Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zámek Slatiňany: dětské hospodářství v zahradě a vesnička francouzské královny
Zážitky

#světovéČesko a zámek Slatiňany: dětské hospodářství v zahradě a vesnička francouzské královny

  • Vydáno12. května 2021
Proč navštívit Slatiňany, malebný zámek na úpatí Železných hor? Láká přívětivou a pohodovou atmosférou, a navíc tu objevíte další místa, která stojí za vidění – třeba hřebčín, rozmarný Kočičí hrádek, okrasný statek Švýcárnu, oboru s jeleny a muflony, alej jedlých kaštanů a také zámeckou zahradu s malým dětským hospodářstvím, kde se šlechtické děti učily spravovat své miniaturní panství.
Dvě idylické vesničky v zámeckých zahradách: dětské hospodářství ve Slatiňanech a Královnina osada v zahradách Versailles
Slatiňany
Versailles
Auerspergové patřili k nejstarším, nejurozenějším a nejbohatším šlechtickým rodům v celé habsburské monarchii. Ze zámku v Nasavrkách postupně zřídili hospodářské a administrativní centrum panství, zatímco Slatiňany proměnili v moderně a útulně vybavenou knížecí rezidenci. Zámek ve Slatiňanech se stal jedním z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších venkovských sídel; ostatně hlavní prohlídka zámeckých interiérů je prošpikovaná příběhy ze života knížecího rodinného domu a kdo má zájem, ten může nahlédnout i do kuchyně, umývárny nádobí či kotelny.
 

Zahrada zámku ve Slatiňanech



Ke krásnému zámku patří krásná zahrada, místo, kde člověk tráví čas relaxováním, odpočinkem, radostmi a v neposlední řadě prací. Slatiňanská zahrada vznikala od konce 18. století z popudu Karla z Auerspergu (1750–1822). Inspirací pro ni byla „maminčina a tatínkova“ zahrada zámku ve Vlašimi, o kterých J. Schaller ve své Topografii Království českého z roku 1788 napsal, že svou krásou vyniká téměř nad všechny ostatní parky v Čechách.

Založení zahrady ve Slatiňanech bylo zároveň velmi nákladnou záležitostí, kvůli ní se musel zbourat rozsáhlý hospodářský dvůr s chlévy, kolnami a sýpkou. Deset hektarů parku ale záhy nestačilo: Karlův prasynovec Vincenc Karel (1812–1867) totiž procestoval Anglii a tamní krajina, šlechtická sídla, parky a zahrady ho okouzlily natolik, že hned po návratu začal pracovat na vylepšení Slatiňan. Pečlivě promyšlený park, údajně „za velkých obětí“ rozšířený na 26 hektarů, doplnilo rovněž několik staveb, například altány anebo dětské hospodářství.
 

Statek na hraní a zahrada k odpočiniku

Zmenšenina venkovského stavení s maličkým domem, seníkem a stodolou sloužila k názorné výchově knížecích dětí a jejich seznámení s hodnotou lidské práce. Tři generace malých knížat a kněžen se tu učily hospodařit, starat o drůbež a další zvířata, obdělávat záhony, pěstovat různé plodiny, psát dopisy nebo vařit.

Téměř zapomenuté dětské hospodářství bylo obnoveno společně s jezírkem a celou zahradou při poslední rekonstrukci. Stejně jako za časů Auerspergů i dnes zámeckým parkem vede plot, který odděluje soukromou zámeckou zahradu a volně přístupnou část. Kromě dětského hospodářství tu objevíte také romantické jezírko, nové dětské hřiště, anglický park s výběhem pro koně a hlavně spousty zajímavých stromů, keřů a květin. Kníže František Josef z Auerspergu (1856–1938) velmi dbal na sbírkovou bohatost dřevin, proto slatiňanská zahrada a park patří mezi dendrologicky nejbohatší ve východních Čechách. Každé jaro zde můžete obdivovat kvetoucí magnolii Soulangeovu i stovky rododendronů a azalek, kdoulovce, sasanky, čemeřice, orseje a tulipány, ze skleníků se stěhují na čerstvý vzduch palmy a další sezonní květiny, k odpočinku lákají romantické bílé lavičky a zahradní lehátka.
 

Ze Slatiňan do lesa a k rozhlednám

Zámek malebně zasazený v zahradách se stal milovaným rodinným sídlem, místem k hrám zámeckých princů a princezen i oblíbeným místem výletníků z širého okolí. Zahradní brankou můžete pokračovat dál k malebné Švýcárně, kde můžete navštívit Muzeum starokladrubských koní, a vydat se ke Kočičímu hrádku. Nenechte se oklamat názvem, s kočkami nemá nic společného: jde o miniaturu hradu, který koncem 19. století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová pro zábavu svých dětí. Kolem vede naučná stezka, zaměřená na zajímavosti okolní přírody, nedaleko v lesním komplexu Podhůra pak stojí vyhlídková věž Na Chlumu, rozhledna Bára, lanový park a další lákadla.
 

Vesnička, kde si na venkovský život hrála Marie Antoinetta

  • Dětské hospodářství na zámku ve Slatiňanech bylo ušlechtilejší verzí zábavy, které propadla šlechta v druhé polovině 18. století. Když francouzský filozof Jean-Jacques Rousseau (1712–1778) psal, že „…život v přírodě je to nejlepší, co může člověka potkat. Žít na vesnici je tak osvobozující,“ jistě netušil, kolik lidí si jeho slova vezme k srdci. Dobová móda tehdy velela budovat vedle zámků idealizovaná venkovská stavení, kam však měli vstup povolen jen privilegovaní. Užívali si tu kouzel a krás venkovského života, který však měl k realitě hodně daleko.
  • Venkovskou idylku dotáhla k dokonalosti francouzská královna Marie Antoinetta (1755–1793), když si v zahradách královského paláce ve Versailles nechala postavit nikoli jedno stavení, ale rovnou malou venkovskou vesničku.
  • Le Hameau de la Reine / Královnině osadě nechal architekt Richard Mique vybudovat umělý rybník s potůčky a kolem nich pak rozmístil celkem dvanáct staveb. Největší z nich byl Královnin dům, krytou dřevěnou galerií spojený s Biliárovým domem, vodní a větrný mlýn či takzvaný Budoir, vůbec nejmenší stavba v celé vísce, kde královna pobývala nejraději sama. Na břehu jezera stojí stavba, připomínající pohádkový maják: z kruhové vyhlídkové věže se dá pohodlně přehlédnout celá vesnička.
  • Součástí vesničky byla skutečná farma. O ni se starala rodina, dovezená do Versailles z venkova, chovala hospodářská zvířata, pěstovala zemědělské plodiny a starala se tak, aby hra šlechty na venkovský život byla skutečně bezchybná.
  • Královna sice vesničku využívala především jako místo pro procházky nebo pořádání malých setkání, ale podobně jako ve Slatiňanech sloužila i pro výchovu královských dětí. Spousty z věcí užívaných ve versailleské vesničce byste ovšem na venkově nenašli: byly tu například hrábě ze stříbra a džbery a žlaby z porcelánu, domečky byly vybaveny stejně luxusně jako královský palác.
  • Královně její rozmary Francouzi nikdy neodpustili a nakonec jí je spočítali: panovnice skončila pod gilotinou stejně jako stavitel Královniny osady, stavitel Mique. Vesnička ale přežila, byť se podobně jako jiné objekty budované pro zábavu a z pošetilosti stavěla bez úvah o dlouhověkosti. Domky stárly, chátraly a na jejich stavu se podepsal nezájem i počasí. Osada byla obnovena na konci 20. století a dnes je vyhledávaným koutkem v zahradách Versailles.
Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová.

Evropská stezka hradů a zámků

Evropská stezka hradů a zámků

Evropská stezka hradů a zámků se zaměřuje na milovníky oblíbeného kulturního turismu, kterým nabízí putovnání po památkách v česko-polském pohraničí. Na české straně je zapojeno 25 památkových objektů z východních Čech, na území Polska pak 16 hradů a zámků.

Zámecká věž ve Slatiňanech

Zámecká věž ve Slatiňanech

Jednou z prohlídkových tras Státního zámku Slatiňany je od konce června 2013 velká zámecká věž. Vyhlídkový ochoz věže je přístupný s průvodcem v otevíracích hodinách zámku pouze za nedeštivého počasí.

Švýcárna  – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Slavická obora u Slatiňan

Slavická obora u Slatiňan

Nedaleko města Nasavrky se nachází slavická obora o výměře 535 ha, kterou v letech 1774 až 1776 založil kníže Jan Adam Auersperg. Rozprostírá se mezi obcemi Trpišov, Licibořice, Slavice a Práčov. V oboře je chována jelení zvěř a mufloni.

Hipologická expozice Slatiňany – největší hipologická expozice v České republice

Hipologická expozice Slatiňany – největší hipologická expozice v České republice

Hipologická expozice na zámku ve Slatiňanech byla zřízena po 2. světové válce. Ve 34 místnostech jsou uloženy předměty s koňskou tématikou. Sbírka je svým rozsahem největší v Evropě.

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Správa státního zámku Slatiňany společně s Vítězslavem Hauptem ze sdružení Centaurea otevřelo v roce 2013 nově vybudované arboretum a rosarium v prostorách zámeckého zahradnictví.

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele – knížete Karla Auersperga. Od roku 2017 do 2020 probíhala obnova zámeckého parku. Navrátila se původní sbírková bohatost dřevin, byly zrekonstruovány drobné stavby a parky byl rozdělen na volně přístupnou a placenou část.

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků představuje přírodní krásy revíru Slatiňany. Do míst Železných hor, které byly v roce 2008 zasažené větrnou kalamitou Ivan, zájemce zavede obnovená, necelé tři kilometry dlouhá naučná stezka, dříve nesoucí jméno K Tyrolskému domku.

Další aktuality

V Litomyšli se opět otevírají Lázně ducha

Litomyšl se stala novým lázeňským městem v Česku. Tak, jako jsou klasické lázně zaměřené na léčbu a rekonvalescenci těla, město Litomyšl je považováno za místo, kde mohou návštěvníci obnovit své síly duševní. Užijte si konec dubna v Litomyšli! Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny proběhne od středy 24. do neděle 28. dubna 2024. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí.
Pardubický kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se s cestovatelem Emilem Holubem po stopách jeho afrických expedic do muzea v Holicích, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Moravská Třebová, do muzea českého karosářství ve Vysoké Mýtě a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.
Pardubický kraj | Památky

Výlety na hradní rozhledny s výhledem do širokého okolí

Výhledy z věží, teras a ochozů nabízí kdejaký hrad, ale víte, že někde mají skutečné, oficiální rozhledny? Je jich dokonce tolik, že byste je nespočítali na prstech jedné a dokonce ani obou rukou. Pojďte s námi vyšplhat na ty nejznámější z nich!
Pardubický kraj | Památky

V Rudolfově poháru v Kladrubech se utká přes sto spřežení

Od 17. do 21. dubna 2024, se v Kladrubech nad Labem uskuteční 19. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení. Sportovní klání bude probíhat od středy do neděle a sjede se sem 117 zástupců z deseti zemí světa.
Pardubický kraj | Letní sporty

Výlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy

Zámek Pardubice je sázka na jistotu. Ať už se do Pardubic chystáte na výlet anebo je východočeská metropole pro vás třeba jen zastávkou na daleké cestě, představuje zdejší zámek jeden z bodů, který by rozhodně bylo škoda minout. Památka, ve které sídlí Východočeské muzeum, je otevřna po celý rok denně, kromě pondělí. Připraveny jsou zde pro vás prohlídky i výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

Užijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí

Vybíráte si, kam se vydat na léčebný pobyt, wellness víkend anebo se chystáte do Lázní Bohnadeč na komplexní lázeňskou péči? Ať tak, či tak, v Léčebných lázních Bohdaneč se vám bude líbit. Nejen, že o vás bude skvěle postaráno a užijete si unikátní slatinné procedúry, ale můžete se těšit také na krásné okolí, které láká k výletům do přírody. Milovníci zvířat zde mohou pozorovat populáční bohdanečské čápy, kteří mají své hnízdo přímo v srdci lázeňského areálu.
Pardubický kraj | Lázně a wellness

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 30 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás v letošní sezoně přichystali.
Pardubický kraj | Letní sporty

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka

Filmová pohádka z roku 2017 režírovaná Zdeňkem Troškou je inspirovaná pošumavskými báchorkami a tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů. Víte, kde se natáčela? Především v Hlinsku si užijete po celý rok čertů ažaž. Pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro pohádku Čertoviny.
Pardubický kraj | Zážitky