Úvod > Aktuality > #světovéČesko a sedm afrických výletů za slony, na Saharu a do Asuánu
Příroda

#světovéČesko a sedm afrických výletů za slony, na Saharu a do Asuánu

  • Vydáno28. dubna 2020
Chtěli byste se podívat do opravdu velmi exotických míst žhavého afrického kontinentu, třeba na Saharu, do Habeše či k Asuánu? Portál Kudy z nudy a #světovéČesko vám i neobvyklé přání splní na počkání: vydejte se s námi třeba ke Sloním kamenům, na Sloní náměstí nebo za slůnětem na Králický Sněžník.

Zadíváte-li se na bělavé skály zdálky, promění se díky fantazii ve stádo odpočívajících slonů

Jítrava
Austrálie

1. Sloní náměstí v Adršpachu

Že byste Sloní náměstí podle jména hledali v nějaké zoologické zahradě? Kdepak, skrývá se v samotném srdci Adršpašského skalního města na zeleně značené trase. Na maličkém prostranství uprostřed skal budete mít pocit, jako by ze skal vystrčili kamenné hlavy mohutní sloni a vesele vás zdravili svými choboty. Cestou narazíte i na půvabnou gotickou branku, kterou znáte z nejedné české pohádky; tady byl původní vchod do skalního města, prostoru před ní se kdysi říkalo Skalní předměstí.
 

2. Bílé Sloní kameny

Další důstojné slony potkáte kousek od silnice mezi Chrastavou a Jablonným v Podještědí. V Jítravě začíná mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory, která vás provede řadou zajímavých míst v okolí.  Hned první zastávkou jsou Bílé neboli Sloní kameny. Velké a příhodně zaoblené pískovcové balvany připomínají barvou i tvarem stádo odpočívajících slonů, malé skalní město můžete prozkoumat díky úzkým průchodům, několika tunelům, dutinám a jeskyňkám.
 

3. Slůně z Kralického Sněžníku

Sloni jsou populární a sloních skal najdete ve světě spoustu, namátkou na Novém Zélandu, v Saúdské Arábii, v Číně nebo na islandském ostrově Heimaey. Obří sochy slonů zdobí chrám Wat Sorasak v troskách sídelního města Sukhotaiské říše v Thajsku, naopak maličké kamenné slůně je nekorunovaným králem Králického Sněžníku. Víte, že pod vrcholem hory stojí už skoro devadesát let?
 

4. Česká Sahara

O Ameriky v Česku není nouze, ale jak na tom je česká Afrika? Překvapivě si stojí skvěle: česká Sahara se říká písečnému přesypu u Vlkova kousek od Veselí nad Lužnicí. Existují ale i menší Sahary: najdete ji třeba v Mladé Boleslavi, uličku jménem Sahara mají i v Srbsku na břehu Berounky.
 

5. Moravská Sahara

Když existuje česká Sahara, logicky musí existovat i moravská Sahara: jde o krajinu mezi železničními stanicemi Bzenec-přívoz a Rohatec, kde se podél trati táhne úzký pruh písku, přesypů a dun. Silné písečné vrstvy takzvaných Vátých písků pocházejí ze sedimentů řeky Moravy a na bruslaře tu v létě  čeká perfektní in-line trasa.
 

6. Hejno českých Habeší

Označení Habeš sice ve skutečnosti platilo pro Etiopské císařství, v Česku se tak ale začalo říkat třeba části Písku, kde se podle zlých jazyků družstevní rodinné domky nestavěly z cihel a malty, ale z bláta. Možná někomu připomínaly habešskou vesnici s chatrčemi na pražské národopisné výstavě roku 1895. Dnes mají svou Habeš například Strakonice, Nymburk, Česká Třebová, Opočno nebo Bludov.
 

7. Koupání v Asuánu

Jedno z nejsušších a nejteplejších trvale obývaných míst na Zemi, kde téměř neznají déšť: to je Asuán, starodávné město a také známá africká přehrada na řece Nil. Vodní nádrž je 480 km dlouhá a v nejširším místě měří „jen“ 16 kilometrů. Asuány máme i v Česku: jde o jednu z vodních nádrží v Prokopském údolí v Praze, kvůli charakteristickému protáhlému tvaru se stejně jmenuje rybník u Mladoňovic mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi a ze stejného důvodu se tak říká i Jablonecké vodní nádrži u Přibyslavi.
 
 
Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Skupina skal Bílé kameny leží asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomínajícími mohutné hřbety odpočívajících slonů, proto jsou někdy označovány jako Sloní skály.

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Kamenná soška slůněte na nevysokém pylonu se stala symbolem Králického Sněžníku. Byla postavena nedaleko vrcholu hory v roce 1932 na paměť 10. výročí založení skupiny Jescher. Návrh sošky vytvořila Amei Hallegerová.

Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Váté písky jsou jedinečným biotopem, který se rozkládá mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často se mu přezdívá moravská Sahara. Nachází se pouze podél železniční trati v délce 5,5 km a jeho nejširší část měří kolem 60 m.

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova leží při severozápadním okraji CHKO Třeboňsko asi 4 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí a 1 km severozápadně od Vlkova. Přesyp je jednou z mála ukázek vátých písků v jižních Čechách.

Další aktuality

Objevte kouzlo adventu v Babiččině údolí

Babiččino údolí u České Skalice má svoje kouzlo i v zimě. Místa proslavená románem Boženy Němcové Babička i jeho filmovými přepisy jsou atraktivní jak pro milovníky přírody, tak historie. Od 1. do 4. prosince 2022 údolí ožije již tradiční akcí "Advent v Babiččině údolí".
Královéhradecký kraj | Památky

Prožijte veselou zimu na Broumovsku

Možná byste to neřekli, ale přelom podzimu a zimy je velmi vhodnou dobou pro pěší výlety. Broumovsko nabízí v tomto období zcela jedinečné přírodní scenérie. Ať se již rozhodnete pro jednodenní výlet nebo prodloužený víkend, určitě uděláte dobře. Užijete si jak skalní města bez davu lidí, tak i poklidné adventní akce.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Na Černé Hoře již zahajují lyžařskou sezonu

Zřejmě vůbec první lyžařské středisko u nás zahajuje tento víkend sezónu! Je jím Skiresort Černá Hora – Pec, který v sobotu 26. a v neděli 27. listopadu spouští vlek Anděl v Janských Lázních. Kabinková lanovka Černohorský Express a vlek Anděl jsou o víkendu v provozu od 9:00 do 16:00 hodin. 
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vánoce se na zámku Hrádek u Nechanic slaví již od soboty

Zámek Hrádek u Nechanic připravil tradiční akci Vánoce na zámku. Od 26. listopadu do 11. prosince 2022 se o víkendech můžete při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů seznámit s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou.
Královéhradecký kraj | Památky