ÚvodAktuality#světovéČesko a tajuplné Hřebečské důlní stezky
Příroda

#světovéČesko a tajuplné Hřebečské důlní stezky

  • 23. června 2021
Hřebečské důlní stezky – že vám to nic neříká? Přitom se jedná o překvapivě pestrou krajinu, kde naleznete pozůstatky vzácných geologických jevů a hornické činnosti našich předků. Pěšky nebo na kole vás historií těžby uhlí a jílu na Hřebči provedou desítky kilometrů stezek. Během výletu si prohlédnete vstupní portál dolu Josefka, sedimenty zbarvený Rezavý potok velmi podobný srbskému Crvenému vrelu anebo důlní činností vytvořenou měsíční krajinu v lokalitě Pod Haldou. Stezky nabízí také řadu míst s úchvatnými výhledy do okolní krajiny.

Hřebečský hřbet nabízí mimořádné památky a přírodní zajímavosti

Hřebečské stezky Rezavý potok
Crveno vrelo Ďáblovo město
červené písky důlní stezkyOblast Hřebečských důlních stezek je zatím poměrně málo známou oblastí, která však nabízí neobvyklou podívanou do krajiny Hřebečského hřebenu západně od Moravské Třebové, která  byla v minulosti spojována zejména s důlní činností.

Oblast svým nerostným bohatstvím dávala obživu mnoha generacím žijícím v blízkosti Hřebče. Těžené suroviny využívali starousedlíci buď opravdu jen místně – např. hnědé uhlí, a naopak naleziště žáruvzdorných jílů ve své unikátnosti, díky své kvalitě a výjimečnosti, získaly místním světové renomé.
 

Divoká měsíční krajina či oranžový Rezavý potok

Hřebečské důlní stezkyK nejatraktivnějším místům patří halda šedé hlušiny rozbrázděná dešťovými přívaly do bizarních stružek a hřbítků, která připomíná měsíční krajinu či scenérie Divokého západu. Najdete ji nedaleko stanice úzkokolejky Hřebeč-doly u bývalých dolů Emila a Václav. Ty bývaly součástí závodu Hřebeč. Během letní sezóny sem každou sobotu jezdí Mladějovská průmyslová dráha z Mladějova na Moravě. Jinak můžete k závodu Hřebeč přijít pěšky po Naučné stezce ze stejnojmenné obce, která je vzdálena asi 2 km. K bývalému závodu vede stará silnice, cíl je poblíž první serpentiny.

Rezavý potokDalší zajímavost oblasti naleznete hned za bývalými doly. Na Hřebečském hřebeni (pod betonárkou) vyvěrá Rezavý potok značně znečistěný výluhem z hornin. Voda vyvěrající z vodní štoly bývalého lupkového dolurezavou barvu, páchne po zkažených vejcích a je jedovatá. Potok stéká k lesní cestě, chvíli teče podél ní, po chvíli se však pod ní ztrácí a směřuje kamsi k Udánkám. Na Rezavém potoce je vybudována řada kaskád, která pomáhá jedovatou vodu čistit. V rámci projektu Hřebečské důlních stezky je u vyústění vodní štoly velká informační tabule, plůtek zabraňující dobrodruhům pít tuto jedovatou vodu, a celá oblast je v rámci stezek značená.
 

Rezavá voda Červeného vřídla u Ďáblova města v Srbsku

ďáblovo městoZajímavá paralela s naším Rezavým potokem a Hřebečskými důlními stezkami se nabízí u Ďáblova města v Srbsku, unikátní přírodní rezervaci necelých třicet kilometrů jihozápadně od města Kuršumlija, kousek pod vrcholem pohoří Radan.
 
Milovníci přírodních krás sem z celého světa jezdí za bizarními skalními útvary, které tvoří 202 kamenných věží a zemních pyramid, jež ční k nebi do výšky od dvou do patnácti metrů. Jejich šířka se u základny pohybuje v rozmezí od čtyř do šesti metrů, v oblasti špice pak mají v průměru asi metr. Jsou rozety na ploše zhruba 67 hektarů. Název skalních útvarů Ďáblovo město podtrhuje i výjimečná akustika celé oblasti. Zvuky větru mezi jednotlivými pyramidami připomínají různé hučení, kvílení, naříkání, čímž děsily místní obyvatele po celá staletí.
 
red well srbskoK tomu všemu je zde další zajímavost, Crveno vrelo (Červené vřídlo). Samotná půda, po které potok teče je bohatou škálou odstínů rudé. I další potoky v oblastí mají nažloutlou až okrovou barvu. Druhým největším rudým potokem je Djavolja voda (Ďáblova voda). Potoky vytékají ze zdejších opuštěných štol. Ty jsou pozůstatkem důlní činnosti ze 13. století, kdy zde pracovali horničtí mistři, pozvaní ze Saska. Řídili těžbu rud železa, mědi i zlata. Zmíněný pramenn Crveno vrelo představuje extrémně mineralizovanou a kyselou vodu, která se nedoporučuje k pití, zato však prý pomáhá při hojení ran.
 

Po Hřebečských důlních stezkách na kole

Hřebečské důlní stezky na koleHřebečské důlní stezky měří dohromady asi 70 km a jsou vymezeny zhruba obdélníkovou oblastí Hřebeč – Mladějov na Moravě – Rychnov na Moravě – Moravská Třebová. Typickým nástupním bodem je Hřebeč, ale začít lze prakticky kdekoli jinde. První, s čím se na stezkách setkáte, je značení. Jednotlivé trasy jsou značeny novým dvoupruhovým a dvojbarevným značením (modrý proužek pro pěší a žlutý – někde spíše oranžový pro cykloturisty), odlišným od standardního turistického. Na všech podstatných bodech a křižovatkách jsou navíc umístěny pěkné trojboké orientační panely.

Terén je velice přívětivý a mírný, prakticky bez převýšení, které by stálo za řeč. Ideální jsou tedy pro milovníky jízdy na kole. Doproučit můžeme asi 35 km trasu z Hřebeče do Koclířova, Dětřichova, Nové Vsi, Kunčiny, Moravské Třebové a odtud lesem směrem na Udánské hradisko a těsně kolem haldy hlušiny „měsíční krajina“ zpět do Hřebče. Motorizovaným cyklistům přijde vhod informace, že v Hřebeči je velké parkoviště.
Hurá za vláčkem Hřebečských důlních stezek Příroda

Hurá za vláčkem Hřebečských důlních stezek

Na trase pěšího výletu Českomoravským pomezím poznáte renesanční zámek a další krásy historického města Moravská Třebová i okolní přírodu a technické památky. Kromě procházky systémem Hřebečských důlních stezek s rozhlednou a vyhlídkovými plošinami se svezete také vláčkem na úzkokolejce v Mladějově.

Na kole krajinou slovanských hradišť i za vláčkem Letní sporty

Na kole krajinou slovanských hradišť i za vláčkem

Během cyklovýletu Českomoravským pomezím projedeme půvabnou krajinou v okolí Mladějova. Uvidíme stopy středověkého osídlení v podobě Mladějovského hradiska i důlní činnosti, kterou připomíná mladějovská úzkokolejka. Historii oblasti připomíná i zachovalá lidová architektura v mnoha obcích na trase.

Za skřítkem Hugem Kultura

Za skřítkem Hugem

Renesanční zámek v Moravské Třebové i unikátní systém stezek kolem bývalých dolů na Hřebči poznáte během pěšího výletu v turistické oblasti Českomoravské pomezí. Průvodcem vám bude důlní skřítek Hugo, který vás může zavést až do Mladějova na projížďku parním vláčkem.

Cyklovýlet kolem prastarých hradišť Letní sporty

Cyklovýlet kolem prastarých hradišť

Cyklistický výlet vás zavede do turistické oblasti Českomoravské pomezí. Od Svitav směrem na jih tečou vody řeky Svitavy, kterou zmiňují kroniky 12. století. Zajímavá je krajina okolí Křenova, kde slovanská hradiska připomínají raně středověké osídlení.

Cyklistický víkend na Moravskotřebovsku Letní sporty

Cyklistický víkend na Moravskotřebovsku

Moravská Třebová a její okolí vás okouzlí jedinečnou přírodou i historickými památkami. Vydáte se za tajemstvím moravskotřebovského zámku, na zříceninu hradu Cimburk a užijete si jedinečnou krajinu Hřebečského hřbetu během jízdy parním vláčkem po bývalé průmyslové dráze z Mladějova na Moravě.

Po krásách Hřebečského masivu Letní sporty

Po krásách Hřebečského masivu

Cyklistické toulky v regionu Českomoravské pomezí vás zavedou do okolí Moravské Třebové. O neopakovatelnou podívanou se postará moravskotřebovský zámek i technické památky na Hřebči. Rozhodně také nevynechte možnost svést se parním vláčkem na úzkokolejce v Mladějově.

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov Památky

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Navštivte muzeum v areálu bývalého šamotového závodu v Mladějově na Moravě a prohlédněte si sbírku úzkorozchodných průmyslových lokomotiv, historických motocyklů, bagrů a buldozerů, traktorů a další zemědělské i stavební techniky, ale také dobových kočárků.

Kolem starých dolů na kole Letní sporty

Kolem starých dolů na kole

Přijměte pozvání na cyklistický výlet Českomoravským pomezím. Pojďte s námi poznávat přírodní krásy a krajinu, která svým nerostným bohatstvím dávala obživu mnoha generacím obyvatel žijících v oblasti Hřebečského hřbetu mezi Svitavami a Moravskou Třebovou.

Hřebečské důlní stezky Letní sporty

Hřebečské důlní stezky

Naučná turistická stezka pro pěší a cyklisty, která návštěvníky seznámí s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami.

Další aktuality

Smetanova Litomyšl zve na přehlídku klasické hudby Krásných časů

Národní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a současně největším festivalem klasické hudby pod "širým nebem". Letos se 66. ročník festivalu koná od 8. června do 7. července 2024. Rozmanitá dramaturgie zahrnuje opery, koncerty komorní i na přání, svatojánské vigilie, jazzovou jízdu i duchovní a chrámovou hudbu. Letošní podtitul festivalu zní: Naše vlast, který zdůrazňuje české kořeny, tradice a národní charakter festivalu, avšak nabízí také mezinárodní přesahy v podobě zahraničních umělců a jejich tvorby.
12. červen 2024 16:00
Kultura, Pardubický kraj

Obří mamut i vodní louže s hravou řekou na Dolní Moravě budou děti bavit

Naplánujte si rodinnou dovolenou plnou smíchu, dobrodružství a nezapomenutelných zážitků! Vydejte se do Horského resortu Dolní Morava a objevte ráj pro celou rodinu v srdci přírody. Děti se mohou začít těšit na nekončící zábavu v Mamutíkových zážitkových parcích, kde každý den objeví něco nového a neokoukaného.
8. červen 2024 6:00
Zážitky, Pardubický kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích a další zážitky na Dolní Moravě

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje nabízející skvělé příběhy i zážitky najdete na Dolní Moravě. Vyšplhejte na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, projděte se po Sky Bridge 721, zavítejte do expozic na pardubickém zámku anebo se projeďte na Mamutí horské dráze.
6. červen 2024 21:00
Památky, Pardubický kraj

Pernštýnská noc odstartuje Folklorní festival Pardubice – Hradec Králové

Červen se v Pardubicích tradičně nese v duchu folklóru. Folklórní festival Pardubice – Hradec Králové bude v pátek 7. června 2024 zahájen Pernštýnskou nocí. Přijďte oslavit na Pernštýnské náměstí již dvaatřicátý ročník Pernštýnské noci zhlédnutím bohatého kulturního programu, ochutnáním mnoha specialit ve stáncích a připitím zlatavého či jiného moku.
6. červen 2024 14:00
Kultura, Pardubický kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Pardubickém kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou ve východních Čechách – na Králickém Sněžníku, v Orlických horách, na pomezí Čech a Moravy či v kraji okolo Pardubic, Chrudimi a Hlinska? Jestliže hledáte tipy na místa, kde by se líbilo dětem i dospělým, pomohou vám určitě naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do zábavních parků, přírody, za starými řemesly i historií? Stačí si jen vybrat...
29. květen 2024 7:26
Zážitky, Pardubický kraj

Aviatická pouť v Pardubicích se koná již tento víkend

Program Aviatické pouti je vždy mimořádně pestrý, a to jak na obloze, kde se po dobu pěti hodin střídají letové ukázky strojů z různých období aviatiky, tak na zemi, kde je vždy připraven celodenní program pro celou rodinu s řadou nejrůznějších aktivit. Pochopitelně nejinak tomu bude i při letošním dvaatřicátém ročníku, který se na pardubickém letišti uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024.
28. květen 2024 16:00
Zážitky, Pardubický kraj

Národní zahájení Festivalu muzejních nocí proběhne letos v Pardubicích

Národní zahájení 20. ročníku Festivalu muzejních nocí se uskuteční v pátek 17. května 2024 od 14:00 hodin v prostorách Východočeského muzea v Pardubicích. Festival Muzejních nocí se poté až do 15. června postupně odehraje po celé České republice. Oblíbená akce patří ve velkých evropských metropolích již řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem. Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání.
16. květen 2024 9:00
Kultura, Pardubický kraj

V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Magdaleně Dobromile Rettigové se v Litomyšli líbilo kdysi a líbilo by se jí tu jistě i dnes, kdy jí město vzdává hold každoročními Gastronomickými slavnostmi. Vydejte se s portálem Kudy z nudy ochutnat nejlepší svíčkovou, nejlepší bábovku anebo husí stehna se zelím, knedlíky a pivem. Letošní slavnosti, které proběhnou o víkendu 18. a 19. května 2024, ponesou podtitul „smetana“ v kuchyni.
15. květen 2024 16:00
Gurmánská turistika, Pardubický kraj