ÚvodAktuality#světovéČesko a Andělská Hora: hrad andělské paní a krásných výhledů
Památky

#světovéČesko a Andělská Hora: hrad andělské paní a krásných výhledů

  • 4. listopadu 2020
Ve starých turistických průvodcích se o Andělské Hoře píše jako o „nejkrásnější ruině v Českém království“. Něco na tom určitě je: zřícenina hradu nad stejnojmennou obcí je skutečně malebná a díky lázeňským hostům z Karlových Varů má o popularitu postaráno.

Dva hrady s andělskými jmény: Andělská Hora u Karlových Varů a Andělský hrad / Castel Sant’Angelo v Římě

Andělská Hora u Karlových Varů
Castel Sant’Angelo v Římě
K žádnému hradu to totiž není z Karlových Varů blíž než právě na Andělskou Horu. Z volně přístupné romantické zříceniny gotického hradu, stojící na skále v nadmořské výšce 717 metrů, je nádherný výhled do širokého okolí, hlavně na Slavkovský les a Doupovské hory. Cesta sem není tak náročná, aby ji nezvládli i senioři nebo rodiny s malými dětmi; od kostela sv. Michaela Archanděla na návsi sem vede zelená značka.
 

Hořící šindel a J. W. Goethe

Ať už Andělskou Horu založili páni z Oseka nebo Hrabišici z Rýzmburka, tehdejší majitelé panství Bečov, vznikla někdy koncem 14. století. Páni se zvolna střídali a hrad šel z ruky do ruky, až jej roku 1622 společně s nedalekým Hartenštejnem a Činovem od královské komory koupil císařský rada Heřman Černín z Chudenic.
Konec Andělské Hory přišel záhy, nenastal ale v roce 1635, kdy ji obsadili a vydrancovali Švédové, ale přibližně až o osmdesát let později. Při požáru městečka v roce 1718 prý hořící šindel doletěl až na hradní střechu; Andělská Hora kompletně vyhořela a už nikdy se z té rány nevzpamatovala. Postupem let se proměnila ve zříceninu a během 19. století pak v oblíbené výletní místo lidí ze širokého okolí.
 

Jeviště pro Nikolu Šuhaje

Kolem Andělské Hory se točí spousta pověstí: třeba že ji prý společně s nedalekým Hartenštejnem založily dvě sestry tak, aby si mohly vidět do oken. Jméno hrad možná dostal podle krásné Alvíny, kterou sem z dalekých zemí unesl hradní pán Ursinus. Nešťastná paní, týraná krutým manželem, nacházela útěchu v pomoci chudým, a ti ji za to nazývali andělem. Říká se také, že hradní kopec je nabitý pozitivní energií a návštěva prospěje každému, kdo se trápí a stresuje. K povídačkám naopak nepatří to, že romantické ruiny v roce 1786 navštívil Johann Wolfgang Goethe a že tu s přáteli oslavil sedmatřicáté narozeniny. Ostatně víme, že německý básník přicestoval do Karlových Varů celkem třináctkrát a vedle Výmaru a Říma je považoval za nejkrásnější město světa. V okolí najdete jen málo míst, která by nenavštívil, nezmínil v denících anebo nezvěčnil v některé básni.

Uteklo dvě stě let a na Andělskou Horu se nastěhovali filmaři, aby tu podle muzikálu brněnského Divadla Husa na provázku natočili dnes již kultovní film Balada pro banditu. Text napsal podle románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník Milan Uhde, hudbu složil Miloš Štědroň. Jejich společným dílem jsou písničky se spoustou lidových motivů, které Andělskou Horu rozezněly v létě 1978 a rychle zlidověly.
 

Andělské tipy

  • V Andělské Hoře za kostelem u schodiště k hradní zřícenině začíná deset kilometrů dlouhá naučná stezka, která míří k severu do Lázní Kyselka. Jednotlivá zastavení vyprávějí hlavně o přírodních zajímavostech, geologii a historii. Ze základní trasy si můžete udělat ještě několik odboček, třeba na Šemnickou skálu s krásným výhledem na Krušné hory, Doupovské hory a kaňonovité údolí Ohře, anebo ke Skalkám skřítků, pseudokrasovým dutinám s oválným tvarem.
  • Nejznámější hrad s andělským jménem stojí v Římě: Andělský hrad / Castel Sant’Angelo je monumentální stavba s kulatým půdorysem, sochami andělů a bílou mramorovou fasádou, hradební zdí (a v ní ukrytou chodbou) spojená s Vatikánem. Kdo nebyl v Římě, určitě zná Andělský hrad alespoň z bestselleru amerického spisovatele Dana Browna Andělé a démoni nebo jeho filmové verze.
  • Účel Andělského hradu ale byl jiný, než aby se do něj papež přesunul tajnou chodbou v případě hrozícího nebezpečí: již před dvěma tisíci let jej nechal postavit jeden z posledních římských císařů, Hadrián, jako své mauzoleum. Společně s ním tu jsou pochovaní i další císaři, například Marcus Aurelius, Septimus Severus nebo Commodus.
Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země Příroda

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo Památky

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo

Poutním místem regionu Karlových Varů je Andělská Hora se zříceninou hradu Engeslburg a poutním kostelem Nejsvětější Trojice z roku 1712, jehož zvláštností je zcela pravidelná trojúhelníková dispozice.

Zaniklá osada Štichlův mlýn s kaplí Panny Marie Památky

Zaniklá osada Štichlův mlýn s kaplí Panny Marie

Dnes již zcela zaniklá osada Stichlův Mlýn ležela v údolí Dubinského potoka v Doupovských horách, asi 1 kilometr severovýchodně od Andělské Hory na západním okraji Vojenského újezdu Hradiště.

Další aktuality

Netopýří noc láká do dolu Jeroným

O sobotní noci 7. září 2024 budou mít milovníci přírody možnost přihlížet odchytu netopýrů v dole Jeroným na Sokolovsku. Odchyt a pozorování, proběhne v rámci celorepublikové akce Netopýří noc, pod správou Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Tradiční putovní akce přiblíží život záhadami a mnoha mýty opředených nočních lovců.
7. září 2024 10:00
Příroda, Karlovarský kraj

Užijte si podzimní hrad Bečov: procházkou v zahradě, prohlídkami hradu či pozorováním kovářských mistrů

Podzimní čas si v Bečově nad Teplou užijete nejen zajímavými prohlídkami zámku, ale také třeba procházkou zdejší botanickou zahradou a o víkendu 7. a 8. září se můžete podívat pod ruce šikovným mistrům kovářského řemesla na Mezinárodním kovářském sympoziu, které se koná v areálu penzionu Hradní Bašta.
5. září 2024 8:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Karlovy Vary rozzáří festival světla

Karlovy Vary se druhý zářijový víkend opět rozzáří, jelikož je čeká devátý ročník festivalu světla s názvem VARY°září. Jedinečná koncepce festivalu kombinující nejzajímavější současné technologie s neopakovatelnou architekturou lázeňského města bude k vidění 6. a 7. září 2024 od 21:00 hodin do půlnoci. Leitmotiv letošního ročníku zní "Esence Karlových Varů".
3. září 2024 16:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Užijte si bezstarostnou dovolenou a výhodný pobyt s Karlovy Vary Region Card

Karlovy Vary, největší české lázeňské město s více než 650 lety lázeňské tradice můžete poznat komfortně a do nejmenších podrobností – stačí si pořídit turistickou kartu Karlovy Vary Region Card. Kde ji seženete, kolik stojí a co všechno nabízí? To vám prozradí portál Kudy z nudy.
31. srpen 2024 6:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Zpívající fontána v Mariánských Lázních o víkendu ukončí sezónu

Letošní rozloučení se Zpívající fontánou v Mariánských Lázních proběhne dříve než obvykle. Slavnostní zakončení se uskuteční v sobotu 31. srpna od 20:30 hodin, kdy zazní celý její letošní program. Od září se totiž tato oblíbená turistická atrakce podrobí rozsáhlé modernizaci, která má být dokončena do začátku příští lázeňské sezóny.
29. srpen 2024 6:00
Zážitky, Karlovarský kraj

Společnost Thun 1794 zve na Porcelánové slavnosti do Karlových Varů

Na prostranství před Grandhotelem Ambassador (bývalý Národní dům) v Karlových Varech se v termínu 30. srpna až 1. září 2024 konají Porcelánové slavnosti, které pořádá porcelánka Thun 1794 a.s. ve spolupráci s Grandhotelem Ambassador. V prostorách karlovarského grandhotelu bude instalována výstava Prostřené stoly, kde si lze prohlédnout současnou porcelánovou produkci porcelánky Thun 1794 vhodně doplněnou kolekcemi nápojového skla karlovarské sklárny Moser. V prodejních stáncích bude nabízen porcelán a sklo za mimořádně zvýhodněné ceny.
27. srpen 2024 14:00
Kultura, Karlovarský kraj

Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe (28. 8. 1749 – 22. 3. 1832), německý spisovatel, básník, dramatik a tvůrce legendárního Fausta, miloval české lázně: do Karlových Varů se vracel celý život, zamiloval si i Mariánské a Františkovy Lázně. Víte, že v Karlových Varech začal i jeho vůbec nejdelší výlet v životě?
24. srpen 2024 5:42
Památky, Karlovarský kraj

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Vybrali jsme 10 míst v Karlovarském kraji, která můžete navštívit i při nepřízni počasí. Ať už hledáte něco pouze na odreagování a vyblbnutí, nebo pěkný rodinný výlet. Nejen na podzim a v zimě využijete tipy, kam s dětmi do muzea nebo za zážitky.
19. srpen 2024 10:38
Zážitky, Karlovarský kraj