Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka
Pustý hrádek, Kudy z nudy
Památky

Zřícenina Pustý hrádek u Kašperka

V místech, kde se dnes rozkládá jen hromada kamení, kdysi stával Pustý hrádek. O historii této zříceniny se toho moc neví, dokonce ani, byl-li to samostatný hrad. S největší pravděpodobností se jednalo o předsunuté opevnění hradu Kašperk.
Tato pozdně gotická stavba pochází pravděpodobně z 15. století. Podle některých zdrojů byl hrad postaven Šternberky. Když byl Pustý hrádek ještě nový a zachovalý, měl podobu velké pětiboké věže.

Kašperku vede k Pustému hrádku žlutá turistická značka. Objekt je volně přístupný na vlastní nebezpečí. Poskytuje dobrý výhled, zejména na Šumavu a hrad Kašperk.

Pustý hrádek – legendy a pověsti

Tajemné a strašidelné místo, kam se za bezměsíčné noci vydá jen ten největší odvážlivec. Naopak přes den je tato romantická zřícenina vyhledávaným cílem, ze kterého je čarokrásný výhled na Kašperk
a široké okolí.

Pustý hrádek bývala svého času vysoká pětiboká věž, která plnila funkci předsunuté bašty hradu Kašperk. Tato pevnost z 15. století je dnes zříceninou sestávající z kamenité zídky a plošiny. A kdyby se vedla statistika místa, ze kterého je pořizováno nejvíce fotografií, zcela jistě by byl na předních příčkách v Česku právě Pustý hrádek. Fotografie královského hradu Kašperk pořízeného z Pustého Hrádku, je hitem sociálních sítí. Zmíněný hrad Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách v nadmořské výšce 886 metrů a na Pustý hrádek ze z něj dostanete po žluté turistické značce po strmé kamenité cestě asi 400 metrů od hradu.

Ale teď již k tajemným, děsivým příběhům a tajemstvím, kterými je historie Pustého Hrádku obestřena. Kamenité zdivo ukrývá nejednu legendu. Mysticita místa již od pradávna podněcovala v lidech fantazii, ale také zároveň naději, strach nebo chamtivost. A přesně tyhle emoce se odrážejí i v často tragických bájích a pověstech, které se v průběhu věků s Pustým Hrádkem propojily. Touha chudých lidí z pohraničí po bohatství se odráží v pověsti o čertovské truhle s pokladem, která se údajně objevovala na Pustém Hrádku, a hlídal jí obrovský černý pes. Každý, kdo se chtěl pokladu zmocnit, byl zahnán na útěk a tak jednoho dne usoudil Pán pekel, že pokladu není nikdo hoden, naložil jej na koňské spřežení a odvezl na hrad Pajrek, kde se poklad propadl do pekel.

Další bájí, která odráží těžký život v Pošumaví, je příběh chudého sedláka, který nemohl sehnat práci, a jeho rodina hladověla. Jednou se za soumraku vydal temnými lesy až k Pustému Hrádku, kde v měsíčním světle potkal malého skřítka. Skřítek vyslechl jeho trýznivý příběh a v dobré víře, mu poradil, že když dokáže odvalit největší balvan v lese, najde pod ním poklad. Nebožák s balvanem i přes veškerou snahu pohnout nedokázal a smutně odešel. Hned po jeho odchodu začal skřítek kámen otesávat, aby byl příště, až sedlák dorazí lehčí. Bohužel sedlák mezitím skonal hlady a skřítek, plný smutku, otesává balvan dodnes.

Smrt, tajemno a strach je motivem i v následujícím příběhu. Pocestný směřující na hrad Kašperk uslyšel překrásný a omamný zpěv vycházející z okolí Pustého Hrádku. Jako očarován došel na místo původu onoho libozvučného zvuku a našel tam malé děťátko, které jej prosilo o odnesení na místo, zvané Vlčí jáma. Muž se zalekl a z místa utekl. Z dálky jeho útěk doprovázel dětský, srdceryvný pláč a hlas, který pravil: „Protože jsi mne nechtěl nést, ponesou tebe!“ A skutečně o několik dní později jej nesli na márách. V lese se na něj skácel strom.

V legendě o konci Pustého Hrádku se praví, že tam žilo 5 rytířů, kteří jednoho jasného večera spatřili pod opevněním 5 jelenů a 5 srnců dovádět a zápasit. Jeden z jelenů se parožím zaklesl do větví mohutného stromu a nemohl se vyprostit. Rytíři seběhli dolů za nebohým zvířetem a krutě jej usmrtili. Krásné zvíře skonalo, avšak v okamžení z něj vyskočil ďábel a posypal rytíře, který zasadil smrtelnou ránu, pekelnými uhlíky. Ten se v okamžení proměnil v čerta a zmizel. Zbylí 4 rytíři se vrátili na Pustý hrádek. Hned další noc do jejich ložnice vtrhl čert s kosou a začala se jim propadat podlaha pod nohama. Hrádek se propadl do země a rytíře pohřbil pod vrstvou kamení. Pustý hrádek je opravdu nadpozemské, úchvatné místo, s kterým si ale není radno zahrávat a vždy zde musí být člověk obezřetný a pokorný. Ale dobrý člověk se zcela jistě nemusí bát a odměnou mu bude krásný výhled na Kašperk a šumavskou přírodu.

Provozovatel

Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory

Náměstí 1
341 92 Kašperské Hory
Tel.:
+420 376 503 411
Email:
informace@kasphor...
WWW:
https://www.sumav...
WWW:
https://www.luxus...
GPS:
49,164561 13,569188
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Zimní prohlídky hradu Kašperk

V termínu 28. 12. až 1. 1. otevře brány návštěvníkům hrad Kašperk. Během sváteční otevírací doby vždy od 10:00 do 16:00 hodin se tradičně konají speciální komentované prohlídky hradu.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Vánoční prohlídky města Kašperské Hory 2023

Komentované vánoční prohlídky města s průvodcem. Návštěvníci získají zajímavé informace o vánočních zvycích a tradicích na Šumavě.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Silvestrovský a novoroční výstup na Javorník

Tělovýchovný spolek Javorník pořádá tradiční výstup na rozhlednu Karla Klostermanna na Javorníku. K poslechu zahrají Šumavští mazáci a Šumaři ze Stach.
Vacov, Jihočeský kraj

Moje Šumava není moje – vernisáž

Vernisáž výstavy fotoobrazů.
Sušice, Plzeňský kraj

Moje Šumava není moje

Muzeum Šumavy Sušice zve na výstavu fotoobrazů "MOJE ŠUMAVA aneb ŠUMAVA OBJEKTIVY 53 FOTOGRAFŮ."
Sušice, Plzeňský kraj

Mechanický betlém v Sušici o Vánocích

Sušický pohyblivý betlém s kopiemi významných budov ve městě a okolí, a s ukázkou starých tradičních šumavských řemesel, je jedním z největších mechanických betlémů v České republice. Nachází se v Muzeu Šumavy.
Sušice, Plzeňský kraj

Ilja Bílek

Ilja Bílek – skleněné plastiky, výstava v Sušici.
Sušice, Olomoucký kraj

Intarzie

Intarzie – dřevořezba – Krajina Šumavy a Jižních Čech, Mgr. Josef Škanta.
Sušice, Plzeňský kraj

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Svět motocyklů a hraček v Kašperských Horách

Vydejte se s námi zpět do historie či vlastního dětství. Aspoň částečně vám to umožní jedna z největších tuzemských kolekcí historických motocyklů a hraček.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Sportovní hala Kašperské Hory

Nová sportovní hala, která vyrostla vedle budovy kašperské školy není jen obyčejnou tělocvičnou. Je to úžasný prostor, který je 100% připravený přinášet místním sportovcům i krátkodobým turistům radost z pohybu a zážitky z aktivně stráveného času.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Páteříky a vinuté perle ze Šumavy – dílna v Kašperských horách

Paní Hedvika Zahálková vyrábí vinuté perle na sklářském kahanu. Její kvalitmí a originální výrobky obdržely v certifikát Šumava – originální produkt®. Tato značka znamená, že výrobky prošly přísným procesem certifikace, který zákazníkovi garantuje jejich skutečný původ na Šumavě.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Šumavské bylinné lázně v Parkhotelu

Moderní nový lázeňský balneoprovoz ve zcela unikátním a jedinečném historickém interiéru v Kašperských Horách.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Čtyřdenní golfový balíček – golf, koně a relaxace na Šumavě

Nezapomenutelnou dovolenou můžete strávit na Šumavě, v kraji s nekonečným mořem lesnatých hřebenů, a to na koni i na golfu. Dopřejte si pohodu a komfort, který si zasloužíte!
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Elektrokolem po Šumavě

Projeďte se krásnou šumavskou přírodou na Elektrokole. I náročnou trasu zvládne díky elektrokolu opravdu každý.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Vodní polo v Hotelu Kašperk

Zpestřete si svůj pobyt v Kašperských Horách populární míčovou hrou v plaveckém bazénu Hotelu Kašperk.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Parkhotel Kašperské Hory – lázeňský hotel

Lázeňský hotel v anglickém stylu v historickém centru Kašperských Hor nabízí širokou nabídku relaxačních a lázeňských procedur. Vyhledávaný je hotelový Energetický a meditační park. Hotel je určený pouze dospělým návštěvníkům – není vhodný pro pobyt rodin s dětmi.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Domus Maria – apartmány v Kašperských Horách

Domus Maria v impozantní budově arciděkanství z 19. století s velkou zahradou najdete přímo na náměstí v Kašperských Horách. Nabízí se zde ubytování ve 4 prostorných apartmánech a jedné ubytovně pro 10 lidí.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Domus Maria v Kašperských Horách

Útulný dům v Kašperských Horách nabízí ubytování jednotlivcům i skupinám, je možné si pronajmout celý dům.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Nebespán boutique hotel – luxusní ubytování a gastronomie na Šumavě

V rodinném hotelu v Kašperských Horách s jedinečnou atmosférou najdete nejen luxusní ubytování, výbornou kávu, špičkovou gastronomii od francouzského šéfkuchaře a skvělé zákusky, ale především vlídnost a profesionalitu. Přijeďte do Nebespána na romantický víkend ve dvou či dovolenou s gastrozážitky.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Kašperskohorský pivovar

Řemeslný pivovar v centru Šumavy v krásném místě Kašperských Hor pod hradem Kašperk, kudy chodil i starý Klostermann. Tento minipivovar patří k nejnovějším na Šumavě, založen byl terpve v roce 2016.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Perly Šumavy – skvělá dovolená na Šumavě

Nový šumavský hotelový řetězec nabízející 300 lůžek v hotelích a penzionech. Jednotlivá ubytovací zařízení jsou rozmístěna prakticky po celé Šumavě.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Glamping Aranka na palouku u Kašperských Hor

Stylový galmping Aranka, příbytek na kolečkách našla své místo na palouku u Kašperských Hor. Voní tu smrky, břízy, jedle, olše a topoly, které si na tomto novém místě Aranka vybrala za své tiché společníky.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Rósta Kafe – pražírna kávy v Kašperských Horách

Rósta Kafe je malá rodinná pražírna sídlící v Kašperských Horách. Z různých koutů světa pro vás vybírá a praží tu nejkvalitnější kávu. Tuto kávu si můžete dát přímo v pražírně nebo si ji zakoupit a vychutnat v pohodlí svého domova.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj