!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Projděte se zámeckým parkem Slatiňany, který se otevřel návštěvníkům
Projděte se zámeckým parkem Slatiňany, který se otevřel návštěvníkům
"> "> "> "> ">
Příroda

Projděte se zámeckým parkem Slatiňany, který se otevřel návštěvníkům

Vydáno 17. dubna 2021
Od soboty 17. dubna je zpřístupněna zámecká zahrada na Slatiňanech. Park vás okouzlí bohatou sbírkou dřevin a několika zajímavými stavbami. Mezi nimi vyniká komplex dětského hospodářství, které bylo určeno k nenásilné výchově hospodaření auespergských dětí.
slatiňany parkSlatiňanská zahrada je (zatím) přístupná v dubnu o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin, návštěvníkům jsou k dispozici i toalety. Zámecký park prošel v posledních letech náročnou obnovou, která byla ukončena vloni. Během ní (od roku 2017 do roku 2020) se podařilo zrekonstruovat cesty, ohradní zdi, ploty a brány a také opěrné zdi pod zámkem i parkem. Navrátia se též původní sbírková bohatost dřevin.

Pro turisty i obyvatele Slatiňan je asi nejviditelnější změnou fakt, že park je stejně jako za časů Františka Josefa rozdělen plotem na dvě části. Veřejnou a tu, která v minulosti sloužila knížecí rodině a nyní se za vstup do ní platí 30 Kč, děti do patnácti let mohou vstoupit zdarma. Vstupenky do parku se prodávají z okénka při vstupu do nádvoří zámku.

park slatiňanyVstupné zahrnuje nádvoří a zámeckou zahradu o rozloze 9 hektarů se sbírkou cizokrajných dřevin, květinovými záhony, romantickým jezírkem, dvěma altány, kapličkou, dětským hřištěm a roubenými domečky k výuce šlechtických ratolestí. Kníže František Josef z Auerspergu (1856-1938) velmi dbal na sbírkovou bohatost dřevin, proto slatiňanská zahrada a park patří mezi dendrologicky nejbohatší ve východních Čechách. Každé jaro zde příchozí mohou obdivovat nejen stovky kvetoucích rododendronů a azalek.
Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele - knížete Karla Auersperga. Park byl menší, neměl oplocení a volně přecházel lesoparkem ve Slavickou oboru. Později zde vznikl vnitřní plot a rybník.

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Správa státního zámku Slatiňany společně s Vítězslavem Hauptem ze sdružení Centaurea otevřelo v roce 2013 nově vybudované arboretum a rosarium v prostorách zámeckého zahradnictví.