Úvod > Aktuality > Zámek Náchod láká na prohlídky zámku především děti
Zámek Náchod láká na prohlídky zámku především děti
"> "> "> ">
Zážitky

Zámek Náchod láká na prohlídky zámku především děti

  • Vydáno14. srpna 2020
Město Náchod se rozkládá na obou březích řeky Metuje. Jeho dominantou je renesanční zámek, kde si na konci srpna můžete spolu s dětmi užít pohádkové prohlídky nebo speciální prohlídky půd. Dětské pohádkové prohlídky jsou dostupné po celý srpen, vždy od úterý do neděle.
Zámek NáchodMěsto Náchod bylo založeno v roce 1254 a je přirozeným historickým, turistickým, správním a průmyslovým centrem celé oblasti od vstupní "Branky" až po Broumovský výběžek. Užít si tu můžete pohádkové prohlídky pro děti nebo speciální prohlídky půd.

Od 18. do 23. srpna a příští týden od 25. do 30. srpna 2020 probíhají na zámku Prázdninové prohlídky pro děti. Prohlídky se konají v expozici Na dvoře vévodském a průvodcem malých návštěvníků bude sám vévoda Petr Biron nebo jeho dcera Kateřina Vilemína Zaháňská. Děti se od vévody nebo vévodkyně dozvědí něco málo z historie a vyslechnou si pohádku o Náchodském zámku. Dále budou mít možnost se vyfotografovat přímo v interiéru expozice v kostýmu krále či princezny. Délka prohlídky je 30 minut a probíhá vždy od 10, 12, 14 a 16 hodin. Vstupné: plné 80 Kč, snížené 50 Kč, rodinné 210 Kč.
 

Co si prohlédnout ve městě a okolí

NáchodV samotném centru města se nachází celá řada historických staveb - gotický kostel sv. Vavřince na Masarykově náměstí, stará barokní radnice, nová novorenesanční radnice, budova poštovního úřadu a další. Zajímavostí je ztracená podkova koně krále Fridricha Falckého nedaleko centra. Poblíž města se nachází také Běloveský pevnostní skanzen, který připomíná ožehavou meziválečnou dobu. Ve městě najdete regionální muzeum a galerii výtvarného umění. Na procházku do přírody vyzývá údolí Peklo na soutoku Olešenky a Metuje, kam se dá dojít z Náchoda po Jiráskově cestě přes rozhlednu Dobrošov (či podél Metuje ze Starého Města).

Náchod je rodištěm českého spisovatele a exilového vydavatele Josefa Škvoreckého (1924-2012), dramatika a satirika Vratislava Blažka (1925-1973). K městu se vztahují díla Aloise Jiráska "Skaláci", "Na dvoře vévodském", "U nás" atd. Náchod je hraniční město s přímou vazbou na polskou Kudowu Zdrój a další příhraniční polská lázeňská města Dušniki Zdrój a Polanica Zdrój. Natáčely se zde filmy Případ mrtvých spolužáků, Pampelišky, Džusový román, 5. díl seriálu Ve znamení Merkura, či pohádka Tajemství lesní země.
Podkova Fridricha Falckého v Náchodě

Podkova Fridricha Falckého v Náchodě

Ztracená podkova koně krále Fridricha Falckého nedaleko centra Náchoda prý dodnes nosí lidem štěstí. Říká se, že když se na podkovu postavíte, splní vám, co si v tu chvíli přejete.

Obora Zámecký kopec v Náchodě

Obora Zámecký kopec v Náchodě

Jen pár desítek metrů od hlavní brány náchodského zámku žijí v oboře daňci a mufloni. Vejít do obory lze brankou a za ní pak sejdete po kamenném schodišti na pozorovatelnu. Pod ní i na stráních kolem uvidíte vysokou zvěř.

Věž s hladomornou na zámku Náchod

Věž s hladomornou na zámku Náchod

Věž je dominantou celého náchodského zámku a zároveň je jeho nejstarší dochovanou částí. Roku 1570 byla poškozena bleskem a při následné opravě opatřena otevřeným ochozem s lucernou a bání. Na vyhlídku vede 141 schodů, odměnou za jejich vystoupání je nádherný výhled do širokého okolí.

Piccolominská zahrada na zámku Náchod

Piccolominská zahrada na zámku Náchod

Z nádvoří náchodského zámku mohou návštěvníci vstoupit do Piccolominské zahrady, která byla založena roku 1751 ve francouzském stylu na bývalém severním bastionu z třicetileté války. Zahrada dostala své jméno po císařském vojevůdci Ottaviu Piccolominim, který vlastnil Náchod za třicetileté války.

Běloveský pevnostní skanzen – seznamte se s technickou dokonalostí  pevností

Běloveský pevnostní skanzen – seznamte se s technickou dokonalostí pevností

Navštivte zpřístupněné objekty československého opevnění z let 1935-38! Srdcem Běloveského pevnostního skanzenu je objekt těžkého opevnění N-S 82 Březinka, který má návštěvníky co nejnázorněji seznámit s technickou dokonalostí a jednotlivými funkcemi nejdůležitějšího prvku pevnostní linie.

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex má celkem pět nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy.

Zámek hravě: Pohádkové prohlídky pro děti na zámku v Náchodě

1.4.
31.10.
Zámek hravě: Pohádkové prohlídky pro děti na zámku v Náchodě

Společně s našimi dvorními dámami, komornými či komorníky můžete vyrazit na dětské prohlídky! Tak hurá za dobrodružstvím, které vás může potkat na náchodském dvoře vévodském!