Úvod > Aktuality > #světovéČesko a dovolená na Baťově kanálu v holandském stylu
Letní sporty

#světovéČesko a dovolená na Baťově kanálu v holandském stylu

  • Vydáno5. června 2020
Pro Holanďany je plavba na lodi tak samozřejmá jako pro nás víkendy strávené na chatě. Co kdybyste si letos v létě užili dovolenou v holandském stylu? Stačí si domluvit pronájem lodě a vyrazit na Baťův kanál, který se táhne voňavými loukami jižní a východní Moravy dlouhé desítky kilometrů.

Dopřejte si romantickou dovolenou na lodi na Baťově kanále

Baťův kanál
Holandsko
Ti zkušenější tvrdí, že dovolená na Baťově kanálu je ideální pro mladé, pro seniory i pro lidi středního věku, kterým právě vylétla mláďata z hnízda. Užijete si ji v páru, s partou přátel i s většími dětmi, které už nemusíte hlídat na každém kroku.

A co vás čeká? Ranní procházka do pekárny pro křupavé pečivo a dlouhá snídaně na horní palubě. Plavba se zastávkami v místech, kde se vám líbí, v malebných městečkách anebo u plavebních komor. Výlety do okolí, pěšky nebo na kolech, která si vezete s sebou na lodi. Romantický večer na břehu nebo na palubě, nejlépe s vínem (protože tím je jižní Morava opravdu pověstná) a pak vás už voda ukolébá k příjemnému spánku.
 

Baťův kanál: seznamte se

Přes padesát kilometrů dlouhá vodní cesta, vybudovaná v letech 1934 až 1938 mezi Otrokovicemi a Rohatcem, která sloužila především k dopravě lignitu z ratíškovických dolů do Baťových závodů ve Zlíně a pro závlahy: tak znali Baťův kanál naši pradědečkové a prababičky. Fungovala tu řada technicky unikátních zařízení, kromě výklopníku uhlí v Sudoměřicích (který můžete vidět dodnes, kdy slouží jako vyhlídková věž, přístav a půjčovna lodí) třeba lanovka pro přetahování člunů ve Vnorovech, dva sklápěcí mosty a dokonce zvedací most na úzkokolejné trati u Veselí nad Moravou.

Ten už sice neuvidíte, zato Baťův kanál našel nové smysluplné využití. Po obnově a opravách celé vodní cesty se po něm můžete plavit, a to jak při pravidelných výletních plavbách, tak na vlastních lodích nebo na vypůjčených motorových člunech nebo hausbótech, kde se dá i nocovat. Pronajmout se dají v řadě půjčoven, například ve Spytihněvi, Petrově, Starém Městě, Uherském Hradišti, Veselí nad Moravou, Uherském Ostrohu, Vnorovech, Strážnici, Huštěnovicích, Sudoměřicích či Hodoníně. Obsluha plavidel je jednoduchá, nepotřebujete kapitánské zkoušky ani jiný průkaz či povolení, stačí jen krátké úvodní proškolení v manipulaci s lodí. Díky fungujícím přístavům a jejich zázemí je Baťův kanál skvělým místem pro aktivní letní dovolenou, navíc v kombinaci s cyklistickými výlety můžete velmi podrobně a dokonale poznat i jeho okolí. V půjčovnách seženete i kanoe, rafty nebo gumové čluny: například k meandrům a unikátním pískovým plážím u Strážnice se kvůli mělčinám dostanou pouze malá plavidla.
 

Pravidla pro plavbu

Délka Baťova kanálu od Otrokovic až do slovenské Skalice je v současnosti přibližně 53 kilometrů; někde vede řekou Moravou, jinde uměle vyhloubenými kanály. Vodní cesta sice oficiálně vede od Kroměříže až po Hodonín, ale jde o samostatně splavné úseky: ke kompletnímu propojení celého Slovácka zatím chybí plavební komora v Sudoměřicích a plavební komora na bělovském jezu u Otrokovic. Po jejich dokončení bude souvisle splavný úsek Baťova kanálu měřit přibližně 76 kilometrů.

Důležitými místy na trase jsou zdymadla s plavebními komorami, která vyrovnávají celkový rozdíl výšek hladin na horním a dolním konci kanálu, tedy přibližně 19 metrů. Nemusíte z nich mít obavy, zařízení se obsluhují přímo z paluby dálkovým ovladačem. Velikost plavebních komor také určuje šířku lodí, které mohou plout po Baťově kanálu: neměly by být širší než pět metrů.

Šířka plavebního kanálu je průměrně 12 metrů, hloubka 1,5 metru a doporučuje se, aby ponor lodi nepřesahoval 80 cm. Při plavbě je také potřeba dodržovat nejvyšší povolenou rychlost osm kilometrů za hodinu.
 

Kolik to bude stát?

Ceny jsou přibližně stejné a liší se především podle jednotlivých měsíců sezony, dnů v týdnu a samozřejmě podle velikosti, typu a stáří lodi. Zatímco pronájem kanoe na půl dne stojí zhruba pětistovku, za vyjížďku na motorovém člunu pro pět osob na stejně dlouhou dobu zaplatíte přibližně tisícovku. Ceny za víkendovou projížďku v moderním hausbótu v hlavní sezoně šplhají přes 15 tisíc korun, na týden pak přes 25 tisíc korun; při pronájmu straších a jednoduše zařízených lodí se dá výrazně ušetřit. Počítejte také s tím, že za lodě si půjčovny obvykle účtují kauci neboli vratnou zálohu ve výši několika tisíc korun.
 

Už je plno? Počkejte si na podzim!

Život na Baťově kanálu se obvykle rozjíždí hned, jakmile to počasí dovolí, a podobně plavební sezona také končí. Oficiálně se sice Baťák k zimnímu spánku ukládá v říjnu, ale za pěkného počasí půjčovny často fungují i po tomto termínu. Provoz tak omezují jen plavební komory, které mají svou otvírací dobu; tu zjistíte na hlavním webu. Památky v okolí už sice často mají zavřeno a rána i večery jsou chladnější než v létě, ale ceny jsou výhodné a podzim v kraji vína má své kouzlo, zvlášť když se vypravíte třeba z přístavu Petrovvinným sklepům zvaným Plže.
 

Dovolená jako v Holandsku

  • Obytné motorové lodě se bez kapitánských zkoušek dají pronajmout také ve Francii, Anglii či Německu, ale zemí zaslíbenou vnitrozemským plavbám je Holandsko. Díky husté síti kanálů, řek a jezer se obvykle nemusíte vracet stejnou cestou, a protože kanály se původně budovaly kvůli obchodování, vedou atraktivními centry vesnic a měst.
  • Mohlo by se zdát, že dovolená na lodi je skvělá pro každého, ale to rozhodně neplatí: pokud máte malé děti, počkejte, až povyrostou. Loď totiž za jízdy lehce vibruje a občas může cukat, ve věku prvních nejistých krůčků se dá snadno ztratit rovnováha.
  • S dětmi, které musí být stále pod dohledem, vybírejte loď s jednou úrovní paluby.
  • Naopak starší potomky můžete zapojit do akce a pod dohledem je nechat alespoň na chvilku loď řídit – rovných úseků najdete na Baťáku habaděj.
Půjčovna lodí Petrov – pronájem kajutového člunu na Baťově kanále

Půjčovna lodí Petrov – pronájem kajutového člunu na Baťově kanále

Být kapitánem, jíst a spát na lodi a poznávat Baťův kanál z úplně jiného úhlu pohledu, to je základ originální dovolené. Přijet můžete na víkend, nebo na týden, a stále budete mít co objevovat. Kajutový člun v Petrově u Hodonína.

Půjčovna hausbótů na řece Moravě a Baťově kanále Veselí nad Moravou

Půjčovna hausbótů na řece Moravě a Baťově kanále Veselí nad Moravou

Půjčujeme hausbóty a lodě na víkend i celý týden. Lodě plují po řece Moravě a Baťově kanále. Trasy vedou krásnou, romantickou krajinu.

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Cyklostezka Baťův kanál – páteřní trasa podél kanálu

Baťův kanál patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy. Po jeho březích se můžete vydat po cyklostezce směrem od Kroměříže až do Hodonína. Celková délka cyklostezky je 80 kilometrů.

Plavba hausbótem po Baťově kanálu – půjčovna ve Veselí nad Moravou

Plavba hausbótem po Baťově kanálu – půjčovna ve Veselí nad Moravou

Staňte se kapitánem lodi! Přijďte zažít krásnou dovolenou při plavbě na hausbótu vodní cestou Baťův kanál a po řece Moravě. Půjčovna hausbótů ve Veselí nad Moravou je největší na Baťově kanálu. Půjčit si je můžete na týdenní i víkendové plavby.

Plavba na lodi Danaj po Baťově kanálu do Strážnice

Plavba na lodi Danaj po Baťově kanálu do Strážnice

Využijte celodenní plavbu po Baťově kanálu na lodi Danaj. Program je ideální pro rodinu i pro skupinové výlety. V ceně lodního lístku je průvodce během plavby.

Vyhlídkové plavby na Baťově kanálu ve Strážnici

Vyhlídkové plavby na Baťově kanálu ve Strážnici

Výletní loď Ámos s průvodcem na palubě vyplouvá po Baťa kanále. Jedná se o hodinovou vyhlídkovou plavbu s průvodcem.

Půjčovna kajutových lodí na plavební komoře v Huštěnovicích

Půjčovna kajutových lodí na plavební komoře v Huštěnovicích

Kroměřížská plavební nabízí dobrodružné plavby a půjčuje plavidla na plavební komoře v Huštěnovicích. Na lodi najdete veškeré vybavení, včetně kuchyňky, toalety, sprchy a osvětlení.

Půjčovna lodí Jacht Morava na Baťově kanále v Babicích

Půjčovna lodí Jacht Morava na Baťově kanále v Babicích

Vezměte svou rodinu na netradiční zážitek a zažijte pravou dobrodružnou výpravu. Čeká na vás 60 km vodní cesty lemované cyklostezkami včetně spousty zajímavých míst, památek či romantických zákoutí. K řízení lodě nepotřebujete žádný průkaz!

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín na jižní Moravě je rodiště zakladatele československého státu a prvního prezidenta T.G. Masaryka. Ve městě je řada památek, které tuto velkou osobnost a jeho život zde připomínají. Zavítat do Hodonína můžete také za dalšími zajímavostmi či zábavou.

Přístav Petrov na Baťově kanále

Přístav Petrov na Baťově kanále

Na Baťově kanále se v srpnu 2015 otevřel rekreační přístav Petrov. Poskytne kotviště až pro 45 lodí, jejichž posádky zde najdou veškeré služby.

Půjčovna lodí a hausbotů na Baťově kanálu

Půjčovna lodí a hausbotů na Baťově kanálu

K řízení obytných lodí není třeba žádných oprávnění a po krátkém zaškolení se můžete vydat na dobrodružnou plavbu krajem jižního a východního Slovácka.

Cyklostezky Strážnicka

Cyklostezky Strážnicka

Na květnatých loukách na úpatí Karpat můžete sbírat hřiby i obdivovat množství druhů orchidejí, i díky nimž je oblast součástí biosferické rezervace UNESCO. Vydejte se do oblasti Strážnicka na kole!

Technická památka Výklopník na Baťově kanále

Technická památka Výklopník na Baťově kanále

Technická památka Výklopník Sudoměřice-Baťův kanál byla postavena v roce 1939. Dnes je jednou z poučných zajímavostí na trase Baťova kanálu, kterou obdivují návštěvníci pěších výletů, cyklisté a především vyznavači vodní turistiky z paluby motorových lodí či jiných plavidel.

Ochutnávka vína u sudů se sklepmistrem v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Ochutnávka vína u sudů se sklepmistrem v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Cyklistická vinařská stezka s možností návštěv snadno dostupných blízkých vinařskému městečku Blatnice v podhůří Bílých Karpat. V památkově chráněné viniční oblasti Staré Hory můžete ochutnet skvělá místní vína.

Pronájem kajutové lodi v Petrově na Baťově kanále

Pronájem kajutové lodi v Petrově na Baťově kanále

Už jste si prohlédli část jižní Moravy z motorového člunu? Projeli jste se meandrovými lesy, navštívili jste proslulé vinné sklípky? Tak na co čekáte?

Cyklostezky a trasy v mikroregionu Ostrožsko

Cyklostezky a trasy v mikroregionu Ostrožsko

Vydejte se s námi po cyklostezkách a cestičkách krajem folkloru, tradic i bohaté historie. Vydejte se do vinných sklepů v Blatnici pod Svatým Antonínkem, k Baťově kanálu ve Veselí nad Moravou, k léčivým pramenům do Ostrožské Nové Vsi.

Projížďka lodí po Baťově kanále – půjčovna Sudoměřice

Projížďka lodí po Baťově kanále – půjčovna Sudoměřice

Půjčovna lodí Sudoměřice nabízí plavby po technické památce Baťův kanál, a to jak na kanoích, motorových člunech nebo lodích, ale i kajutových lodí holandského typu, tzv. hauseboatů.

Půjčovna motorových lodí na Baťově kanálu ve Veselí nad Moravou

Půjčovna motorových lodí na Baťově kanálu ve Veselí nad Moravou

Přijďte si vyzkoušet jedinečný zážitek – plavbu po Baťově kanálu na motorovém člunu. Nabízíme motorové lodě pro 5, 8 a 12 osob.

Půjčovna lodí Vnorovy – na palubě zážitků Baťovým kanálem

Půjčovna lodí Vnorovy – na palubě zážitků Baťovým kanálem

Vydejte se na překrásnou plavbu unikátní vodní cestou – Baťovým kanálem. Z paluby lodě, kterou si budete řídit sami poznávejte krásu tohoto známého koutu Moravy. K řízení hausbótů a malých rekreačních lodí totiž nepotřebujete žádný průkaz ani zkoušky. Vítejte na palubě...

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.

Cyklostezka Otrokovice – Zlín

Cyklostezka Otrokovice – Zlín

V rámci páteřní trasy Zlín – Otrokovice vznikl téměř tři kilometry dlouhý úsek vedený po levém břehu řeky Dřevnice. Asfaltová stezka pro pěší a cyklisty vede po hrázi, využívat ji mohou jak cykloturisté, tak i pravidelně dojíždějící na kole.

Lodě na řece – půjčovna obytných lodí na Vltavě a Baťově kanálu

Lodě na řece – půjčovna obytných lodí na Vltavě a Baťově kanálu

Společnost Lodě na řece nabízí pronájem kajutových lodí a hausótů na Vltavě či Baťově kanálu. Vyzkoušejte si neobvyklou roli kapitána, poznejte malebné zátoky, hrad Zvíkov, zámek Orlík a další jedinečná místa v povodí Vltavy. Při delším zapůjčení můžete doplout až do Prahy nebo i dále po Labi.

Další aktuality

Otužilci zahajují sezónu zimního koupání v ponorné řece Punkvě v Moravském krasu!

Již tradiční zahájení otužilecké sezony v Punkevních jeskyních se uskuteční jako každoročně první říjnovou neděli. Letos se 1. října koná již 75. ročník Memoriálu T. K. Divíška a 43. akce Liškova Punkva. Přijďte se podívat a podpořit milovníky zimního plavání!
Jihomoravský kraj | Letní sporty

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již třináctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 28. září – 1. října 2023.
Jihomoravský kraj | Památky

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 30. 9. 2023 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oslavte Mezinárodní den kávy lahodným šálkem či na zajímavé akci

Brno se během posledních několika let stalo českou Mekkou kavárenství a kávy. Přesvědčit se o tom můžete během Týdne kávy, který začne v neděli 1. října, kdy se slaví Mezinárodní den kávy. Cílem je zviditelnění pracovních a životních podmínek těch, kdo kávu pěstují. Během týdne kávy se dozvíte mnoho zajímavostí, ale můžete se i naučit, jak připravovat kávu i s pěkným latté art. Podívejte se s Kudy z nudy, co se chystá i jinde po Česku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Osmý ročník Lednicko – valtického hudebního festivalu bude stejně jako předchozí rok začínat a končit v krásných prostorách zámků Lednice a Valtice. Od 23. září do 7. října se zde uskuteční večerní koncerty, ale také přednášky, výstavy, edukace nebo masterclass pod vedením Václava Hudečka. Letošní dramaturgii tvoří umělecká symbióza mladých talentovaných interpretů a fenomenálních hudebníků či známých orchestrů.
Jihomoravský kraj | Kultura

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
Jihomoravský kraj | Památky

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnat můžete i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem hus. Už o víkendu 23. a 24. září se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů hus, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Skupina nadšenců se kdysi rozhodla prohlásit oskeruši za symbolický strom Slovácka. K jejich pravidelným akcím na propagaci a popularizaci této hodnotné a vzácné dřeviny patří Oskorušobraní. Letos o nadcházejícím víkendu připravují už devatenáctý ročník.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika