Úvod > Aktuality > #světovéČesko a tajuplné Hřebečské důlní stezky
Příroda

#světovéČesko a tajuplné Hřebečské důlní stezky

  • Vydáno23. června 2021
Hřebečské důlní stezky – že vám to nic neříká? Přitom se jedná o překvapivě pestrou krajinu, kde naleznete pozůstatky vzácných geologických jevů a hornické činnosti našich předků. Pěšky nebo na kole vás historií těžby uhlí a jílu na Hřebči provedou desítky kilometrů stezek. Během výletu si prohlédnete vstupní portál dolu Josefka, sedimenty zbarvený Rezavý potok velmi podobný srbskému Crvenému vrelu anebo důlní činností vytvořenou měsíční krajinu v lokalitě Pod Haldou. Stezky nabízí také řadu míst s úchvatnými výhledy do okolní krajiny.

Hřebečský hřbet nabízí mimořádné památky a přírodní zajímavosti

Hřebečské stezky Rezavý potok
Crveno vrelo Ďáblovo město
červené písky důlní stezkyOblast Hřebečských důlních stezek je zatím poměrně málo známou oblastí, která však nabízí neobvyklou podívanou do krajiny Hřebečského hřebenu západně od Moravské Třebové, která  byla v minulosti spojována zejména s důlní činností.

Oblast svým nerostným bohatstvím dávala obživu mnoha generacím žijícím v blízkosti Hřebče. Těžené suroviny využívali starousedlíci buď opravdu jen místně – např. hnědé uhlí, a naopak naleziště žáruvzdorných jílů ve své unikátnosti, díky své kvalitě a výjimečnosti, získaly místním světové renomé.
 

Divoká měsíční krajina či oranžový Rezavý potok

Hřebečské důlní stezkyK nejatraktivnějším místům patří halda šedé hlušiny rozbrázděná dešťovými přívaly do bizarních stružek a hřbítků, která připomíná měsíční krajinu či scenérie Divokého západu. Najdete ji nedaleko stanice úzkokolejky Hřebeč-doly u bývalých dolů Emila a Václav. Ty bývaly součástí závodu Hřebeč. Během letní sezóny sem každou sobotu jezdí Mladějovská průmyslová dráha z Mladějova na Moravě. Jinak můžete k závodu Hřebeč přijít pěšky po Naučné stezce ze stejnojmenné obce, která je vzdálena asi 2 km. K bývalému závodu vede stará silnice, cíl je poblíž první serpentiny.

Rezavý potokDalší zajímavost oblasti naleznete hned za bývalými doly. Na Hřebečském hřebeni (pod betonárkou) vyvěrá Rezavý potok značně znečistěný výluhem z hornin. Voda vyvěrající z vodní štoly bývalého lupkového dolurezavou barvu, páchne po zkažených vejcích a je jedovatá. Potok stéká k lesní cestě, chvíli teče podél ní, po chvíli se však pod ní ztrácí a směřuje kamsi k Udánkám. Na Rezavém potoce je vybudována řada kaskád, která pomáhá jedovatou vodu čistit. V rámci projektu Hřebečské důlních stezky je u vyústění vodní štoly velká informační tabule, plůtek zabraňující dobrodruhům pít tuto jedovatou vodu, a celá oblast je v rámci stezek značená.
 

Rezavá voda Červeného vřídla u Ďáblova města v Srbsku

ďáblovo městoZajímavá paralela s naším Rezavým potokem a Hřebečskými důlními stezkami se nabízí u Ďáblova města v Srbsku, unikátní přírodní rezervaci necelých třicet kilometrů jihozápadně od města Kuršumlija, kousek pod vrcholem pohoří Radan.
 
Milovníci přírodních krás sem z celého světa jezdí za bizarními skalními útvary, které tvoří 202 kamenných věží a zemních pyramid, jež ční k nebi do výšky od dvou do patnácti metrů. Jejich šířka se u základny pohybuje v rozmezí od čtyř do šesti metrů, v oblasti špice pak mají v průměru asi metr. Jsou rozety na ploše zhruba 67 hektarů. Název skalních útvarů Ďáblovo město podtrhuje i výjimečná akustika celé oblasti. Zvuky větru mezi jednotlivými pyramidami připomínají různé hučení, kvílení, naříkání, čímž děsily místní obyvatele po celá staletí.
 
red well srbskoK tomu všemu je zde další zajímavost, Crveno vrelo (Červené vřídlo). Samotná půda, po které potok teče je bohatou škálou odstínů rudé. I další potoky v oblastí mají nažloutlou až okrovou barvu. Druhým největším rudým potokem je Djavolja voda (Ďáblova voda). Potoky vytékají ze zdejších opuštěných štol. Ty jsou pozůstatkem důlní činnosti ze 13. století, kdy zde pracovali horničtí mistři, pozvaní ze Saska. Řídili těžbu rud železa, mědi i zlata. Zmíněný pramenn Crveno vrelo představuje extrémně mineralizovanou a kyselou vodu, která se nedoporučuje k pití, zato však prý pomáhá při hojení ran.
 

Po Hřebečských důlních stezkách na kole

Hřebečské důlní stezky na koleHřebečské důlní stezky měří dohromady asi 70 km a jsou vymezeny zhruba obdélníkovou oblastí Hřebeč – Mladějov na Moravě – Rychnov na Moravě – Moravská Třebová. Typickým nástupním bodem je Hřebeč, ale začít lze prakticky kdekoli jinde. První, s čím se na stezkách setkáte, je značení. Jednotlivé trasy jsou značeny novým dvoupruhovým a dvojbarevným značením (modrý proužek pro pěší a žlutý – někde spíše oranžový pro cykloturisty), odlišným od standardního turistického. Na všech podstatných bodech a křižovatkách jsou navíc umístěny pěkné trojboké orientační panely.

Terén je velice přívětivý a mírný, prakticky bez převýšení, které by stálo za řeč. Ideální jsou tedy pro milovníky jízdy na kole. Doproučit můžeme asi 35 km trasu z Hřebeče do Koclířova, Dětřichova, Nové Vsi, Kunčiny, Moravské Třebové a odtud lesem směrem na Udánské hradisko a těsně kolem haldy hlušiny „měsíční krajina“ zpět do Hřebče. Motorizovaným cyklistům přijde vhod informace, že v Hřebeči je velké parkoviště.
Hurá za vláčkem Hřebečských důlních stezek

Hurá za vláčkem Hřebečských důlních stezek

Na trase pěšího výletu Českomoravským pomezím poznáte renesanční zámek a další krásy historického města Moravská Třebová i okolní přírodu a technické památky. Kromě procházky systémem Hřebečských důlních stezek s rozhlednou a vyhlídkovými plošinami se svezete také vláčkem na úzkokolejce v Mladějově.

Na kole krajinou slovanských hradišť i za vláčkem

Na kole krajinou slovanských hradišť i za vláčkem

Během cyklovýletu Českomoravským pomezím projedeme půvabnou krajinou v okolí Mladějova. Uvidíme stopy středověkého osídlení v podobě Mladějovského hradiska i důlní činnosti, kterou připomíná mladějovská úzkokolejka. Historii oblasti připomíná i zachovalá lidová architektura v mnoha obcích na trase.

Za skřítkem Hugem

Za skřítkem Hugem

Renesanční zámek v Moravské Třebové i unikátní systém stezek kolem bývalých dolů na Hřebči poznáte během pěšího výletu v turistické oblasti Českomoravské pomezí. Průvodcem vám bude důlní skřítek Hugo, který vás může zavést až do Mladějova na projížďku parním vláčkem.

Cyklovýlet kolem prastarých hradišť

Cyklovýlet kolem prastarých hradišť

Cyklistický výlet vás zavede do turistické oblasti Českomoravské pomezí. Od Svitav směrem na jih tečou vody řeky Svitavy, kterou zmiňují kroniky 12. století. Zajímavá je krajina okolí Křenova, kde slovanská hradiska připomínají raně středověké osídlení.

Cyklistický víkend na Moravskotřebovsku

Cyklistický víkend na Moravskotřebovsku

Moravská Třebová a její okolí vás okouzlí jedinečnou přírodou i historickými památkami. Vydáte se za tajemstvím moravskotřebovského zámku, na zříceninu hradu Cimburk a užijete si jedinečnou krajinu Hřebečského hřbetu během jízdy parním vláčkem po bývalé průmyslové dráze z Mladějova na Moravě.

Po krásách Hřebečského masivu

Po krásách Hřebečského masivu

Cyklistické toulky v regionu Českomoravské pomezí vás zavedou do okolí Moravské Třebové. O neopakovatelnou podívanou se postará moravskotřebovský zámek i technické památky na Hřebči. Rozhodně také nevynechte možnost svést se parním vláčkem na úzkokolejce v Mladějově.

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Navštivte muzeum v areálu bývalého šamotového závodu v Mladějově na Moravě a prohlédněte si sbírku úzkorozchodných průmyslových lokomotiv, historických motocyklů, bagrů a buldozerů, traktorů a další zemědělské i stavební techniky, ale také dobových kočárků.

Kolem starých dolů na kole

Kolem starých dolů na kole

Přijměte pozvání na cyklistický výlet Českomoravským pomezím. Pojďte s námi poznávat přírodní krásy a krajinu, která svým nerostným bohatstvím dávala obživu mnoha generacím obyvatel žijících v oblasti Hřebečského hřbetu mezi Svitavami a Moravskou Třebovou.

Hřebečské důlní stezky

Hřebečské důlní stezky

Naučná turistická stezka pro pěší a cyklisty, která návštěvníky seznámí s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami.

Další aktuality

V Litomyšli se opět otevírají Lázně ducha

Litomyšl se stala novým lázeňským městem v Česku. Tak, jako jsou klasické lázně zaměřené na léčbu a rekonvalescenci těla, město Litomyšl je považováno za místo, kde mohou návštěvníci obnovit své síly duševní. Užijte si konec dubna v Litomyšli! Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny proběhne od středy 24. do neděle 28. dubna 2024. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí.
Pardubický kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se s cestovatelem Emilem Holubem po stopách jeho afrických expedic do muzea v Holicích, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Moravská Třebová, do muzea českého karosářství ve Vysoké Mýtě a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.
Pardubický kraj | Památky

Výlety na hradní rozhledny s výhledem do širokého okolí

Výhledy z věží, teras a ochozů nabízí kdejaký hrad, ale víte, že někde mají skutečné, oficiální rozhledny? Je jich dokonce tolik, že byste je nespočítali na prstech jedné a dokonce ani obou rukou. Pojďte s námi vyšplhat na ty nejznámější z nich!
Pardubický kraj | Památky

V Rudolfově poháru v Kladrubech se utká přes sto spřežení

Od 17. do 21. dubna 2024, se v Kladrubech nad Labem uskuteční 19. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení. Sportovní klání bude probíhat od středy do neděle a sjede se sem 117 zástupců z deseti zemí světa.
Pardubický kraj | Letní sporty

Výlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy

Zámek Pardubice je sázka na jistotu. Ať už se do Pardubic chystáte na výlet anebo je východočeská metropole pro vás třeba jen zastávkou na daleké cestě, představuje zdejší zámek jeden z bodů, který by rozhodně bylo škoda minout. Památka, ve které sídlí Východočeské muzeum, je otevřna po celý rok denně, kromě pondělí. Připraveny jsou zde pro vás prohlídky i výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

Užijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí

Vybíráte si, kam se vydat na léčebný pobyt, wellness víkend anebo se chystáte do Lázní Bohnadeč na komplexní lázeňskou péči? Ať tak, či tak, v Léčebných lázních Bohdaneč se vám bude líbit. Nejen, že o vás bude skvěle postaráno a užijete si unikátní slatinné procedúry, ale můžete se těšit také na krásné okolí, které láká k výletům do přírody. Milovníci zvířat zde mohou pozorovat populáční bohdanečské čápy, kteří mají své hnízdo přímo v srdci lázeňského areálu.
Pardubický kraj | Lázně a wellness

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 30 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás v letošní sezoně přichystali.
Pardubický kraj | Letní sporty

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka

Filmová pohádka z roku 2017 režírovaná Zdeňkem Troškou je inspirovaná pošumavskými báchorkami a tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů. Víte, kde se natáčela? Především v Hlinsku si užijete po celý rok čertů ažaž. Pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro pohádku Čertoviny.
Pardubický kraj | Zážitky