Úvod > Co chcete dělat? > Památník návrší Žuráň u Podolí
Památky

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.
Významné návrší v katastru obce Podolí asi 1 km severně od Šlapanic je do jisté míry umělou mohylou s hroby z období stěhování národů z 5. a 6. stol. Odtud se otevírá pohled na převážnou část slavkovského bojiště.

Žuráň byl Napoleonovým velitelským stanovištěm v počáteční fázi památné bitvy. Druhého prosince 1805 v půl deváté ráno zde Napoleon zahájil tzv. Lví skok, brilantní manévr, který vešel do dějin a kterým rozhodl celou bitvu, tzv. bitvu Tří císařů u Slavkova – Austerlitz. Aby zamezil obklíčení svých jednotek, zvolil přímý útok na pratecký kopec – hlavní stan rusko-rakouských sil. Žuráň, ze kterého je výhled na větší část bojiště (včetně prateckého kopce a nedalekého vrchu Santon, pozice francouzských baterií) je od té doby cílem poutníků, zejména těch z Francie.

Válečné události připomíná památník v podobě kvádru z roku 1930, na horní ploše s plastickou bronzovou mapou bojiště s rozložením všech bojujících armád podle stavu v 7:00 hodin ráno a také francouzskou proklamací před bitvou. Památník nechal vytvořit zřídit generální štáb čs. armády z iniciativy francouzského maršála Louise Francheta d'Esperey.

Návrší je pozoruhodné i jako významná archeologické lokalita. Vršek Žuráň není vlastně přirozenou vyvýšeninou, ale jedná se o uměle navršenou mohylu z hlíny a kamení (286 m.n.m.). Pravděpodobně vůbec první archeologické objevy na Žuráni se datují k roku 1850. Úplný a systematický archeologický výzkum byl tu proveden až za sto let, v letech 1948 až 1950. Velký plošný odkryv temene kopce vedl k objevu obrovitého kamenného pole o průměru asi 80 metrů, ohraničeného obvodovou zdí z kamenů kladených na sucho. Tato stavba byla původně mnohem mohutnější, avšak po staletí sloužila obyvatelům okolních obcí jako zásobárna stavebního kamene. V kruhové nekropoli byly odkryty hroby z různých historických období – bohužel již před dávnou dobou vyloupené.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Belcredi Brno

Hotel Belcredi Brno

Brno, Jižní Morava
Restaurace Hnízdo

Restaurace Hnízdo

Brno-Slatina, Jižní Morava
Hotel Velká Klajdovka

Hotel Velká Klajdovka

Brno, Jižní Morava
Panský pivovar Sokolnice

Panský pivovar Sokolnice

Sokolnice, Jižní Morava