmburk - perla Českého středohoří

Hrad Hazmburk - perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Zřícenina hradu Vikštejn

Zřícenina hradu Vikštejn

Nedaleko města Vítkov stojí na skalnatém vrchu, nad meandry romantické řeky Moravice, zřícenina hradu Vikštejna. Z kdysi hrdé pevnosti se do dnešních časů zachovaly jen části vysokých hradeb se slepými okny, vlhké sklepní místnosti a vyhlídková věžička s nádherným výhledem na lesy Nízkého Jeseníku.

Hrad Kokořín - bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín - bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Hrad Lipnice - obestřený záhadami a pověstmi

Hrad Lipnice - obestřený záhadami a pověstmi

Přijeďte se podívat na jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů – na Lipnici na Vysočině. Součástí prohlídky jsou jedinečné výhledy do okolní krajiny, zejména z ochozu věže Samson.

Hrad Sovinec - historické pořady po celou sezonu

Hrad Sovinec - historické pořady po celou sezonu

Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.