Úvod > Aktuality > Pevnost Josefov ožije dobovým životem
Pevnost Josefov ožije dobovým životem
"> "> "> "> "> "> Josefovská slavnost "> Josefovská slavnost
Zážitky

Pevnost Josefov ožije dobovým životem

  • Vydáno9. července 2022
Pevnostní město Josefov ožije v sobotu 9. července 2022 dobovým životem. Těšit se můžete na postavy v dobovém kostýmu, na vojsko, tržiště na náměstí, řemeslný jarmark, josefovské pivo a další dobroty, dobovou hudbu, loutkové divadlo i bitevní ukázku. Program začíná v 9:00 ráno a bude pokračovat do 15:00 hodin.

Oživlý JosefovPodobně jako Terezín je i pevnost Josefov místo s jedinečným geniem loci: barokní pevnostní město obklopené masivními valy s pravoúhlou sítí ulic a centrálním náměstím. Při Oživlém Josefově projdou pevnostním městem historické jednotky s kapelou a pak předvedou ukázku dobové bitvy, provázené salvami a výstřely z nejrůznějších zbraní. O zábavu se celý den starají klauni, hudebníci, kouzelníci a nejrůznější atrakce pro děti. Program stylově zakončují vojáci v dobových uniformách, kteří si připravili bitevní ukázku.
 

Nedobytná pevnost císaře Josefa II.

pevnost JosefovJméno získala pevnost nedaleko Jaroměře po svém zakladateli. Dne 3. října 1780 dohlédl císař Josef II. na položení základního kamene. To se jí ještě říkalo Ples. Tak se nazývala obec, která zde stávala před stavbou. Přejmenována byla až po císařově smrti. Projekt pevnosti vypracoval francouzský inženýr Querlonde du Hamel. Na práci v podzemí byli pozváni kutnohorští havíři. Josefov ztratil pevnostní status roku 1888. V Josefově se natáčel film režiséra Jana Hřebejka Musíme si pomáhat.

Bastionová pevnost Josefov je unikátní obranný komplex vybudovaný v duchu nejlepších znalostí opevňování své doby. Jde o velice drahou pevnost. Když ji Josef II. viděl postavenou, prý poklepal na zeď a podivil se, že nejsou cihly ze zlata. Habsburky tenkrát stála 10,5 milionu zlatých. Cihly jsou ovšem výjimečné v jiném směru: jako první byly pálené pomocí kamenného uhlí. V době svého vzniku, roku 1780, představovaly tyto chodby  nejrozsáhlejší podzemní komplex v Evropě. Byly dlouhé téměř 45 km.

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí

Nechte se unést zpět do doby císaře Josefa II. při prohlídce tajuplných podzemních prostor.

Městské muzeum v Jaroměři v Wenkeově obchodním domě

Městské muzeum v Jaroměři v Wenkeově obchodním domě

Budova městského muzea, dříve obchodního domu A. Wenke a syn, byla postavena v letech 1910 – 1911 podle návrhu architekta Josefa Gočára. Je památkově chráněna, neboť patří k významným památkám moderní evropské architektury.

Cyklostezkou Hradec – Kuks

Cyklostezkou Hradec – Kuks

Projeďte se po krásné cyklostezce, která vede z krajského města Hradec Králové k barokní perle regionu – hospitalu Kuks, po zpevněném povrchu podél Labe. Na stezku se můžete přïpojit v Hradci u Muzea východních Čech a po 28 kilometrech příjemné jízdy okolo Labe vás uvítá překrásný Kuks. Trasa je lehká, vhodná pro běžná kola, lze jí pohodlně projet i s vozíkem pro dítě.

Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna v Josefově

Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna v Josefově

Lapidárium barokních soch Matyáše Bernarda Brauna se nachází v kasematních prostorách bastionu č. 1 Josefovské pevnosti. Lapidárium bývalo součástí hlavní prohlídkové trasy, avšak nyní je již přístupné samostatně.

Bastion č. 10 v Josefově – prostory bývalé posádkové ošetřovny

Bastion č. 10 v Josefově – prostory bývalé posádkové ošetřovny

Naštivte prostory bývalé posádkové ošetřovny na Bastionu No. X. Jedná se o vstupní objekt na prohlídkovou trasu Bastion No. X, Bastion No. IX a Ravelin No. XIV. Najdete zde i expozici policejní stanice z období začátku minulého století.