Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní památka Olšová vrata – Šemnická skála
Příroda

Přírodní památka Olšová vrata – Šemnická skála

V nejsevernější části CHKO Slavkovský les se nachází Šemnická skála s vrcholem ve výšce 645 m. Její východní stěna strmě spadá do hloubky téměř 100 metrů.Šemnická skála je výraznou krajinnou dominantou a je součástí malé přírodní rezervace Olšová vrata, vyhlášené roku 1932.

Předmětem ochrany je geologický útvar znělcového vrchu, který je součástí geomorfologického celku Doupovských hor a leží v severovýchodním výběžku CHKO Slavkovský les necelý 1 km od obce Šemnice (a asi 9 km od Karlových Varů). Na vrchol s vynikajícím výhledem na údolí Ohře, Doupovské či Krušné hory vede žlutá turistická trasa z Andělské Hory, která se napojuje na dálkovou červeně značenou cestu ohareckým údolím.

Šemnická skála je chráněným přírodním výtvorem s výskytem vzácných teplomilných rostlinných společenstev, nejdete tu suťové lesy, jalovec obecný a další chráněné druhy bylin. Významné je i zdejší hnízdiště výra velkého.

Původně se skále říkalo Panenský skok, později ji Němci přejmenovali na Hermannstein (Heřmanův kámen) podle majitele kysibelského panství Heřmana Černína, a až v 19. století se ujal název Šemnická skála.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Bellevue Karlovy Vary

Hotel Bellevue Karlovy Vary

Karlovy Vary, Západočeské lázně
Camp Vary

Camp Vary

Karlovy Vary, Západočeské lázně
Penzion Villa Rosa v Karlových Varech

Penzion Villa Rosa v Karlových Varech

Karlovy Vary, Západočeské lázně