Úvod > Aktuality > Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Broumovsko
Příroda

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Broumovsko

  • Vydáno1. června 2023
Prozkoumejte s portálem Kudy z nudy všechny krásy Broumovska! Je to skvělý tip ne na jeden, ale hned několik výletů. Navštívíme Broumov, Broumovský klášter i Broumovské stěny, zavedeme vás do skal a lesů, ukážeme vám kamennou zoo i obří kamenné hřiby, a nakonec se na skok podíváme do národního parku Stolové hory k sousedům do Polska.
S čím můžete počítat na Broumovsku? Není tu tak nabito jako v nedalekém Adršpachu, do Broumovského kláštera i do magické krajiny Broumovských stěn se můžete podívat celý rok, a navíc tu objevíte spousty kuriozit – třeba Turínské plátno, kapli s půdorysem hvězdy a také Korunu, vrch, který připomíná Ďáblovu věž v americkém Wyomingu. A tím to zdaleka nekončí!
 

1. Broumov, centrum Broumovska a možné Evropské hlavní město kultury

Srdcem Broumovska je město Broumov. Leží uprostřed kotliny protékané řekou Stěnavou a ohraničené pásmem pohraničních Javořích hor a hřebenem Broumovských stěn. Historické jádro má půdorys takzvaného slezského typu – dvě hlavní ulice, které se sbíhají u Horní a Dolní brány, a zároveň vytvářejí dvě náměstí, Malé a velké, pojmenované Mírové. Jeho dominantou je Stará radnice a barokní mariánský sloup z dílny Jana Brokofa, vytesaný z jediného kusu kamene. Do dnešní doby se dochovaly také pozůstatky městských hradeb a parkánů. Na jižním okraji města si prohlédněte dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie nazývaný též U naší milé paní; stojí tu od 15. století a na jeho stavbu nebyl použitý ani jeden hřebík.

Titul Evropské hlavní město kultury je vždy na jeden rok propůjčován Evropskou unií jednomu či více evropským městům, která tak mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. Již nyní jsou vybráni dva adepti z České republiky pro rok 2028 - a jedním z nich je právě Broumov. Ten je přitom vůbec nejmenším kandidujícím městem v historii projektu. Vypravte na poznání místních památek, krásné přírody a přesvědčte se o tom, že Broumov žije kulturou po celý rok!
 

2. Broumovský klášter, impozantní barokní památka

Nechte se inspirovat barokem a přijďte si prohlédnout Broumovský klášter, dávné kulturní srdce města! Historii Broumovska už stovky let určuje působení břevnovských benediktinů z nejstaršího fungujícího mužského kláštera v českých zemích. Benediktini přivedli zemědělce, rozdělili lesní půdu, vyměřili katastry obcí a postupně zvelebili celou krajinu. Dnešní podobu klášter získal až na přelomu 17. a 18. století podle návrhů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Klášter sice spravuje benediktinské arciopatství v Praze-Břevnově, není však osazen řeholní komunitou.  Klášter je přístupný celý rok a nabízí různé typy prohlídek, kromě toho můžete navštívit interaktivní středověké skriptorium, kavárnu, klášterní restauraci a vinný sklep, projít se klášterní zahradouGalerií Dům a dalšími zajímavostmi a ubytovat se v bývalých mnišských celách v Domě hostů.
 

3. Turínské plátno v Broumovském klášteře

Kromě toho, že v Broumovském klášteře kdysi byl uložen obří rukopis Ďáblovy bible, tu mají další rarity. Velkým lákadlem je kopie Turínského plátna, v němž bylo zabaleno tělo Krista, když jej sňali z kříže. Plátno bylo objeveno v roce 1999 v klášterním kostele sv. Vojtěcha, a to nad kaplí sv. Kříže za zlaceným štukovým věncem s nápisem Sancta Sindon v dřevěné schránce. Plátno pochází ze 17. století a je jedinou historickou kopií severně od Alp.
 

4. Broumovské stěny: výlet v každém ročním období

Dvanáct kilometrů dlouhý hřeben Broumovských stěn je rájem pro ty, kteří si chtějí vychutnat divokou krásu přírody a daleké výhledy. Stěny protkané sítí turistických značek jsou volně přístupné z obou stran. Směrem od Police nad Metují se autem dostanete až ke známé Hvězdě nebo do vesnic Pěkov, Hlavňov, Slavný a Machov, odkud budete dál pokračovat pěšky. Směrem od Broumova se dá dojet do vesnic Křinice, Martínkovice nebo Božanov, čeká vás podstatně náročnější výstup a větší převýšení než z opačné strany.
 

5. Hvězda: kaple, chata a rozcestí v Broumovských stěnách

K nejznámějším místům Broumovských stěn patří Kovářova rokle, opředená legendami o staré penězokazecké dílně. Roklí vede značená turistická cesta z Police nad Metují do Broumova, a prochází rovněž přes rozcestí Hvězda. Jméno mu dala zlacená hvězda připevněná na vysokém kříži vysoko na skalách, která příchozím už z dálky ukazovala směr. Roku 1733 tu podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera vznikla kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě se symbolickým půdorysem, v polovině 19. století přibyla turistická chata Hvězda v alpském stylu, která slouží jako výletní restaurace.
 

6. Kamenná brána a kamenné hřiby, kuriozita Broumovských stěn

V Broumovských stěnách se skrývají fantastické přírodní kuriozity. Jednou z nich je pět metrů široká a pět metrů vysoká pískovcová kamenná brána. Její stáří se odhaduje na několik milionů let a najdete ji na žlutě značené trase mezi vrcholem Koruna a vesnicí Slavný. Cestou můžete prozkoumat také další pitoreskní skalní útvary v čele s kamennými hřiby. Jejich nejlepší naleziště je kolem červeně značené Hřebenovky mezi Slavným a odbočkou k vyhlídce na Čertovu tchyni.
 

7. Varan, kočka a veverka aneb kamenná zoo

Když půjdete skalním bludištěm Broumovských stěn k jejich jižnímu konci, čekají vás nejvyšší vrcholky, tyčící se až 300 metrů nad Broumovskou kotlinou: Koruna (769 m) s jedinečnými výhledy na Broumovsko a Javoří hory, a Božanovský Špičák (773 m). Přes jeho vrcholek vede okružní žlutě značená trasa, lemovaná řadou skal s přiléhavými zvířecími jmény. Objevíte tu třeba Veverku, Velblouda, Želvu nebo Kočku, ale i exotického Varana či Ponorku.
 

8. Broumovská skupina kostelů a baroko značky Dientzenhofer

Kromě barokní přestavby Broumovského kláštera se otec a syn Dientzenhoferové na přání tehdejšího opata Otmara Daniela Zinkeho ujali rovněž přestavby jedenácti kostelů v okolních vesnicích. Broumovská skupina kostelů se po mnoha letech nezájmu dočkala zařazení mezi národní kulturní památky. Nejlépe se s ní seznámíte v letních měsících, kdy v v jednotlivých kostelech probíhají prázdninové prohlídky.

Kryštof vypracoval projekty ke kostelu sv. Michala ve Vernéřovicích (základní kámen položen v roce 1719) a kostela sv. Jakuba v Ruprechticích (základní kámen položen v roce 1720). O něco starší je kostel sv. Martina v Martínkovicích, jako jediný postavený podle plánů Martina Allia, projekty dalších chrámů vypracoval Kilián Ignác Dientzenhofer.
 

9. Sopka Homole a kouzelné zimní divadlo

Až se pojedete podívat do Šonova ke kostelu sv. Markéty, můžete se vydat na krátkou procházku po modré značce na vrch Homole (649 m). Říká se mu Šonovská sopka, protože na jeho vrcholku je jáma, z níž stoupají výpary teplého vzduchu. Byť jsou Javoří hory vulkanického původu, takzvané ventaroly nemají se sopečnou činností nic společného, to jen z rozpukaného podloží kopce vystupují teplejší plyny. Nejhezčí přírodní divadlo se tu odehrává v zimě, kdy pára v okolí jámy vytváří bohatou jinovatku.
 

10. Rozhledna Ruprechtický Špičák a pohled k nám i k sousedům do Polska

Do Broumovské skupiny kostelů patří také kostel sv. Jakuba Většího v Ruprechticích. Ten poslouží jako východisko výletu k rozhledně na vrcholu Ruprechtického Špičáku (880 m), nejvyššího bodu Javořích hor. Z volně přístupné vyhlídkové věže se otvírají krásné kruhové výhledy na celé Broumovsko i na polské území, a to je ta nejlepší pozvánka ke slibovanému skoku přes hranice.
 

Na skok přes hranice: národní park Stolové hory

  • Těsně za hranicemi na Broumovské stěny navazuje národní park Stolové hory / Góry Stołowe. Mezi nejoblíbenější místa patří tabulová hora Velká Hejšovina / Szczeliniec Wielki (919 m), Skalník / Skalniak (915 m), Bludné skály / Błędne Skały, skalní labyrint s bizarními skalisky, a Batorowské rašeliniště / Torfowisko Batorowskie. Také v Polsku „rostou“ skalní hřiby, a to mezi osadami Batorow a Karlów. Navštívit můžete také Bílé skály / Białe Skały, Radkovské skály / Radkowskie Skały, Výří skály / Skały Puchacza s krásným výhledem a Łezycké skály / Łezyckie Skalki v krajině připomínající savanu.
  • Národní park protíná hustá síť pěších turistických stezek a cyklostezek s celkovou délkou přibližně 100 kilometrů. Z českého území se sem dá pěšky dostat po značených stezkách od Božanova a Machova.
  • Mezi motorkáři je vyhlášená malebná Silnice sta zatáček / Szosa Stu Zakrętów, spojující městečka Kudowa-Zdrój a Radków.
Turistická trasa z Broumova na Hvězdu a Ostaš

Turistická trasa z Broumova na Hvězdu a Ostaš

Středně náročná turistická trasa měří necelých 12 km. Zdejší krajina je pozoruhodná, krásná, tajemná, jedinečná a rozhodně má návštěvníkům co nabídnout. Vydejte se na výlet nádhernou přírodu s romantickými skalami a dech beroucími výhledy do kraje.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.

Národní Geopark Broumovsko

Národní Geopark Broumovsko

Národní geoparky jsou území, která představují výjimečné geologické bohatství a další přírodní a kulturní dědictví naší země. Tuto charakteristiku splňuje i Geopark Broumovsko, který je již 9. takovým územím v České republice.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Znáte naše geoparky?

Znáte naše geoparky?

Již celkem čtrnáct míst České republiky, kam mohou turisté vyrazit, je vedeno pod názvem "geopark". Jedná se o geologicky cenné území díky nimž nahlédnete do geologických procesů, které tvarovaly Zemi. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Které to jsou vám prozradíme v našich dnešních tipech.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Karta hosta Broumovsko

Karta hosta Broumovsko

Turistické atraktivity regionu Broumovsko můžete od roku 2021 navštívit s výhodnou Kartou hosta Broumovsko. Jedinečné zážitky na kouzelných místech si tak vychutnáte ještě se zajímavou slevou.

Naučná stezka Lom Rožmitál u Broumova

Naučná stezka Lom Rožmitál u Broumova

Naučná stezka Lom Rožmitál představuje ekologickou obnovu území po těžbě, geologickou stavbu a vývoj pohraniční části východočeského regionu. Cestou lze pozorovat těžební práce v lomu a zároveň obdivovat krajinu Broumovska.

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby nacházející se na hřebeni Broumovských stěn, podcelku Broumovské vrchoviny jsou považovány za nejdokonaleji vyvinuté skalní hřiby v České republice.

Božanovský Špičák – nejvyšší bod Broumovských stěn

Božanovský Špičák – nejvyšší bod Broumovských stěn

Nejvyšší vrchol Broumovských stěn měří 773 m. Cesta k němu vede skalním bludištěm se zajímavými útvary, které lidé překřtily mnoha jmény ze zvířecí říše, proto se těmto skalám někdy přezdívá „Kamenná Zoo“.

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Menší skalní město vytvořené kvádrovými pískovci tvoří tzv. Dolní labyrint vrchu Ostaš. V 18. století se zde hojně vyskytovaly kočky divoké, podle nichž dostal celý komplex skalních útvarů své pojmenování.

Chata Hvězda v Broumovských stěnách

Chata Hvězda v Broumovských stěnách

Romantická dřevěná chata Hvězda stojí na okraji pískovcových skal nedalekých Broumovských stěn. Terasa chaty poskytuje překrásné výhledy směrem na Broumovsko a hraniční pásmo Javořích hor.

Zámeček Bischofstein na Broumovsku

Zámeček Bischofstein na Broumovsku

Barokní zámeček Bischofstein leží obklopen pískovcovými skalami na východ od adršpašskoteplických skal. Zámeček byl přestavěn na hotel a restauraci. V okolí jsou vynikající podmínky pro horolezectví, turistiku a výlety na horských kolech.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.

Vrchol Koruna v Broumovských stěnách

Vrchol Koruna v Broumovských stěnách

Koruna je strmý vrch nad obcí Božanov v Broumovských stěnách na území CHKO Broumovsko. Leží v nadmořské výšce 769 m.

Suchodolská Niagára v Broumovských stěnách

Suchodolská Niagára v Broumovských stěnách

Tzv. Suchodolská Niagára je nejznámějším a nejsnáze přístupným vodopádem v Broumovských stěnách. Skládá se ze dvou stupňů – spodní měří 2 m, horní přes 3,5 m. Vodopád se nachází na dolním konci Hájkovy rokle.

Kamenná brána v Broumovských stěnách

Kamenná brána v Broumovských stěnách

Kamenná brána patří k symbolům Broumovských stěn. Je pět metrů široká a pět metrů vysoká. Staří těchto pískovcových bloků se odhaduje na několik milónů let, dříve se zde nacházelo moře a postupem času eroze vytvořila tento přírodní úkaz.

Bike park Broumovsko

Bike park Broumovsko

Bike resort Broumovsko je pro cyklistiku jako stvořený. Šlápněte do pedálů a vydejte se za dobrodružstvím.

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Javoří hory tvoří výrazný tektonický hřbet ohraničující severní část Broumovského výběžku. Chrání ze severu Broumovskou kotlinu a tvoří malebnou kulisu krajině, kterou protéká řeka Stěnava. Pokud hledáte klid v lůně lesů a hor, tady budete na tom pravém místě.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

Zřícenina hradu Skály – Bischofstein

Zřícenina hradu Skály – Bischofstein

Pozůstatky hradu Skály objevíte nedaleko Teplic nad Metují. Hrad byl založen na konci 14. století, později byl pobořen a opět obnoven a využíván až do poloviny 16. století. Dnes zde uvidíte zbytkové části zdiva, které byly účelně vsazeno do okolních skal, zbytky studny a tesané místnosti do skal.

Další aktuality

Jiráskova chata na Dobrošově oslaví 100 let!

Jiráskova chata na Dobrošově nedaleko Náchoda už stojí rovných 100 let! Na státní svátek 28. září 2023 se proto u vyhlášené turistické chaty chystá pořádná oslava, a to pod záštitou samotného prezidenta České republiky Petra Pavla. Těšit se můžete na dobovou hudbu, prvorepublikovou módu a nebude chybět dobré jídlo.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Na Stezce korunami stromů v Janských Lázních si užijete Den s Krakonošem

Na svatého Václava 28. 9. 2023 láká všechny výletníky Stezka korunami stromů v Janských Lázních na již tradiční sváteční Den s Krakonošem! Program začíná v 10:00 a končí v 17:00 hodin. Na Stezce potkáte nejen vládce hor Krakonoše, ale také zdejší maskoty Emila a Emilku.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Hradecký koštýř aneb Slavnosti vína a burčáku se chystají na den svatého Václava

Hradecký koštýř slaví tento rok už patnácté narozeniny. Čeká na vás skvělé víno a burčák, bohaté občerstvení, cimbálovka a jiná muzika. Na severních terasách a v Žižkových sadech v Hradci Králové si můžete 28. 9. 2023 vychutnat víno nejen z Čech a Moravy, ale i z dalších zajímavých vinařských oblastí. Pochutnejte si na široké nabídce vín a dobrot k vínu určených v srdci královského města Hradec Králové.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Babí léto kouzlí v Krkonoších: udělejte si pohodový výlet krkonošskou přírodou

Babí léto je krásným obdobím, které doslova zve k návštěvě přírody. A to letošní obzvlášť. Přicházející podzim se všemi svými barvami už začíná čarovat i v krkonošských lesích, na loukách i arkto-alpínské tundře. Smilkové louky zlátnou, vlhká slunná místa zdobí hořec, erbovní rostlina Krkonoš, a hřebeny zahřívá fialová vřesová peřina. Občas padne mlha a z bílého moře vystupují jen vrcholky nejvyšší... Takovou pohádku píše babí léto v Krkonoších. Podzimní období je skvělé také tím, že můžete krkonošskou přírodu obdivovat, poznávat a pozorovat v klidu, bez velkých davů lidí.
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Africké a lví safari ve Dvoře Králové pomalu končí letní sezonu

Letní sezona v Zoo Dvůr Králové bude pomalu u konce a návštěvníci tak mají poslední možnost vyrazit za africkými zvířaty anebo na večerní safari. Otevřeno bude už jen do neděle 1. října! Lístky můžete zakoupit na pokladně u vjezdu do safari, nástupní místo je u Restaurantu Kibo.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Zámek Karlova Koruna oslaví rovných 300 let!

V areálu zámku Karlova Koruna se v sobotu 16. září bude konat velká oslava. Uplyne totiž přesně 300 let od doby, kdy byl tento krásný zámek slavnostně dostavěn. Můžete se těšit na degustaci italských vín a food festival s chutí Itálie, výstavu o architektovi Santinim Aichelovi, prohlídky jízdárny, otevření nového zámeckého vinného sklípku a samozřejmě také zámecké prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

Královéhradecké dožínky v Šimkových sadech se vrací ke kořenům

Královéhradecké krajské dožínky jsou symbolem každoročních oslav sklizně a zemědělství. Letošní 19. ročník se koná v pátek 15. a v sobotu 16. září v malebném prostředí Šimkových sadů v Hradci Králové. Čeká vás výstava zemědělské techniky i hospodářských zvířat, stříhání ovcí, horse show Haraldos, tradiční řemesla, dožínkové tržiště, farmářské stánky, vyhlášení ocenění, spousta skvělé muziky a mnoho dalšího.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Barokní sochy M. B. Brauna na zámcích, v zahradách a zámeckých parcích

Štědrost s rohem hojnosti, upřímnost se srdcem na dlani, moudrost se třemi tvářemi či pohostinnost s plným pohárem: znáte je? Jistě, to jsou čtyři z kamenných Ctností aneb barokních plastik Matyáše Bernarda Brauna, které stojí v Kuksu a z teras před Hospitálem shlížejí do labského údolí. Znáte tak dobře i další Braunovy sochy?
Královéhradecký kraj | Památky