!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje: Stezka v oblacích, pardubický zámek a Národní hřebčín v Kladrubech
Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje: Stezka v oblacích, pardubický zámek a Národní hřebčín v
"> "> "> "> "> "> ">

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje: Stezka v oblacích, pardubický zámek a Národní hřebčín v Kladrubech

Vydáno 11. srpna 2019 Památky
Tři nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje nabízejí skvělé příběhy i zážitky: vyšplhejte na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, projděte se pardubickým zámkem s expozicemi Východočeského muzea a přijeďte se do kladrubského hřebčína seznámit s chovem ceremoniálních kočárových koní.
relax a sport resortu Dolní Morava máte doslova hory možností, jak strávit skvělý den podle svých představ. V programu obvykle nechybí Stezka v oblacích poblíž horní stanice lanovky Sněžník v nadmořské výšce 1 116 metrů. Novinkou letošního léta je mamutí bobová dráha, více než tři kilometry dlouhá, která začíná kousek od Stezky v oblacích.
 

TOP místa: město perníku, zámky, hrady a UNESCO

Centrem Pardubického kraje jsou Pardubice, město perníku a slavného dostihu Velká Pardubická, který se koná každoročně druhou říjnovou neděli. Architektonickou perlou města je renesanční zámek s expozicemi Východočeského muzea. Kdo se letos v létě vypraví do Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, aby se seznámil s chovem ceremoniálních kočárových koní, navštíví novou památku UNESCO: zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví se areál dočkal v červenci 2019. Hojně navštěvovaná je i další památka UNESCO, renesanční zámek Litomyšl a hrady Svojanov či Kunětická hora.
 

Neobjevená místa: lidová řemesla a vojenské památky

Na několika místech Pardubického kraje se můžete seznámit s řemesly našich předků, například ve skanzenu Veselý Kopec v malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, v Muzeu loutkařských kulturChrudimi anebo v rozsáhlém Muzeu řemeselLetohradě. Velkým magnetem regionu je také Králická pevnostní oblast s řadou vojenských památek. Nejnavštěvovanější památkou je dělostřelecká tvrz Hůrka na okraji města Králíky, ale nechte se zlákat i k návštěvě tvrze Bouda, sítě naučných stezek nebo Vojenského muzea Králíky, nejmodernějšího a nejrozsáhlejšího vojenského muzea v Česku.
 

Co vám nesmí uniknout: Cihelna v Králíkách

Máte rádi vojenské památky? Využijte Turistické informační centrum ve Vojenském muzeu Králíky a nechte si doporučit další muzea a přístupné objekty československého pohraničního opevnění z dob před druhou světovou válkou. Okolí města Králíky navíc od pátku 16. do neděle 18. srpna ožije dalším ročníkem akce Cihelna: těšit se můžete na oživenou historii, bojové ukázky a prezentace Armády České republiky.
 
Výzkum návštěvnosti turistických cílů v České republice realizovala agentura CzechTourism ve spolupráci s destinačními společnostmi a krajskými úřady. Měřítkem návštěvnosti je počet registrovaných návštěvníků v tisících. Data zahrnují návštěvnost domácích a zahraničních turistů.
 
Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Na Dolní Moravě se v prosinci 2015 otevřela nová stavba, která návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. "Stezku v oblacích" najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1116 metrů.

Zámek Pardubice - perla města perníku

Zámek Pardubice - perla města perníku

V zámku je umístěno Východočeské muzeum se stálou expozicí zbraní, pohlednic a rozsáhlou sbírkou českého skla. Za prohlídku určitě stojí raně renesanční sály s unikátními nástěnnými malbami. Dodnes se dochovalo původní opevnění s dělovými rondely.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec - pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Soubor lidových staveb Vysočina.

Hrad Svojanov - místo, kde mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov - místo, kde mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Muzeum loutkářských kultur Chrudim - loutky nejen na koukání

Muzeum loutkářských kultur Chrudim - loutky nejen na koukání

Průřez dějinami loutkářství u nás a inspirace k hlubšímu porozumění loutkovému divadlu, k objevení jeho možností. V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi uvidíte historické i současné, české i zahraniční loutky, ale navíc si sami můžete v herně muzea vyzkoušet, jak se hraje loutkové divadlo.

Hrad Kunětická hora - Kuňka

Hrad Kunětická hora - Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Za historií řemesel do muzea v Letohradě

Za historií řemesel do muzea v Letohradě

Zavzpomínejte si na doby dávno minulé a zašlé staré časy. Příležitost k tomu vám nabízí největší muzeum řemesel v ČR, které je umístěno v areálu Nového dvora z roku 1750 v Letohradě. Zahrnuje více než 50 ucelených expozic řemesel a živností převážně z období let 1840-1930.