Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Cyklistický víkend na Moravskotřebovsku
Na kole okolím Moravské Třebové
Letní sporty

Cyklistický víkend na Moravskotřebovsku

Moravská Třebová a její okolí vás okouzlí jedinečnou přírodou i historickými památkami. Vydáte se za tajemstvím moravskotřebovského zámku, na zříceninu hradu Cimburk a užijete si jedinečnou krajinu Hřebečského hřbetu během jízdy parním vláčkem po bývalé průmyslové dráze z Mladějova na Moravě.
K rozkrývání krás turistické oblasti Českomoravské pomezí se inspirujte následujícím programem:
  • 1. den – příjezd do Moravské Třebové, ubytování, procházka městem
Architektonické klenoty představuje naučná stezka Cesta od renesance k baroku, která neopomíjí historické centrum, renesanční zámek a výstup na Křížový vrch, odkud se skýtá půvabný výhled na město
  • 2. den
Po dopolední prohlídce zámku se vydáte na cyklistický výlet do Mladějova a užijete si výlet parním vláčkem po úzkokolejce i návštěvu zdejšího průmyslového muzea. Základní okruh si můžete prodloužit o několik kilometrů terénem Hřebečských důlních stezek, které seznamují s hornickou historií regionu a nabízí rozmanité výhledy na Moravskotřebovskou kotlinu z rozhleden, vyhlídkových plošin i odpočinkových altánů.

Popis trasy (24 km):
521 Moravská Třebová – Staré Město (5 km), 4062 Staré Město – Rychnov na Moravě – Mladějov na Moravě (8,5 km), nezn. Mladějov na Moravě – Kunčina (4,5 km), 182 Kunčina – Moravská Třebová (6 km)
  • 3. den 
Cyklistický ohruh vás zavede do městečka Trnávka, nad kterým se tyčí tajemná zřícenina hradu Cimburk. Dále zavítáte do Jevíčka, kde stojí za vidění bývalá synagoga i renesanční zámeček. V Křenově se můžete zastavit ve farním muzeu a přes Dlouhou Loučku výlet zakončíte návratem do Moravské Třebové. 

Popis trasy (45,5 km):
506 Moravská Třebová – Městečko Trnávka (12,5 km), 505 Městečko Trnávka – Chornice – Biskupice (10 km), 4065 Biskupice – Jevíčko – Křenov (13 km), 4030 Křenov – Dlouhá Loučka – Moravská Třebová (10 km)


 

Klání Klášter

Klání Klášter je středověký fantasy outdoor larp vhodný pro larpové začátečníky i pokročilé, děti i dospělé.
Třebařov, Pardubický kraj

Vánoce v muzeu

Smažení tradičních vánočních hnízd, zdobení perníčků, pletení vánoček, pečení cukroví, zdobení a prodej vánočních skleněných baněk, pouštění lodiček z ořechových skořápek a další vánoční zvyky, výroba a prodej drobných tradičních dárků, adventních věnců, svícnů, přáníček či PF.
Svitavy, Pardubický kraj

Betlém a adventní čas ve Svitavách

Velký svitavský mechanický betlém a adventní herna, neděle 27. listopadu 2022 – neděle 8. ledna 2023, Městské muzeum a galerie ve Svitavách.
Svitavy, Pardubický kraj

Divadlo Bez zábradlí – Blbec k večeři

Při srážce s blbcem se může rozsvítit i tzv. inteligentovi. Přesto si raději dvakrát rozmyslete, než někoho prohlásíte za blbce. Může se vám stát, tak jako v této bláznivé komedii, že se na váš účet bude bavit někdo jiný. Představení je součástí divadelního abonmá podzim 2022.
Lanškroun, Pardubický kraj

Přes Malou Hanou

Na trase napříč Malou Hanou, tedy okolím Moravské Třebové, nechybí kromě poutavých historických památek regionu Českomoravské pomezí ani známá palírna slivovice v Biskupicích.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Hurá za vláčkem Hřebečských důlních stezek

Na trase pěšího výletu Českomoravským pomezím poznáte renesanční zámek a další krásy historického města Moravská Třebová i okolní přírodu a technické památky. Kromě procházky systémem Hřebečských důlních stezek s rozhlednou a vyhlídkovými plošinami se svezete také vláčkem na úzkokolejce v Mladějově.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Náměstí v Moravské Třebové s morovým sloupem a renesanční radnicí

V Moravské Třebové stojí zcela určitě za návštěvu místní zámek, ale chybu neuděláte, pokud zavítáte na náměstí T.G.Masaryka, kterému dominuje morový sloup a renesanční radnice. Jedná se o rozsáhlou renesanční stavbu s typickým renesančním prvkem – sgrafitovou omítkou z r. 1565 v zadním traktu.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Zámek Moravská Třebová – renesanční perla České republiky

Zámek v Moravské Třebové patří k nejvýznamnějším renesančním památkám v České Republice. Na konci 15. století se zde vůbec poprvé v českých zemích objevily, tehdy moderní, renesanční prvky a na začátku 17. století vznikla tři pozdně renesanční křídla podle plánů italských stavitelů.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Knížecí pivovar Moravská Třebová

Obnovené prostory historického pivovaru v srdci Moravské Třebové, kvalitní obsluha a vychlazené čepované pivo.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Zámecká kavárna v Moravské Třebové

V Moravské Třebové můžete využít příjemné posezení v zámeckém areálu ve stylové Zámecké kavárně. Hezké chvilky můžete strávit uvnitř v nekuřáckém prostoru nebo na zahrádce na nádvoří zámku.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Pizza-Caffé Moravská Třebová

Vychutnejte si moderní kavárenskou atmosféru a architekturu starých časů.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Restaurace a penzion Excalibur v Moravské Třebové

V historickém centru města Moravská Třebová se nachází Restaurace Excalibur. Pro návštěvníky je, v případě potřeby, k dispozici i ubytování v penzionu Excalibur, který se nachází v prvním patře nad restaurací.
Moravská Třebová, Pardubický kraj