Úvod > Co chcete dělat? > Vrch Zebín u Jičína
Příroda

Vrch Zebín u Jičína

Vrch Zebín leží zhruba 2 km severovýchodně od Jičína. Díky svému typickému vzhledu je jednou z dominant celé jičínské kotliny.
Výrazný čedičový kuželovitý vrch Zebín dosahuje výšky 399 metrů. Je zde kostel ze 14. století, za ním na svahu je dřevěná zvonice, na vrcholu se nachází barokní kaplička sv. Maří Magdalény. Z vrcholu je krásný rozhled po celé jičínské kotlině, za příznivého počasí můžete vidět Valdice, Kumburk, Mlázovický chlum, Veliš, Velišský hbřet, Prachovské skály, Kozákovský hřbet, Tábor či Bradlec.

Na jihozápadní straně kopce je opuštěný starý lom, kde se v hornině nacházejí uzavřené bloky porcelanitu. Lokalita je zajímavá z hlediska geologického, botanického i entomologického. O celou lokalitu pečuje Občanské sdružení Zebín. Zebín je zajímavou botanickou a zoologickou lokalitou. Celkem zde bylo nalezeno 188 druhů vyšších rostlin, z toho 3 druhy se nacházejí v Červeném seznamu. Větší část svahů Zebína je porostlá starými třešněmi a ojedinělými ořešáky. Také úpatí Zebína se změnilo k nepoznání. Z místa bývalé skládky ze 70. let vznikla příjemná vycházková zóna s ovocným sadem.

Na Zebín se dostanete pěšky po značených turistických stezkách z Jičína. Autem lze dojet ke dvoru Zebín, asi 1 km od vrcholu. Turistický okruh z Jičína vede na vrch Zebín přes Valdice a Bílý mlýn, poté se vrací zpět do Jičína.
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Prostřední Mlýn

Hotel Prostřední Mlýn

Dílce, Královéhradecký kraj
Restaurace a Hotel Prostřední Mlýn u Jičína

Restaurace a Hotel Prostřední Mlýn u Jičína

Železnice, Královéhradecký kraj
Hotel reStart a restaurace La Favorita

Hotel reStart a restaurace La Favorita

Jičín, Královéhradecký kraj