Úvod > Co chcete dělat? > Technická památka Výklopník na Baťově kanále
Technická památka Výklopník na Baťově kanále
"> "> "> "> "> tomáš.JPG "> KAPKA.JPG
Přidat foto
Památky

Technická památka Výklopník na Baťově kanále

Technická památka Výklopník Sudoměřice-Baťův kanál byla postavena v roce 1939. Dnes je jednou z poučných zajímavostí na trase Baťova kanálu, kterou obdivují návštěvníci pěších výletů, cyklisté a především vyznavači vodní turistiky z paluby motorových lodí či jiných plavidel.
Výklopník sloužil k překládání lignitového uhlí, které se přiváželo po železniční trati z nedalekého dolu Tomáš v Ratíškovicích. Plně naložený vagon s lignitovým uhlím se pomocí lanového navijáku vtáhnul do místnosti výklopníku. V této místnosti se nachází důmyslná kolébka s výsypkou. Celá kolébka i s kolejí, násypkou,a plným vagonem, byla pomocí lanového kladkostroje zdvižena. Vagon pak čelními dveřmi vysypal prašný lignit do připravené lodi. Tyto lodě se plavily po Baťově kanále, až po Otrokovice do elektrárny.

Nyní slouží jako vyhlídková věž, pro zájemce je možná prohlídka interiérů s odborným výkladem. V těsné blízkosti je přístaviště s půjčovnou lodí a občerstvením. 

Baťův kanál neboli Průplav Otrokovice-Rohatec je historická vodní cesta vybudovaná v letech 1935-38 v délce 20 km, která spojovala Otrokovice s Rohatcem. Částečně vede po řece Moravě, jinak uměle vyhloubenými kanály s řadou pohyblivých jezů, plavebními komorami a dalšími vodními stavbami a technickými památkami. Pozůstatky těchto památek umožňují poznat technický um našich předků.

V dnešní době je téměř celá vodní cesta v délce asi 80 km opravena, zprovozněno 13 plavebních komor a umožněna je tak jak pravidelná, tak i turistická vodní doprava mezi Otrokovicemi až do Hodonína. Úsek od bělovského jezu u Otrokovic po Kroměříž je samostatný a není napojen na zbytek vodní cesty.

Ubytování a restaurace v okolí

Vinné sklepy Strážnicka

Vinné sklepy Strážnicka

Strážnice, Jihomoravský kraj
Vinný sklípek Petrov

Vinný sklípek Petrov

Petrov, Jihomoravský kraj