Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Slavkovské bojiště: Napoleon nejen ve Slavkově
#světovéČesko a Slavkovské bojiště: Napoleon nejen ve Slavkově
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a Slavkovské bojiště: Napoleon nejen ve Slavkově

  • Vydáno9. června 2020
Zámek Slavkov-Austerlitz patří mezi nejkrásnější neobjevené památky v Česku. A opravdu stojí za to tuto mohutnou barokní památku navštívit. Zámek je proslavený zejména jako útočiště Napoleona Bonaparte po bitvě Tří císařů, ovšem nabízí toho daleko víc. Například zábavné hry pro děti, odpočinek i sportovní hry v nádherném parku a řadu oblíbených akcí, jako jsou kostýmované prohlídky, farmářské trhy anebo historické akce. Zavítejte také na nedaleké bojiště u obce Prace s Mohylou míru, která svou lokací na vyvýšeném místě připomíná Lví pahorek v Belgii. Ten je však spojen s Napoleonovou definitivní porážkou…

Po stopách napoleonských válek

Mohyla míru
Waterloo
Zámek Slavkov výletníky určitě nezklame. Možná budete překvapeni, jak okázalou památku vlastně objevíte – může za to nejen bohatství a vkus nejznámějších majitelů, rodu Kouniců, ale také postupné citlivé opravy, které vyvrcholily právě letos.

Zámek SlavkovZámek má také jako jediná jihomoravská památka k dispozici výtah vedoucí do hlavní prohlídkové trasy. A kdo ví, třeba zažijete podobné pocity, jako Napoleon, když vyjdete na zámecký balkon. Zde slavný vojevůdce přednesl projev své vítězné armádě. Připraveny jsou moderní zážitkové programy pro rodiny s dětmi, bezbariérový přístup do prohlídkových tras i rozmanité možnosti pohodových vycházek spojených s gastro zážitky i místním oceňovaným pivem.

Zámek SlavkovPřestože dnešní doba moc nepřeje megaakcím, nudu ve Slavkově, který leží asi jen 20 km od Brna, rozhodně nezažijete.

Pokud se do příjemného městečka vydáte o víkendu, vždy se tam bude něco dít – ať už se jedná o farmářské trhy, divadla, kostýmované pohádkové prohlídky nebo historické akce s napoleonskou tematikou. Navíc v hlavní sezóně si můžete zámek užívat o víkendech až do 19:00 hodin.
 

Tajemství kamenných bohů a další zajímavosti pro děti

zámek slavkovZnáte to – přijdete s dětmi do krásného parku plného barokních soch, jenomže mlčící kamenné postavy jsou to poslední, co by je zajímalo. Ale co kdybyste dětem řekli, že některé z nich vypráví příběh a ukrývají tajemství? A že za vyluštění tajenky, kterou jim napoví mlčící antičtí bohové, získají v místní kavárně nebo cukrárně dárek? Zkuste si na pokladně zámku vyzvednout herní mapu „Příběhy do kamene tesané“ a objevujte s dětmi tajemství, která měla zůstat navždy skrytá.

zámek slavkovDalší zábava se odehrává přímo v zámeckých komnatách. Děti si mohou na prohlídku zapůjčit kostým a vžít se do role vyšetřovatelů záhady na zámku. Nově se však setkají s příběhem, který je inspirován skutečnými událostmi a přiblíží jim význam rodu Kouniců na habsburském dvoře a tím i jejich přínos v politickém dění Evropy. Budou řešit zajímavé úkoly s pracovními listy, které je dovedou k překvapivému závěru.
 

Za Napoleonem na Slavkovské bojiště i k Waterloo

SlavkovBitvou Tří císařů u Slavkova rozhodl císař Francouzů Napoleon I. během několika hodin tažení roku 1805, válku třetí protifrancouzské koalice. Šestého prosince pak bylo na slavkovském zámku podepsáno příměří, následované tzv. prešpurským mírem, přinášejícím Rakousku značné územní ztráty. Slavkovská bitva se stala v dějinách významným pojmem a sám Napoleon si ji cenil nejvýše ze všech bitev, které svedl. Poražený car Alexandr I. pak se svou armádou opustil střední Evropu, rakouský císař František I. přistoupil na podmínky příměří podepsaného 6. prosince na zámku ve Slavkově a posléze i na podmínky tvrdého bratislavského míru z 26. prosince 1805. Napoleonovi se díky vyhrané bitvě u Slavkova otevřela cesta do Ruska, jeho ruské tažení však nebylo úspěšné, až nakonec celé jeho počínání vyvrcholilo roku 1815 bitvou u Waterloo. Po rozhodující bitvě byl poražený Napoleon vyhnán na ostrov Svatá Helena, kde nakonec také 5. května 1821 zemřel.

prace mohylaPratecké návrší cca 18 km od Brna je symbolickým místem, které je považováno za místo, kde se rozhodlo o Napoleonově vítězství. Uvnitř Mohyly míru je kaple s kostnicí, kam se již od dvacátých let 20. století ukládají ostatky padlých nalezených na slavkovském bojišti. Události bitvy připomíná památník Mohyla míru i naučná stezka.

WaterlooAsi 25 km jižně od belgického Bruselu naleznete bojiště Waterloo a Lví pahorek, symetrickou mohylu se sochou lva na vrcholu. V roce 1820 ho nechal postavit Vilém I. Holandský, projekt byl dokončen roku 1826. Má připomínat místo na bitevním poli, kde se nepřátelská kulka z muškety zaryla do ramene Viléma II. Holandského a prudká rána jej srazila ze sedla koně. Připomínkou válečných událostí roku 1815 je pak Památník bitvy u Waterloo – muzeální multimediální expozice.
Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

K nejkrvavější napoleonské bitvě na našem území (asi 60 000 mrtvých) došlo 2. prosince 1805 u Slavkova, kde Napoleon porazil rusko-rakouskou armádu. Protože se bitvy v čele svých vojsk osobně zúčastnili francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a rakouský císař František, hovoří se o bitvě Tří císařů.

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Muzeum ve Šlapanicích

Muzeum ve Šlapanicích

Muzeum ve Šlapanicích je součástí organizace Muzeum Brněnska. V muzeu najdete etnografické sbírky, pozůstalost malíře Aloise Kalvody, výšivková tiskátka nebo koněspřežné kočáry.

Památník návrší Žuráň u Podolí

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.

Po stopách napoleonských válek na Moravě

Po stopách napoleonských válek na Moravě

Komponovaný zážitkový program, který provede návštěvníka po bojišti jedné z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy s ukázkami bojových situací se závěrem na slavkovském zámku.

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Zámecký park Slavkov

Zámecký park Slavkov

Zámecký park ve Slavkově tvoří nedílnou součást zámeckého areálu a patří k nejvýznamnějším historickým zahradám na území Moravy. Jeho dnešní podoba je výsledkem proměn, které byly prováděny vždy v návaznosti na to, jak se zámek přizpůsoboval novým stavebním slohům. Rozloha činí 15,5 ha.

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Přírodní dominantou Tvarožné, která leží u jižních výběžků Drahanské vrchoviny, je kopec připomínající přilbu. Je zdaleka viditelnou dominantou na jihozápadním okraji katastru obce. Obyvatelé vesnice mu nejčastěji říkají Kopeček, přespolní ho označují jako Tvaroženský kopeček.

Zámecká restaurace Austerlitz

Zámecká restaurace Austerlitz

Restaurace nabízí příjemné prostředí, které je sladěno v barokním stylu, stejně jako slavkovský zámek. Naprostým skvostem Černé kuchyně je ručně kovaný gril, na kterém je možné připravit pro vaše mlsné jazýčky téměř cokoliv.