ÚvodAktualityVe Vamberku si připomínají tradiční krajkářské řemeslo
Kultura

Ve Vamberku si připomínají tradiční krajkářské řemeslo

  • 28. června 2024
Do Vamberka, města krajek, se ve dnech 27. až 29. června 2024 sjíždí prvotřídní krajkářky z celého světa. Během Krajkářských slavností se můžete přijít podívat na jejich umění, navštívit výstavu české paličkované krajky nebo zhlédnout módní přehlídku Krajkářské školy Vamberk s kolekcí šperků.
hand madeVe Vamberku začaly ve čtvrtek 27. června třídenní Krajkářské slavnosti, hlavními dny, kdy mohou zájemci obdivovat toto krásné řemeslo, jsou pátek a sobota 28. a 29. června 2024. Obdivovatele tohoto tradičního řemesla čeká nabitý program včetně výstav, hudebních vystoupení, módních přehlídek nebo komentovaných prohlídek. Jedná se o oslavu paličkování a krajkářské tradice, která se na Vamberecku píše už více než 400 let. Zároveň proběhne již XI. ročník Bienále – prestižní soutěžní přehlídky, nad kterou převzala svou záštitu paní Eva Pavlová, manželka prezidenta České republiky.

krajkářské slavnosti vamberkA co pro vše si pro vás vamberští krajkáři připravili? V Muzeu krajky na vás budou čekat nově provedené stálé expozice, které vás seznámí s historií krajkářství v českých zemích od počátků až po současnost. Komentovaná prohlídka se chystá na v sobotu od 10:00 hodin. Na již jedenáctém ročníku soutěže Bienále české krajky se představí vybraná krajkářská díla ze současné tvorby. V prostorách Městského klubu Sokolovna budou díla představena na reprezentativní výstavě. Vítězná soutěžní díla zakupuje Město Vamberk do svých sbírek.
 

Trojrozměrné krajky, Velorex, tvorba Krajkářské školy i andělská křídla

krajkaVýstava Radky a Vlastimila Vodákových s názvem Textil není jenom krajka se pro veřejnost otevře v rámci Krajkářských slavností 28. června a v Městském klubu Sokolovna bude k vidění až do 31. července 2024. Autorský pár, pro které je krajka celoživotní inspirací, se proslavili především rozměrnými (a také trojrozměrnými) objekty. Výstava vás seznámí průřezem jejich tvorbou. A v Sokolovně si přijdou na své i milovníci techniky – k vidění tu bude výstava Velorex, od 28. června – 31. července 2024, slavné lidové vozítko, které vznikalo v regionu pod Orlickými horami nyní přijíždí i do Vamberka. Krajkový Velorex bude ozdobou slavností.

krajkaV Městské knihovně se potěšíte výstavou Moje paličkovaná radost paní Hany Humlové (od 28. 6. 2024 do 1. 9. 2024), která se věnuje paličkované krajce dvacet let. Komentovaná prohlídka tu proběhne  v sobotu v 11:00 hodin. Krajkářská škola zve na výstavu s názvem Krajka po celý rok – celoroční tvorba Krajkářské školy, která je k vidění od 28. června do 12. července 2024. V kostele sv. Prokopa ve Vamberku objevíte paličkované anděly. Jedná se o výstavu společnou pro všechny krajkářky a krajkáře, kteří se pustili do paličkovaní křídel pro anděla podle vzorů připravených předními krajkářskými výtvarnicemi. Akce byla uspořádána pod záštitou časopisu Krajka. Krajkové vějíře ze sbírky Jana Geelena jsou k vidění jen od 28. do 29. června na radnici.
Muzeum krajky Vamberk Kultura

Muzeum krajky Vamberk

Krajkářská škola ve Vamberku působila od roku 1889. Expozice muzea obsahuje krajky především paličkované, ale zastoupeny jsou i krajky hotovené jinými technologiemi. Od roku 2020 nabízí muzeum také novou expozici současného krajkářského umění.

Další aktuality

Objevte Podzvičinsko – malebnou oblast v Podkrkonoší

Oblast se spoustou lesů i udržovaných staveb lidové architektury, protkaná hustou sítí značených turistických cest a cyklostezek, v sobě spojuje drobné radosti z objevování kultury a přírodních krás. Drahocenné poklady nenajdete jen v novopacké Klenotnici, ale i v Kuksu, který společně s nedalekým lesním Betlémem představuje jedinečnou pokladnici barokních plastik. Díky přírodnímu bohatství v podobě rašeliny vznikly slatinné Lázně Bělohrad. Oblast Podzvičinska, vás svou nabídkou krásných památek a malebné krajiny určitě příjemně překvapí.
15. červenec 2024 20:39
Příroda, Královéhradecký kraj

Navštivte podzemí nejvyšší české hory Sněžky – důl Kovárna je otevřen po rekonstrukci

Na vrcholu Sněžky byl každý, ale pod horou, v dole Kovárna, už málokdo! V posledních sedmi letech byl navíc pro veřejnost uzavřen. Za tu dobu zde speleologové udělali spoustu práce – ručně odstranili tuny kamenů a dva metry vysokou chodbu zajistili ocelovými výztužemi. Tím došlo ke sjednocení dvou tras v jednu a návštěvníci tak mohou projít dolem a vystoupat na povrch v jiném místě, než do něj scházeli. Prohlídky rozšířené trasy probíhají ve skupině jedenkrát denně, na exkurzi je nutné se předem přihlásit. Trasa bude pro veřejnost přístupná do konce září.
13. červenec 2024 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se báječně vykoupat v Královéhradeckém kraji

Jak se zdá, tropické teploty u nás nějakou dobu vydrží, a tak bude nejlépe strávit tento čas příjemně u vody. Pokud bydlíte v Královéhradeckém kraji, naše dnešní tipy vám určitě přijdou vhod. Prožijte letní tropické dny u písečných plážích zatopených pískoven, retro plováren nebo v pohodlí moderních koupališť a aquaparků, stačí si jen vybrat.
12. červenec 2024 11:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Objevte krásy Kladského pomezí – krajinu skal, lesů a dalekých výhledů

Znáte Kladské pomezí, fascinující krajinu na severovýchodu Čech u hranic s Polskem? V těchto místech se mezi Krkonošemi a Orlickými horami rozkládá magický region, který svým jedinečným přírodním bohatstvím, kulturními a historickými památkami uspokojí snad i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Vydejte se s námi do skalních měst, romantických údolí a k jedinečným památkám!
10. červenec 2024 20:14
Příroda, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov ožije dobovým životem

Pevnostní město Josefov ožije v pátek a v sobotu 12. – 13. července 2024 dobovým životem. Těšit se můžete na postavy v dobovém kostýmu, na vojsko, tržiště na náměstí, řemeslný jarmark, josefovské pivo a další dobroty, dobovou hudbu, loutkové divadlo i bitevní ukázku. Hlavní sobotní program začíná v 9:00 ráno a bude pokračovat do 16:00 hodin.
10. červenec 2024 8:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Krkonoše

Hledáte tip, kam na výlet či dovolenou v Krkonoších? Krkonoše patří mezi nejoblíbenější horská místa v Česku. Prohlédněte si atraktivní místa, kde naleznete spoustu zajímavých a neobjevených cílů pro výlety ve dvou nebo i s dětmi.
9. červenec 2024 15:45
Kultura, Královéhradecký kraj

20 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Krkonoších

Hledáte kam vyrazit s dětmi na horách? V Krkonoších nabízí zábavu pro celou rodinu řada areálů. Užijte si celoroční i typicky letní atrakce pro děti, trampolíny, vodní svět nebo bludiště. V našich tipech se dozvíte, kam děti v Krkonoších nalákat na výlet, hry, pohádky a další užitečné informace. Také Kudy z nudy vám pro inspiraci přináší přehled míst, kde se bude dětem určitě líbit. Tak vzhůru na výlet!
5. červenec 2024 9:46
Zážitky, Královéhradecký kraj

V Babiččině údolí se chystají Mlynářské slavnosti

Když počasí dovolí, sejdeme se v údolí. Plno veselí v Rudrově mlýně s bodrým Panem otcem a letní folklorní tradice můžete zažít v Babiččině údolí v Ratibořicích, kde se jako každý rok konají oblíbené Mlynářské slavnosti. Letos se sem vypravte 5. až 7. července.
4. červenec 2024 16:00
Kultura, Královéhradecký kraj