Úvod > Česká nej > Kulturní > Sklepy Plže v Petrově - nejznámější celek vinařských sklepů v České republice
Sklepy Plže v Petrově - nejznámější celek vinařských sklepů v České republice
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kulturní

Sklepy Plže v Petrově – nejznámější celek vinařských sklepů v České republice

Sklepy stavěli sami obyvatelé obce ještě donedávna. V průměru mají délku asi 15 m a šířku 3 m. V areálu je okolo 80 vinných sklepů budovaných od 15. století.
Vinné sklepy Plže, ležící v obci Petrov, jsou ojedinělým celkem historických sklepů. Pro jejich stavbu jsou typické kamenné stropy tvarované do klenby. Průčelí sklepů s lomeným obloukem bývá zdobené podezdívkou modré barvy a ornamenty vinné révy. Sklepy Plže získaly své jméno podle značného výskytu hlemýžďů v této oblasti. Komplex skrývá 78 historicky cenných původních vinných sklepů ze 16. a 17. století na okraji obce Petrov nedaleko Strážnice. Délka sklepů je kolem 15 m, šířka 3 až 4 m.

Sklepy budovali sami vinaři se sousedskou a příbuzenskou výpomocí a pod dohledem zednického mistra. Předsklepí (lisovna) je pracovní i společenskou částí většiny petrovských sklepů. V době vinobraní se zpracovávají hrozny, po zbytek roku slouží jako místo k posezení a koštování vína. Nejstarší sklepy v kolonii poznáte podle úzké podzemní chodby, která je vyzděná z drobných kamenů. Patří k nim sklepy číslo 41, 43, 48 a sklep číslo 38, který je i jedním z výtvarně nejvýraznějších a nejhodnotnějších sklepů souboru.

V areálu se během celého roku uskutečňuje řada kulturních a společenských akcí. K nejvýznamnějším patří květnová výstava vín, červnový folklorní festival Senioři a srpnový Den vinařů. Areál je začleněn do systému Moravských vinařských stezek a je cílovým místem akce "Putování po vinařských stezkách Strážnicka".
Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice

Areál je tvořen jedněmi z nejstarších staveb lidové architektury v České republice. Horní areál slouží jako přírodní hlediště na nejstarší a nejhodnotnější sklepy. Najdete jej asi 4 km jihovýchodně od Strážnice a 14 km od Hodonína.

Slovácko – nejlepší elixír pro všechny milovníky pohody

Slovácko – nejlepší elixír pro všechny milovníky pohody

Ve zvlněném kraji vinohradů, starodávných poutních míst a krajových kulinářských specialit zregenerujete tělo i duši. Čeká vás pohostinnost a dobří lidé. Někoho okouzlí projížďka lodí po Baťově kanálu, jiného zase lidové písně, kroje, tance, slavnosti a tradiční řemesla. Stovky kilometrů značených vinařských stezek vábí cyklisty k prověření výkonnosti. V bohaté nabídce nechybí poutní místo Velehrad, hrad Buchlov, zámky v Buchlovicích nebo Bojkovicích, zoologická zahrada v Hodoníně, strážnický skanzen s bohatým folklorním programem, nevšední archeologický skanzen v Modré, anebo letecké muzeum v Kunovicích.

Ubytování a restaurace

Vinné sklepy Strážnicka

Vinné sklepy Strážnicka

Strážnice, Jihomoravský kraj
Vinný sklípek Petrov

Vinný sklípek Petrov

Petrov, Jihomoravský kraj