Úvod > Aktuality > V podzemí Sněžky budou letos přístupné dva okruhy
V podzemí Sněžky budou letos přístupné dva okruhy
">
Památky

V podzemí Sněžky budou letos přístupné dva okruhy

  • Vydáno3. června 2011
V historickém dole Kovárna v Obřím dole v Krkonoších připravili nový návštěvnický okruh. Dosud bylo možné projít pouze jednou trasou. Nová trasa je určená pro odvážné a fyzicky zdatné návštěvníky, které čeká zdolání několika žebříků a schodišť. Vychutnají si zde charakter starého dolu, uvidí vytesané nádrže na vodu, skalní pilíře či úsek novodobé chodby s důlní technikou zanechanou na místě v roce 1959. Prohlídka okruhu zabere zhruba tři hodiny. Kvůli umístění nových žebříků a lávek do podzemí byl vloni historický důl Kovárna pro návštěvníky celé prázdniny uzavřený.
Původní trasa A bude přístupná v červenci a srpnu od čtvrtka do neděle, na každý den je připraveno několik prohlídek. Novou trasu B bude možné projít pouze o prázdninových víkendech. Pro vstup do dolu je nutná pevná obuv a teplejší oblečení, protože v chodbách je sedm stupňů Celsia. Počet návštěvníků v jedné prohlídce je omezený na deset lidí, zájemci o prohlídku dolu si musejí vstupenky koupit v Informačním centru Veselý výlet v Peci pod Sněžkou a k vstupu v Obřím dole dorazit po svých.
 
Štoly v podzemí Sněžky vznikaly od středověku, těžily se v nich například arzenové rudy, které se užívaly ve sklářství. Speleologové zatím v podzemí Sněžky objevili přibližně čtyři kilometry chodeb umístěných v pěti patrech.
 

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Historický důl Kovárna v Obřím dole

Historický důl Kovárna v Obřím dole

V nitru Sněžky, nejvyšší hory České republiky, se po staletí těžily měděné a arzénové rudy. Vstup do historického dolu se nachází poblíž bývalé boudy Kovárna v Obřím dole v nadmořské výšce více než 1 000 m. Až do roku 2023 se do podzemí Sněžky nepodíváte, důl prochází rekonstrukcí.