Úvod > Aktuality > Unikátní broumovské kostely jsou otevřeny pro turisty po celé léto
Památky

Unikátní broumovské kostely jsou otevřeny pro turisty po celé léto

  • Vydáno6. července 2023
Letos jsou opět otevřeny broumovské kostely veřejnosti po celou dobu letních prázdnin. Osm unikátních kostelů na Broumovsku je letos opět otevřeno veřejnosti v každé prázdninové úterý a v sobotu. Vstupné bude dobrovolné a půjde předně na opravu těchto barokních skvostů.
BroumovskoUnikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dizenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1709 – 43.

Zpřístupnění kostelů je velkou událostí nejen pro broumovské, protože standardně si kostely mohou prohlédnout jen ti, kteří chodí na mše. Navštívit tak můžete barokní kostely sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují, sv. Máří Magdalény v Božanově, sv. Václava v Broumově, kostel Všech svatých v Heřmánkovicích, sv. Barbory v Otovicích, sv. Jakuba Většího v Ruprechticích, sv. Markéty v Šonově, sv. Michaela ve Verneřovicích a sv. Anny ve Vižnově.
 

Které kostely jsou otevřeny dopoledne a jaké odpoledne?

kostel broumovskoPřes prázdniny je v kostelech otevřeno vždy v úterý a sobotu, ale pozor, na každém místě jinak. V červenci má dopoledne od 9:00 do 12:00 otevřeno kostel v Božanově, Martínkovicích, Otovicích a Šonově. Odpoledne je otevřeno od 14:00 do 17:00 v Heřmánkovicích, Ruprechticích, Vižňově a Vernéřovicích.

V srpnu bude v dopoledních hodinách otevřeno v broumovských kostelích v Heřmánkovicích, Ruprechticích a dále kostel ve Vižňově a Vernéřovicích. Odpoledne pak v Božanově, Martínkovicích, Otovicích a Šonově.
Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Muzeum Broumovska v Broumově

Muzeum Broumovska v Broumově

Muzeum Broumovska bylo založeno v roce 1945 jako středisko vlastivědné práce tehdejšího okresu Broumov. Od roku 1980 sídlí v 1. patře opatského křídla kláštera benediktinů, kde byla o deset let později instalována stálá expozice s názvem "Historie Broumova a Broumovska".

Broumovská skupina kostelů

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1709-43.

Kostel sv. Václava v Broumově

Kostel sv. Václava v Broumově

Barokní kostel sv. Václava byl postaven podle projektu K. I. Dienzenhofera po roce 1729 na místě kostela broumovských protestantů. Kostel stojí u bývalé Dolní brány, v kopci směrem k náměstí. Fresky uvnitř kostela jsou pracemi slezského malíře Felixe Antonína Scheffera z roku 1784.

Kostel sv. Markéty v Šonově

Kostel sv. Markéty v Šonově

Kostel sv. Markéty stojí o samotě na vrchu západně nad Šonovem. Jeho stavba byla zahájena roku 1726 a dokončena pravděpodobně o čtyři roky později. Za autora stavby se považuje Kilián Ignác Dientzenhofer.

Kostel sv. Máří Magdalény v Božanově

Kostel sv. Máří Magdalény v Božanově

Kostel sv. Maří Magdalény tvoří výraznou dominantu obce Božanov. Barokní kostel byl postaven v letech 1735-1743 a je pravděpodobně dílem K. I. Dienzenhofera. Jeho zvláštností je především kruhový půdorys hlavní lodě a eliptický presbytář, na nějž navazuje hranolová věž.

Kostel sv. Barbory v Otovicích

Kostel sv. Barbory v Otovicích

Na místě dnešního kostela stával dřevěný kostel patřící protestantům, který byl roku 1724 zbourán. Současný kostel sv. Barbory byl postaven v letech 1725 – 1727 pravděpodobně podle plánů Kryštofa Dientzenhofera, stavbu však vedl jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer.

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury

Hřbitovní kostel Panny Marie je nejstarší dochovanou památkou lidové dřevěné sakrální architektury v České republice. Je dominantou broumovského hřbitova situovaného u hlavní cesty, která dále pokračuje na Křinice. Návštěvníci si mohou kostelík prohlédnout od roku 2009.

Kostel sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích

Kostel sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích

Kostel sv. Jiří a Martina stojí na návrší nad řekou Stěnavou uprostřed hřbitova. Jedná se o jediný broumovský vesnický kostel, jehož plány nenačrtl žádný architekt z rodu Dientzenhoferů.

Další aktuality

V Krkonoších jsou opět vlci doma

Vlk je v Krkonoších doma. Od počátku tohoto roku, kdy se vlci začali v Krkonoších intenzivněji objevovat, lze téměř s jistotou konstatovat, že se Krkonoše opět staly domovem vlků. Svědčí o tom za poslední půl rok více než stovka hlášení, kdy veřejnost i pracovníci Správy KRNAP podávali zprávy o přímém pozorování vlků či nálezech pobytových znaků. Dle specialistů na vlka obecného zasahují do českých Krkonoš dvě teritoria, po kterých se pohybuje 6–11 vlků. V letošním roce bylo dokonce na polské straně potvrzeno rozmnožování u smečky obývající východní část Krkonoš. Nejčastější pozorování jsou hlášena z okolí Černé a Liščí hory, Špindlerova Mlýna, z Harrachovska i Rýchor – tedy prakticky z celého území národního parku. Právě na území Krkonošského národního parku lze očekávat úspěšnější návrat vlků než v okolní volné krajině. Národní park je vzhledem ke svému poslání i charakteru ekosystému vhodným biotopem pro jejich existenci.
Královéhradecký kraj | Příroda

Česká Hra o trůny aneb výlet za draky Dračí uličkou do Dračích skal

Rádi byste navštívili Zimohrad, Královo přístaviště a další místa ze Hry o trůny, proslulé fantasy ságy George R. R. Martina a seriálu kabelové televize HBO? Na mapách Česka je nenajdete, zato draků se nám celkem urodilo. Vydejte se do Dračího města, Dračích skal a míst opředených pověstmi o bájných létajících legendách.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Stezka korunami stromů Krkonoše věnuje celý měsíc říjen seniorům

Pokud přemýšlíte, jak udělat radost rodičům či prarodičům a strávit s nimi příjemný den, přijeďte na Stezku korunami stromů v Janských lázních. Mezinárodní den seniorů proběhl celosvětově první říjnový den, ale na Stezce mohou senioři a jejich rodiny využít exkluzivní nabídky 1+1 vstupenka zdarma a zvýhodněného menu v průběhu celého měsíce října.
Královéhradecký kraj | Příroda

Udělejte si výlet do Malé Úpy

Už jste někdy navštívili Malou Úpu? Romantická horská obec ve východních Krkonoších je známá všem příznivcům turistiky také pod názvem Pomezní Boudy. Oblast byla osídlena již v 16. století a rozvoj osady byl spojen s těžbou dřeva pro kutnohorské doly a později s těžbou a zpracováním železné a arsenové rudy. V roce 1779 obec navštívil císař Josef II. Projít se tu můžete také po zajímavé Disidentské stezce a 7. října stojí za to přijet na další ročník gastronomické akce Maloúpská vařečka.
Královéhradecký kraj | Příroda

Jiráskova chata na Dobrošově oslaví 100 let!

Jiráskova chata na Dobrošově nedaleko Náchoda už stojí rovných 100 let! Na státní svátek 28. září 2023 se proto u vyhlášené turistické chaty chystá pořádná oslava, a to pod záštitou samotného prezidenta České republiky Petra Pavla. Těšit se můžete na dobovou hudbu, prvorepublikovou módu a nebude chybět dobré jídlo.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Na Stezce korunami stromů v Janských Lázních si užijete Den s Krakonošem

Na svatého Václava 28. 9. 2023 láká všechny výletníky Stezka korunami stromů v Janských Lázních na již tradiční sváteční Den s Krakonošem! Program začíná v 10:00 a končí v 17:00 hodin. Na Stezce potkáte nejen vládce hor Krakonoše, ale také zdejší maskoty Emila a Emilku.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Hradecký koštýř aneb Slavnosti vína a burčáku se chystají na den svatého Václava

Hradecký koštýř slaví tento rok už patnácté narozeniny. Čeká na vás skvělé víno a burčák, bohaté občerstvení, cimbálovka a jiná muzika. Na severních terasách a v Žižkových sadech v Hradci Králové si můžete 28. 9. 2023 vychutnat víno nejen z Čech a Moravy, ale i z dalších zajímavých vinařských oblastí. Pochutnejte si na široké nabídce vín a dobrot k vínu určených v srdci královského města Hradec Králové.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Babí léto kouzlí v Krkonoších: udělejte si pohodový výlet krkonošskou přírodou

Babí léto je krásným obdobím, které doslova zve k návštěvě přírody. A to letošní obzvlášť. Přicházející podzim se všemi svými barvami už začíná čarovat i v krkonošských lesích, na loukách i arkto-alpínské tundře. Smilkové louky zlátnou, vlhká slunná místa zdobí hořec, erbovní rostlina Krkonoš, a hřebeny zahřívá fialová vřesová peřina. Občas padne mlha a z bílého moře vystupují jen vrcholky nejvyšší... Takovou pohádku píše babí léto v Krkonoších. Podzimní období je skvělé také tím, že můžete krkonošskou přírodu obdivovat, poznávat a pozorovat v klidu, bez velkých davů lidí.
Královéhradecký kraj | Letní sporty