Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Po krásách Hřebečského masivu
Výletní jízda po mladějovské úzkokolejce
Letní sporty

Po krásách Hřebečského masivu

Cyklistické toulky v regionu Českomoravské pomezí vás zavedou do okolí Moravské Třebové. O neopakovatelnou podívanou se postará moravskotřebovský zámek i technické památky na Hřebči. Rozhodně také nevynechte možnost svést se parním vláčkem na úzkokolejce v Mladějově.
Kopcovitý terén a vedení části trasy po lesních cestách řadí tento okruh k náročnějším, vhodným zejména pro horská kola, zároveň vás ale odmění poutavými výhledy na Moravskotřebovskou kotlinu. Pozadu nezůstává ani s památkami a turistickými atraktivitami, během jejichž návštěvy načerpáte síly k dalším kilometrům.

V Moravské Třebové vás čeká:
  • renesanční zámek, který ukrývá poklady Moravské Třebové a také alchymistickou laboratoř a středověkou mučírnu,
  • Muzeum egyptské princezny, které se, jak název napovídá, pyšní pravou mumií egyptské princezny Hereret a dále exotickou sbírkou předmětů z Japonska, Tibetu, Barmy či Indie,
  • Cesta od renesance k baroku, která představuje nejvýznamnější historické stavby,
  • aquapark s množstvím vodních atrakcí.
V průběhu trasy pak stojí za návštěvu
  • kostel sv. Jana Křtitele v Křenově,
  • mariánské poutní místo v Rychnově na Moravě,
  • Průmyslové muzeum a úzkorozchodná dráha Mladějově,
  • Hřebečské důlní stezky s několika vyhlídkovými věžemi a altány, které seznamují s historií lidské činnosti, památkami i přírodními zajímavostmi na Hřebečském hřbetu a vedou k několika bývalým dolům, které se v této lokalitě nacházejí.
ptačí perspektivy si okolní krajinu prohlédnete z rozhledny Pastýřka u Moravské Třebové, stanovišť poblíž Křenova a Kamenné Horky, vyhlídkových věží a plošin Hřebečských důlních stezek. Oddychnout si můžete na odpočívadlech u Mariánského obrazu či u Kamenné Horky nebo v turistických altánech na Hřebečských důlních stezkách.

Popis trasy: 
4030 Moravská Třebová – Křenov (10,5 km), 4029 Křenov – Hřebeč (13 km), červená turistická značka Hřebeč – Nad Vískou (7,5 km), žlutá turistická značka Nad Vískou – Mladějov (3 km), 4062 Mladějov – Staré Město (8,5 km), 521 Staré Město – Moravská Třebová (4 km)

Klání Klášter

Klání Klášter je středověký fantasy outdoor larp vhodný pro larpové začátečníky i pokročilé, děti i dospělé.
Třebařov, Pardubický kraj

Divadlo Bez zábradlí – Blbec k večeři

Při srážce s blbcem se může rozsvítit i tzv. inteligentovi. Přesto si raději dvakrát rozmyslete, než někoho prohlásíte za blbce. Může se vám stát, tak jako v této bláznivé komedii, že se na váš účet bude bavit někdo jiný. Představení je součástí divadelního abonmá podzim 2022.
Lanškroun, Pardubický kraj

Divadlo Kampa – Vánoční pohádka o kapru Karlovi

Vánoční příběh o kapru Karlovi, kocouru Bubinovi a paní Ludmilce Houskové je pohádkovým vyprávěním, ve kterém nebudou chybět koledy a ve kterém spolu s herci může diváctvo obeplout celý svět. Dozvíme se, jak se slaví Vánoce třeba u Laponců, u Indiánů nebo v Polynésii.
Lanškroun, Pardubický kraj

J. J. Ryba – Česká mše vánoční

Srdečně vás všechny zveme na vánoční koncert Smíšeného pěveckého sboru Rastislav Blansko s doprovodem orchestru Musica Nova.
Lanškroun, Pardubický kraj

Kolem starých dolů na kole

Přijměte pozvání na cyklistický výlet Českomoravským pomezím. Pojďte s námi poznávat přírodní krásy a krajinu, která svým nerostným bohatstvím dávala obživu mnoha generacím obyvatel žijících v oblasti Hřebečského hřbetu mezi Svitavami a Moravskou Třebovou.
Mladějov na Moravě, Pardubický kraj

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Průmyslové muzeum v Mladějově na Moravě se postupně mění z bývalého šamotového závodu zpracujícího žáruvzdorný jíl na unikátní technický skanzen.
Mladějov na Moravě, Pardubický kraj

Pod skálou – Mladějovské tisy v Mladějově na Moravě

Přírodní památka Pod skálou – Mladějovské tisy se nachází na jihovýchodních svazích Červené hory (606 m.n.m.) a je součástí Hřebečského hřbetu na evropském rozvodí.
Mladějov na Moravě, Pardubický kraj

Rozhledna Strážný vrch v Kunčině

Rozhledna Strážný vrch byla postavena v rámci projektu Hřebečských důlních stezek v roce 2010. Má neobvyklou podobu těžní věže
Kunčina, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Statek 100dola

Statek se zajímavou historií. Zájemcům poskytujeme komentované prohlídky: nutno domluvit předem. V minulosti byl sídlem německé cihlářské rodiny. Historické exponáty v celém areálu. Nyní po rekonstrukci nabízí konání společenských akcí, možnost ubytování. Bez Wifi a televize!
Luková, Pardubický kraj

Pizza-Caffé Moravská Třebová

Vychutnejte si moderní kavárenskou atmosféru a architekturu starých časů.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Restaurace a penzion Excalibur v Moravské Třebové

V historickém centru města Moravská Třebová se nachází Restaurace Excalibur. Pro návštěvníky je, v případě potřeby, k dispozici i ubytování v penzionu Excalibur, který se nachází v prvním patře nad restaurací.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Knížecí pivovar Moravská Třebová

Obnovené prostory historického pivovaru v srdci Moravské Třebové, kvalitní obsluha a vychlazené čepované pivo.
Moravská Třebová, Pardubický kraj