Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > Výlet za nejslavnějším vystřeleným okem v Česku na Rabí

Výlet za nejslavnějším vystřeleným okem v Česku na Rabí

Je tak slavné, že se o něm píše v učebnicích dějepisu a učí ve školách. V Praze má dokonce hospodu, zmiňují se o něm průvodci nejméně na dvou českých hradech, objevilo se na bankovkách a poskakuje na webových stránkách hradu Rabí. Jeho majitelem byl významný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Když se kolem roku 1360 budoucí slovutný válečník a husitský hejtman Jan Žižka narodil na jihočeském dvorci Trocnov, měl samozřejmě oči dvě, a tak začněme tím prvním, levým a méně slavným. Dlouho se předpokládalo, že o ně přišel v nějaké bitvě, ale jednoznačnou odpověď dal až nález Žižkovy lebky v roce 1910. Podle antropologů přišel o první oko už zhruba jako jedenáctiletý chlapec po úderu mečem. Je zázrak, že ránu, která rozťala tvář od čela až ke koutku úst, dítě přežilo.
 

Krejž holého!

Další osudy božího bojovníka, jeho vítězné bitvy a vynález defenzivní bojové techniky s využitím vozové hradby netřeba připomínat, na ty si kdekdo pamatuje z hodin dějepisu. Zastavme se až v roce 1421, kdy se svými věrnými obléhal hrad Rabí – a právě tady přišel Žižka o druhé oko, pravé a slavnější. Protože prý hrad Rabí byl posledním místem, na které Žižka pohlédl, událost dlouho připomínal výjev na jedné hradní bráně, jíž se říkalo Žižkova. Obraz sice neodpovídal historické skutečnosti, protože na něm namalovaný šíp vletěl Žižkovi otevřeným hledím do přílbice, zato slova pod obrazem komentovala děj dokonale:

Přibík Kocovský z Dlouhé Vsi (střelec osudné rány): Ty-li jsi, bratře Žižko?
Žižka: Já jsem!
Přibík Kocovský (varovně): Krejž holého!


Žižka si však zdravé oko nezakryl a dopadl tak, jak dopadl. Dnes byste bránu i s obrazem hledali marně, byla zbořena kolem roku 1770, a tak nezbývá než se vydat na hrad Švihov. Tady totiž objevíte nenápadný obraz, který zachycuje kritický okamžik s udivující precizností.
 

Portrét vystřeleného oka

Je neuvěřitelné, jak detailně se historie tímhle okamžikem zabývala a co všechno se o něm ví. K události došlo v červenci 1421, kdy Jan Žižka odpočíval pod starou hrušní, osaměle stojící v poli. Střela se zaryla do kmene a vyštípla z něj třísku, která vlétla Žižkovi do jediného zdravého oka. Byla to osudná rána, po níž byl husitský hejtman převezen do Prahy, podrobil se operaci (dobové a neúspěšné) – a nadobro ztratil zrak.

Švihovský obraz zachycuje vše podstatné – hrad Rabí a střelce v okně, Žižku i starou hrušku. Střela z kuše, její balistická křivka, tříska ze stromu i zasažené oko jsou ovšem rozkresleny do nejmenších detailů. Jediný problém spočívá v tom, že obraz visí v temné chodbě a pokud nechcete být připraveni o vrcholný zážitek z dobového komixu, je třeba vyzbrojit se baterkou.

chanoviceDalším tipem na zpestření výletu je návštěva Chanovic; tamní tvrz prý Žižka zahlédl z hradeb Rabí a rozhodl se ji vyplenit. Jenže krajina s četnými vrcholky a hustými lesy ani po velké námaze Žižkových pátracích oddílů své tajemství nevydala a Žižka zkrátka Chanovice nikdy nenašel. Že to bylo dlouhé hledání dosvědčuje fakt, že kdesi u Rabí prý dodnes leží velký žulový balvan, kde Žižka při čekání na návrat svých průzkumníků vyseděl důlek. Dokážete ho najít?