Osek
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Zrícenina hradu Rýzmburk ">
Přidat foto

Osek

Město na úpatí Krušných hor mezi Teplicemi a Litvínovem vzniklo jako osada u cisterciáckého kláštera, založeného koncem 12. století. Nejcennější památkou je právě klášterní areál, který dnešní podobu získal při barokní přestavbě pod vedením Octavia Broggia.

Co musíte vidět v Oseku

Na Klášterním náměstí v centru města stojí secesní lékárna, barokní domy a barokní kaple sv. Kateřiny a Barbory, navazující na klášterní areál s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Součástí kláštera je rovněž konvent s kapitulní síní a křížovou chodbou, studniční kaplí, pivovarem, sladovnou a dalšími stavbami, unikátní je zejména gotický kamenný otáčecí pulpit, tedy stojan na liturgické knihy. Východně od kláštera objevíte část zvanou Starý Osek s barokním kostelem sv. Petra a Pavla.
 

Důlní neštěstí na dole Nelson

V Oseku se ve středověku těžily stříbro a cín, v 19. století v okolí vznikly tři uhelné doly. Z nich neblaze proslul zejména 115 metrů hluboký důl Nelson III, kde 3. ledna 1934 došlo k výbuchu uhelného prachu. Výbuch naklonil těžní věž a poničil i další stavby na povrchu, některé vyhořely. Při neštěstí zemřelo 142 horníků a dodnes jde o druhé nejhorší důlní neštěstí na území Česka. Na prvním místě je požár na šachtě Marie v Příbrami roku 1892, kde našlo smrt celkem 319 obětí.
 

Výlety do hor, na hrad, zámek a do korun stromů

Když zamíříte po naučné stezce nebo značených turistických trasách severozápadně od Oseku do údolí Oseckého potoka, dojdete ke zřícenině hradu Rýzmburk, nejstaršímu a nejmohutnějšímu z gotických hradů Podkrušnohoří. Hrad zchátral poté, co se panstvo usadilo na pohodlnějším zámku v Duchcově. V lesoparku u oseckého kempu a koupaliště najdete originální lanový park, na nádraží si prohlédnete železniční muzeum věnované historii Moldavské dráhy v Krušných horách.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

AutoCamp Osek

AutoCamp Osek

Osek, Ústecký kraj
Restaurace Černý Orel

Restaurace Černý Orel

Osek, Ústecký kraj