Osek
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Zrícenina hradu Rýzmburk ">
+ Přidat foto

Osek

Město na úpatí Krušných hor mezi Teplicemi a Litvínovem vzniklo jako osada u cisterciáckého kláštera, založeného koncem 12. století. Nejcennější památkou je právě klášterní areál, který dnešní podobu získal při barokní přestavbě pod vedením Octavia Broggia.

Co musíte vidět v Oseku

Na Klášterním náměstí v centru města stojí secesní lékárna, barokní domy a barokní kaple sv. Kateřiny a Barbory, navazující na klášterní areál s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Součástí kláštera je rovněž konvent s kapitulní síní a křížovou chodbou, studniční kaplí, pivovarem, sladovnou a dalšími stavbami, unikátní je zejména gotický kamenný otáčecí pulpit, tedy stojan na liturgické knihy. Východně od kláštera objevíte část zvanou Starý Osek s barokním kostelem sv. Petra a Pavla.
 

Důlní neštěstí na dole Nelson

V Oseku se ve středověku těžily stříbro a cín, v 19. století v okolí vznikly tři uhelné doly. Z nich neblaze proslul zejména 115 metrů hluboký důl Nelson III, kde 3. ledna 1934 došlo k výbuchu uhelného prachu. Výbuch naklonil těžní věž a poničil i další stavby na povrchu, některé vyhořely. Při neštěstí zemřelo 142 horníků a dodnes jde o druhé nejhorší důlní neštěstí na území Česka. Na prvním místě je požár na šachtě Marie v Příbrami roku 1892, kde našlo smrt celkem 319 obětí.
 

Výlety do hor, na hrad, zámek a do korun stromů

Když zamíříte po naučné stezce nebo značených turistických trasách severozápadně od Oseku do údolí Oseckého potoka, dojdete ke zřícenině hradu Rýzmburk, nejstaršímu a nejmohutnějšímu z gotických hradů Podkrušnohoří. Hrad zchátral poté, co se panstvo usadilo na pohodlnějším zámku v Duchcově. V lesoparku u oseckého kempu a koupaliště najdete originální lanový park, na nádraží si prohlédnete železniční muzeum věnované historii Moldavské dráhy v Krušných horách.
Celý popis

Aktuality z města

Krušnohorská bílá stopa nabízí hned několik možností výletů na běžkách
31. leden 2017 14:00

Krušnohorská bílá stopa nabízí hned několik možností výletů na běžkách

Osek
Tichá, zasněžená zimní krajina, sníh křupající pod běžkami a slunce, zářící na šmolkově modrém nebi – to všechno přispívá ke skvělým pocitům, které při běžeckém lyžování zažíváte. Na své si pak určitě přijdete v Krušných horách, kde naleznete unikátní síť běžeckých tratí s názvem Krušnohorská bílá stopa. Nacházejí se v oblasti Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice a Telnice. Běžkařům nabízí strojově upravené stopy, které navazují i na stopy v sousedním Sasku. Nadmořská výška tratí se pohybuje od 750 do 950 metrů nad mořem.

Turistická informační centra


15.8.
Poslední Osecké trhy

Poslední Osecké trhy

Osek, Severozápadní Čechy
7.8.
29.8.
Výstava Lenky Kinzlové - vitráže a obrazy

Výstava Lenky Kinzlové - vitráže a obrazy

Osek, Severozápadní Čechy
1.8.
29.8.
Výstava Zdenky Bednaříkové

Výstava Zdenky Bednaříkové

Osek, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace

AutoCamp Osek

AutoCamp Osek

Osek, Severozápadní Čechy