Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Andělská Hora: hrad andělské paní a krásných výhledů
Památky

#světovéČesko a Andělská Hora: hrad andělské paní a krásných výhledů

  • Vydáno4. listopadu 2020
Ve starých turistických průvodcích se o Andělské Hoře píše jako o „nejkrásnější ruině v Českém království“. Něco na tom určitě je: zřícenina hradu nad stejnojmennou obcí je skutečně malebná a díky lázeňským hostům z Karlových Varů má o popularitu postaráno.

Dva hrady s andělskými jmény: Andělská Hora u Karlových Varů a Andělský hrad / Castel Sant’Angelo v Římě

Andělská Hora u Karlových Varů
Castel Sant’Angelo v Římě
K žádnému hradu to totiž není z Karlových Varů blíž než právě na Andělskou Horu. Z volně přístupné romantické zříceniny gotického hradu, stojící na skále v nadmořské výšce 717 metrů, je nádherný výhled do širokého okolí, hlavně na Slavkovský les a Doupovské hory. Cesta sem není tak náročná, aby ji nezvládli i senioři nebo rodiny s malými dětmi; od kostela sv. Michaela Archanděla na návsi sem vede zelená značka.
 

Hořící šindel a J. W. Goethe

Ať už Andělskou Horu založili páni z Oseka nebo Hrabišici z Rýzmburka, tehdejší majitelé panství Bečov, vznikla někdy koncem 14. století. Páni se zvolna střídali a hrad šel z ruky do ruky, až jej roku 1622 společně s nedalekým Hartenštejnem a Činovem od královské komory koupil císařský rada Heřman Černín z Chudenic.
Konec Andělské Hory přišel záhy, nenastal ale v roce 1635, kdy ji obsadili a vydrancovali Švédové, ale přibližně až o osmdesát let později. Při požáru městečka v roce 1718 prý hořící šindel doletěl až na hradní střechu; Andělská Hora kompletně vyhořela a už nikdy se z té rány nevzpamatovala. Postupem let se proměnila ve zříceninu a během 19. století pak v oblíbené výletní místo lidí ze širokého okolí.
 

Jeviště pro Nikolu Šuhaje

Kolem Andělské Hory se točí spousta pověstí: třeba že ji prý společně s nedalekým Hartenštejnem založily dvě sestry tak, aby si mohly vidět do oken. Jméno hrad možná dostal podle krásné Alvíny, kterou sem z dalekých zemí unesl hradní pán Ursinus. Nešťastná paní, týraná krutým manželem, nacházela útěchu v pomoci chudým, a ti ji za to nazývali andělem. Říká se také, že hradní kopec je nabitý pozitivní energií a návštěva prospěje každému, kdo se trápí a stresuje. K povídačkám naopak nepatří to, že romantické ruiny v roce 1786 navštívil Johann Wolfgang Goethe a že tu s přáteli oslavil sedmatřicáté narozeniny. Ostatně víme, že německý básník přicestoval do Karlových Varů celkem třináctkrát a vedle Výmaru a Říma je považoval za nejkrásnější město světa. V okolí najdete jen málo míst, která by nenavštívil, nezmínil v denících anebo nezvěčnil v některé básni.

Uteklo dvě stě let a na Andělskou Horu se nastěhovali filmaři, aby tu podle muzikálu brněnského Divadla Husa na provázku natočili dnes již kultovní film Balada pro banditu. Text napsal podle románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník Milan Uhde, hudbu složil Miloš Štědroň. Jejich společným dílem jsou písničky se spoustou lidových motivů, které Andělskou Horu rozezněly v létě 1978 a rychle zlidověly.
 

Andělské tipy

  • V Andělské Hoře za kostelem u schodiště k hradní zřícenině začíná deset kilometrů dlouhá naučná stezka, která míří k severu do Lázní Kyselka. Jednotlivá zastavení vyprávějí hlavně o přírodních zajímavostech, geologii a historii. Ze základní trasy si můžete udělat ještě několik odboček, třeba na Šemnickou skálu s krásným výhledem na Krušné hory, Doupovské hory a kaňonovité údolí Ohře, anebo ke Skalkám skřítků, pseudokrasovým dutinám s oválným tvarem.
  • Nejznámější hrad s andělským jménem stojí v Římě: Andělský hrad / Castel Sant’Angelo je monumentální stavba s kulatým půdorysem, sochami andělů a bílou mramorovou fasádou, hradební zdí (a v ní ukrytou chodbou) spojená s Vatikánem. Kdo nebyl v Římě, určitě zná Andělský hrad alespoň z bestselleru amerického spisovatele Dana Browna Andělé a démoni nebo jeho filmové verze.
  • Účel Andělského hradu ale byl jiný, než aby se do něj papež přesunul tajnou chodbou v případě hrozícího nebezpečí: již před dvěma tisíci let jej nechal postavit jeden z posledních římských císařů, Hadrián, jako své mauzoleum. Společně s ním tu jsou pochovaní i další císaři, například Marcus Aurelius, Septimus Severus nebo Commodus.
Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo

Poutním místem regionu Karlových Varů je Andělská Hora se zříceninou hradu Engeslburg a poutním kostelem Nejsvětější Trojice z roku 1712, jehož zvláštností je zcela pravidelná trojúhelníková dispozice.

Zaniklá osada Štichlův mlýn s kaplí Panny Marie

Zaniklá osada Štichlův mlýn s kaplí Panny Marie

Dnes již zcela zaniklá osada Stichlův Mlýn ležela v údolí Dubinského potoka v Doupovských horách, asi 1 kilometr severovýchodně od Andělské Hory na západním okraji Vojenského újezdu Hradiště.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Krásné lázně v Karlovarském kraji znají lidé z celého světa, ale i tady jsme pro vás našli pár neobjevených skvostů. Navštivte legendární Císařské Lázně v Karlových Varech, statek Milíkov a prozkoumejte unikátní Chebský hrad. Ochutnejte místní pivo na zámku Chyše a středověkou kuchyni na hradě Vildštejn ve Skalné. Objevte barokní zámek Valeč se sochami Matyáše Bernarda Brauna anebo důl Jeroným či Mauritius, nejslavnější cínový důl Krušných hor, součást hornické kulturní krajiny zapsané v UNESCO.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Karlovarský kraj | Životní styl

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Karlovarský kraj | Příroda

Nejstarší golfové hřiště u nás Royal Golf Club Mariánské Lázně zahajuje sezonu

Mariánské Lázně jsou oblíbenou golfovou destinací, 18 jamkové hřiště Royal Golf Club leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo založeno a slavnostně otevřeno 21. 8. 1905 anglickým králem Edwardem VII. Užijte si mistrovské 18 jamkové golfové hřiště Royal Golf Club Mariánské Lázně. Zahájení sezony je na programu na Velký pátek 29. března 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se těšit a jaké novinky jsou přichystány.
Karlovarský kraj | Letní sporty

10 tipů, kam jít na aqua aerobik

Aqua aerobik je cvičení ve vodě, která většinou sahá cca do poloviny hrudníku. Zaměřuje se na zvýšení fyzické kondice, redukci váhy a vytvarování těla. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4 až 42 krát vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly. Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti ostatním formám aerobiku je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém. Vyberte si z našich tipů, kde cvičit ve vodě v Praze i jiných městech. Aqua aerobik můžete začít cvičit kdykoliv, neboť nejsou stanoveny žádné výkonnostní, věkové ani váhové kategorie.
Karlovarský kraj | Zážitky

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Znáte naše geoparky?

Víte, co se skrývá pod označením geopark? Geopark je území, které zahrnuje konkrétní geologické dědictví a má strategii udržitelného územního rozvoje. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Poznejte geologicky cenná území Česka a nahlédněte do tajů geologických procesů, které tvarovaly Zemi.
Karlovarský kraj | Příroda

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky