Úvod > Aktuality > Ve Vamberku si připomenete tradiční krajkářské řemeslo
Zdroj foto: Krajky Vamberk - Vamberk.cz
"> Zdroj foto: Krajky Vamberk - Vamberk.cz "> Zdroj foto: Královéhradecký kraj "> Zdroj foto: Klub paličkování Pardubice "> Zdroj foto: Muzeum krajky Vamberk "> "> Zdroj foto: Muzeum krajky, Vamberk - Královéhradecký kraj "> ">
Kultura

Ve Vamberku si připomenete tradiční krajkářské řemeslo

  • Vydáno23. června 2022
Do Vamberka, města krajek, se ve dnech 24. až 26. června 2022 sjedou prvotřídní krajkářky z celého světa. Během Krajkářských slavností se můžete přijít podívat na jejich umění, navštívit výstavu české paličkované krajky nebo zhlédnout módní přehlídku Krajkářské školy Vamberk s kolekcí šperků.
hand madeVe Vamberku začínají v pátek 24. června 2022 třídenní Krajkářské slavnosti. Obdivovatele tohoto tradičního řemesla čeká nabitý program včetně módních přehlídek Krajkářské školy Vamberk. Slavnosti budou letos probíhat po tři dny, a to v pátek, sobotu i neděli. Co pro vše si pro vás vamberští krajkáři připravili?

V Muzeu krajky na vás budou čekat nově provedené stálé expozice, které vás seznámí s historií krajkářství v českých zemích od počátků až po současnost. Výstava Vyšší odborné školy textilních řemesel a Střední umělecké školy textilních řemesel se věnuje tvorbě významné umělkyně Emilie Paličkové a jejím pokračovatelům.

krajkářské slavnosti vamberkNa radnici a ve výstavních prostorách Městského klubu Sokolovna se představí krušnohorské krajkářství. Tento významný krajkářský region má co nabídnout, a to i díky spolkům, které tradici aktivně udržují. Karlovarská sekce ukáže zájemcům šitou krajku, sekce z Litvínova a Mostu pak krajku paličkovanou. V kostele sv. Prokopa budou k vidění práce členek Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel z Prahy. V Městském klubu Sokolovna je připravena tradiční výstava paličkovaných krajek, doplněná prodejem krajek a krajkářských potřeb. A snad nám chvíle v Sokolovně zpříjemní Krajkářská škola módní přehlídkou a pozve nás na každoroční výstavu v Krajkářské škole s názvem „Staré zlaté časy“.
 

Módní přehlídka, Magdalena Grambová a Bienále české krajky

krajkářské slavnosti vamberkV muzeu krajky se můžete těšit na vernisáž výstavy a módní přehlídku prací studentů pořádanou Vyšší odbornou školou textilních řemesel a Střední uměleckou školou řemesel, a Střední školou propagační tvorby a polygrafie ve Velkém Poříčí.

V pátek večer přijďte do muzejní zahrady, kde bude rovněž připravena část programu slavností. Věnována bude zakladatelce paličkování na Vamberecku, hraběnce Magdaleně Grambové, o které se dozvíte zajímavosti v podání Divadelního spolku Zdobničan.

Hlavním lákadlem slavností a pomyslným vrcholem celého programu bude soutěžní přehlídka Bienále české krajky, tentokrát její jubilejní X. ročník. Pořadatelé věří, že přehlášená díla budou důstojnou a reprezentativní přehlídkou současné krajkářské tvorby u nás a že vás potěší.
Muzeum krajky Vamberk

Muzeum krajky Vamberk

Krajkářská škola ve Vamberku působila od roku 1889. Expozice muzea obsahuje krajky především paličkované, ale zastoupeny jsou i krajky hotovené jinými technologiemi. Od roku 2020 nabízí muzeum také novou expozici současného krajkářského umění.