Úvod > Aktuality > Pevnost Josefov ožije dobovým životem

Pevnost Josefov ožije dobovým životem

Vydáno 12. července 2019 Zážitky
Pevnostní město Josefov ožije v sobotu 13. července 2019 dobovým životem. Těšit se můžete na postavy v dobovém kostýmu, na vojsko, tržiště na náměstí, řemeslný jarmark, josefovské pivo a další dobroty, dobovou hudbu, loutkové divadlo i bitevní ukázku. Program začíná v 9:30 ráno a bude pokračovat do 16:00 hodin.

pevnost JosefovPodobně jako Terezín je i pevnost Josefov místo s jedinečným geniem loci: barokní pevnostní město obklopené masivními valy s pravoúhlou sítí ulic a centrálním náměstím. Při Oživlém Josefově projdou pevnostním městem historické jednotky s kapelou a pak předvedou ukázku dobové bitvy, provázené salvami a výstřely z nejrůznějších zbraní.

O zábavu se celý den starají klauni, hudebníci, kouzelníci a nejrůznější atrakce pro děti. Program stylově zakončují noční dělostřelecké salvy a akrobatická show s ohněm a lasery.
 

Nedobytná pevnost císaře Josefa II.

Jméno získala pevnost nedaleko Jaroměře po svém zakladateli. Dne 3. října 1780 dohlédl císař Josef II. na položení základního kamene. To se jí ještě říkalo Ples. Tak se nazývala obec, která zde stávala před stavbou. Přejmenována byla až po císařově smrti. Projekt pevnosti vypracoval francouzský inženýr Querlonde du Hamel. Na práci v podzemí byli pozváni kutnohorští havíři. Josefov ztratil pevnostní status roku 1888. V Josefově se natáčel film režiséra Jana Hřebejka Musíme si pomáhat.

Bastionová pevnost Josefov je unikátní obranný komplex vybudovaný v duchu nejlepších znalostí opevňování své doby. Jde o velice drahou pevnost. Když ji Josef II. viděl postavenou, prý poklepal na zeď a podivil se, že nejsou cihly ze zlata. Habsburky tenkrát stála 10,5 milionu zlatých. Cihly jsou ovšem výjimečné v jiném směru: jako první byly pálené pomocí kamenného uhlí. V době svého vzniku, roku 1780, představovaly tyto chodby  nejrozsáhlejší podzemní komplex v Evropě. Byly dlouhé téměř 45 km.

Pevnost Josefov - perfektní pevnost neprověřená praxí

Pevnost Josefov - perfektní pevnost neprověřená praxí

Nechte se unést zpět do historie, časem zpátky do doby císaře Josefa II. při romantické prohlídce tajuplných podzemních prostor osvětlených svícemi. Dobu barokní pevnosti na soutoku řek Metuje, Úpy a Labe dokreslí originály soch Matyáše Bernarda Brauna, pocházející z jaroměřského náměstí.

Viděli jste už muzeum v obchodním domě? Navštivte Jaroměř!

Viděli jste už muzeum v obchodním domě? Navštivte Jaroměř!

Budova městského muzea, dříve obchodního domu A. Wenke a syn, byla postavena v letech 1910 - 1911 podle návrhu architekta Josefa Gočára. Je památkově chráněna, neboť patří k významným památkám moderní evropské architektury.