Úvod > Aktuality > #světovéČesko a sedm afrických výletů za slony, na Saharu a do Asuánu
Příroda

#světovéČesko a sedm afrických výletů za slony, na Saharu a do Asuánu

  • Vydáno28. dubna 2020
Chtěli byste se podívat do opravdu velmi exotických míst žhavého afrického kontinentu, třeba na Saharu, do Habeše či k Asuánu? Portál Kudy z nudy a #světovéČesko vám i neobvyklé přání splní na počkání: vydejte se s námi třeba ke Sloním kamenům, na Sloní náměstí nebo za slůnětem na Králický Sněžník.

Zadíváte-li se na bělavé skály zdálky, promění se díky fantazii ve stádo odpočívajících slonů

Jítrava
Austrálie

1. Sloní náměstí v Adršpachu

Že byste Sloní náměstí podle jména hledali v nějaké zoologické zahradě? Kdepak, skrývá se v samotném srdci Adršpašského skalního města na zeleně značené trase. Na maličkém prostranství uprostřed skal budete mít pocit, jako by ze skal vystrčili kamenné hlavy mohutní sloni a vesele vás zdravili svými choboty. Cestou narazíte i na půvabnou gotickou branku, kterou znáte z nejedné české pohádky; tady byl původní vchod do skalního města, prostoru před ní se kdysi říkalo Skalní předměstí.
 

2. Bílé Sloní kameny

Další důstojné slony potkáte kousek od silnice mezi Chrastavou a Jablonným v Podještědí. V Jítravě začíná mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory, která vás provede řadou zajímavých míst v okolí.  Hned první zastávkou jsou Bílé neboli Sloní kameny. Velké a příhodně zaoblené pískovcové balvany připomínají barvou i tvarem stádo odpočívajících slonů, malé skalní město můžete prozkoumat díky úzkým průchodům, několika tunelům, dutinám a jeskyňkám.
 

3. Slůně z Kralického Sněžníku

Sloni jsou populární a sloních skal najdete ve světě spoustu, namátkou na Novém Zélandu, v Saúdské Arábii, v Číně nebo na islandském ostrově Heimaey. Obří sochy slonů zdobí chrám Wat Sorasak v troskách sídelního města Sukhotaiské říše v Thajsku, naopak maličké kamenné slůně je nekorunovaným králem Králického Sněžníku. Víte, že pod vrcholem hory stojí už skoro devadesát let?
 

4. Česká Sahara

O Ameriky v Česku není nouze, ale jak na tom je česká Afrika? Překvapivě si stojí skvěle: česká Sahara se říká písečnému přesypu u Vlkova kousek od Veselí nad Lužnicí. Existují ale i menší Sahary: najdete ji třeba v Mladé Boleslavi, uličku jménem Sahara mají i v Srbsku na břehu Berounky.
 

5. Moravská Sahara

Když existuje česká Sahara, logicky musí existovat i moravská Sahara: jde o krajinu mezi železničními stanicemi Bzenec-přívoz a Rohatec, kde se podél trati táhne úzký pruh písku, přesypů a dun. Silné písečné vrstvy takzvaných Vátých písků pocházejí ze sedimentů řeky Moravy a na bruslaře tu v létě  čeká perfektní in-line trasa.
 

6. Hejno českých Habeší

Označení Habeš sice ve skutečnosti platilo pro Etiopské císařství, v Česku se tak ale začalo říkat třeba části Písku, kde se podle zlých jazyků družstevní rodinné domky nestavěly z cihel a malty, ale z bláta. Možná někomu připomínaly habešskou vesnici s chatrčemi na pražské národopisné výstavě roku 1895. Dnes mají svou Habeš například Strakonice, Nymburk, Česká Třebová, Opočno nebo Bludov.
 

7. Koupání v Asuánu

Jedno z nejsušších a nejteplejších trvale obývaných míst na Zemi, kde téměř neznají déšť: to je Asuán, starodávné město a také známá africká přehrada na řece Nil. Vodní nádrž je 480 km dlouhá a v nejširším místě měří „jen“ 16 kilometrů. Asuány máme i v Česku: jde o jednu z vodních nádrží v Prokopském údolí v Praze, kvůli charakteristickému protáhlému tvaru se stejně jmenuje rybník u Mladoňovic mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi a ze stejného důvodu se tak říká i Jablonecké vodní nádrži u Přibyslavi.
 
 
Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Skupina skal Bílé kameny leží asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomínajícími mohutné hřbety odpočívajících slonů, proto jsou někdy označovány jako Sloní skály.

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Socha slůněte na Králickém Sněžníku

Kamenná soška slůněte na nevysokém pylonu se stala symbolem Králického Sněžníku. Byla postavena nedaleko vrcholu hory v roce 1932 na paměť 10. výročí založení skupiny Jescher. Návrh sošky vytvořila Amei Hallegerová.

Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Váté písky jsou jedinečným biotopem, který se rozkládá mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často se mu přezdívá moravská Sahara. Nachází se pouze podél železniční trati v délce 5,5 km a jeho nejširší část měří kolem 60 m.

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova leží při severozápadním okraji CHKO Třeboňsko asi 4 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí a 1 km severozápadně od Vlkova. Přesyp je jednou z mála ukázek vátých písků v jižních Čechách.

Další aktuality

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krása jarních Krkonoš: burácející vodopády a dravé řeky

Věděli jste, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Objevte krásu jarních Krkonoš – naplánujte si báječný výlet k právě hučícím vodopádům, které mají právě teď, díky tání sněhových zásob, tu největší sílu! Zaposlouchejte se do zvuků padajících vod, burácejících potoků a šumících řek. Berte však v úvahu, že v podhůří sice nastalo jaro, ale na hřebenech stále vládne pevnou rukou zima. Kvalitní obuv a teplé oblečení se tak bude určitě hodit.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je letos s předstihem již tu a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 14. 4. 2024 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí těšit na letošní první Farmářské zámecké trhy, v dubnu tradičně na jarní téma. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. A samozřejmě bude také otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Betonové mosty se drolí a padají, dřevěné přežívají často i celá staletí. Navíc dřevo se dá snadno vyměnit: když některý most či lávku poničí povodeň, vichřice anebo zub času, celkem snadno se dá nahradit. Kde najdete ty nejkrásnější či nejstarší dřevěné mosty u nás?
Královéhradecký kraj | Památky

Do Krkonošského národního parku se vracejí bobři

Milovníci přírody mají důvod k radosti – podle očitých pozorování se do Krknošský národní park opět stává, po velmi dlouhé době, domovem bobra evropského. Horské, rychle tekoucí bystřiny však nejsou pro tohoto hlodavce, s šupinami pokrytým ocasem, vhodným biotopem. Odborníci proto očekávají, že se krkonošská populace na české straně hor usídlí spíše na lučních potocích v podhůří.
Královéhradecký kraj | Příroda