!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Opočno
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Opočno

Jednou z nejnavštěvovanějších památek Královéhradecka je renesanční zámek v Opočně, městě v podhůří Orlických hor. Každoročně v srpnu se tu koná velká pouť s neobvyklým názvem Porcinkule, za vidění stojí i zámecký anglický park, na který navazuje obora s daňky a muflony.

Co musíte vidět v Opočně

Největší opočenskou památkou je renesanční zámek s arkádami a terasami, dílo neznámých vlašských stavitelů z 16. století. V údolí Zlatého potoka pod zámkem se rozkládá anglický park s empírovým palmovým skleníkem, letohrádkem, míčovnou, čínským pavilonem a několika vyhlídkami na zámek, Orlické hory a Krkonoše. V Opočně najdete též řadu historických domů a kostelů; k zámku přiléhá kostel Nejsvětější Trojice, na Kupkově náměstí stojí barokní klášter kapucínů s kostelem Narození Páně.
 

Znáte Porcinkuli?

S kapucínským kostelem je spojena pouť Porciunkule, která se první neděli v srpnu neslaví jen v Opočně, ale také v Hostinném, Jindřichově Hradci, Voticích, Jablunkově, Moravské Třebové, Hořovicích, ve Slaném i v Uherském Hradišti. Název vznikl zkomolením italského místního jména Porzioncula, latinsky Portiuncula, tedy malý pozemek; tak nazval sv. František kostelík poblíž Assisi, který se stal kolébkou jeho duchovního díla. Porcinkule se slaví ve všech kostelích, kde působí františkáni.
 

Park, koupání, literatura a výhledy do okolí

V Opočně objevíte řadu hezkých romantických zákoutí, například uličky Podkostelí nebo Švamberk. Odtud anebo přímo z náměstí se můžete vydat do rozsáhlého zámeckého parku, který přechází v oboru. V letních měsících láká ke koupání rybník Broumarkempem anebo nepříliš vzdálená vodní nádrž Rozkoš. Z Opočna se dá lehce dostat třeba na návrší Chlum u Dobrušky, dějiště Jiráskova románu F. L. Věk, do Nového Města nad Metují, k rozhledně Osičina anebo do Babiččina údolí.

Aktuality z města

10. červen 2021 12:35

Hrobka v noci, hrané scénky i okukování restaurátorů: Zámek Opočno letos zve na unikátní prohlídky

Opočno
Zámek Opočno si pro své návštěvníky letos přichystal opravdové perličky. Během Víkendu otevřených zahrad se chystá komentovaná prohlídka a jízdy kočárem, v červenci čekají zájemce noční výpravy do hrobky Trčků a ve vybraných termínech se budou konat prohlídky druhého patra, kde návštěvníci nahlédnou pod ruce restaurátorům.

Turistická informační centra


1.7.
31.8.
Erbovní bestie - výstava

Erbovní bestie - výstava

Opočno, Královéhradecko
3.7.
6.7.
Svátky růží v Opočně

Svátky růží v Opočně

Opočno, Královéhradecko
1.6.
31.10.
Dvorské kordy z opočenských depozitářů

Dvorské kordy z opočenských depozitářů

Opočno, Královéhradecko