Úvod > Aktuality > Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru
Příroda

Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru

  • Vydáno17. října 2023
Přemýšlíte, kam vyrazit na hezký podzimní výlet, ale ještě jste se nerozhodli? Máme pro vás skvělý tip na pěknou túru ve skalách – naplánujte si vycházku do míst, plného bizarních skalních útvarů, kde se točila spousta filmů, do Tiských stěn a Ostrovských nebo Rájeckých skal. Budete procházet místy, která posloužila filmařům k vytvoření fantasy říše Narnie nebo k natáčení filmů Dva na koni, jeden na oslu či Tenkrát v ráji.
Tiské stěnyMalebné Tiské stěny patří k nejstarším turistickým oblastem Labských pískovců. Dělí na dva větší celky – Velké a Malé stěny, jimiž vedou prohlídkové trasy. Obě spojuje naučná stezka a po hřebeni Velkých stěn vede také červená značka, která prochází také Volskými kameny a Ostrovskými skalami v CHKO Labské pískovce. V Malých stěnách je 19, ve Velkých stěnách 56 skalních útvarů, každý okruh je číslován zvlášť.

Na okruhu Malými stěnami vás čeká devatenáct skalních útvarů. Za jejich poznáním vede značená cesta ze Skalního náměstí, která směřuje k Janusově hlavě, kde se trasa dělí. Okruh míří ke skalní soutěsce, kterou stoupá k Západní vyhlídce s výhledem na věže Velkých stěn, Tisou a Děčínský Sněžník. Stezka při úpatí Malých stěn se vine směrem k Bradavičnímu kameni, míjí Tunel a při pohledu zpátky nabídne pohled na Sloní nohu. Kolem Kuřích nožek vede k věži s Průlezem a odhalí dva Úly. V závěru se trasa vrací pohodlnou cestou na Skalní náměstí.
tiské stěny
Velký okruh Tiskými stěnami prochází pod neobvykle tvarovanými skalami, kterým dali lidé různá jména, jako například Žabí korunka, Tančící slon, Přimáčknutý krejčík, Hubený doktor, Mumie, Obrys Afriky, Zkouška štíhlosti, Sťatý major, Lodní příď a Slon s nákladem. Na závěr se objeví ještě Hřib, Želva, Napoleonova bota, Ořech a Tank a poté již cesta končí u Turistické chaty, kde je druhý vstup do skal.
 

Od Turistické chaty do Ostrovských a Rájeckých skal

tiské stěnyVýlet nemusí nutně u Turistické chaty končit. Zelená značka, která tudy prochází vás zavede do Ostrovských skal, k masivu Nebeská říše. Při příchodu vás uvítá Černá věž, následovat bude Vdova Bolteová, Stínová hlava nebo Zabíjačkový masív. Posledními útvary na stezce jsou Kareta a Káně. Kdo by se chtěl vydat hlouběji do skal objeví například Poustevnu anebo Pamětní stěnu zaplněnou tabulkami se jmény horolezců pocházejících z této oblasti, kteří zahynuli ve skalách, či horách po celém světě.

K Rájeckým stěnám vede červená značka z Ostrova anebo žlutá od Turistické chaty Tiských stěn.  Obě se setkávají nedaleko státní hranice u rozcestí Nad Rájcem. Autem lez dojet do osady Rájec ke křížku, dál je cesta pro motorová vozidla uzavřena. Oblast patří do CHKO Labské pískovce a návštěvníkům nabízí skalní věže, průlezy a okna. Prochází tudy také Naučná stezka Zapomenuté pohraničí.

Tiské stěnyRájecké stěny tvoří tři oblasti – Ptačí stěny, Rájecké údolí a Ostříží stěny. Vyhledávají je především horolezci a turisté, kteří nemají rádi příliš zalidněná místa. Ptačí stěny zahrnují skály od státní hranice po cestu z Rájce do Ostrova. Některé ze skal tu mají pohádková jména – je mezi nimi např. Rumcajs, Cipísek, Bumbrlíček, Kulihrášek, Šmudla a mnoho dalších. Největší a nejvýznamnější částí oblasti je malebné Rájecké údolí. Protéká jím potůček a pokrývá jej jemný písek. Dominantou oblasti je věž Blíženců, která je častým cílem horolezců. Třetí částí skalního města je poměrně nově pojmenovaná oblast Ostříží stěny, které tvoří pásmo skal nad silnicí z Tisé do Rájce od Sokolí věže po útvar Vstupní brány. Největším masivem je tzv. Listonoš a mezi dalšími skalami se ukrývá např. Krkavčí dráp, Utopenec, Palička, Slimákova věž, Ropucha a další.
Ostrovské skály – příroda pro turisty a výzva pro horolezce

Ostrovské skály – příroda pro turisty a výzva pro horolezce

Vypínají se u obce Ostrov v blízkosti státní hranice s Německem. Ve skalním komplexu jsou vysoké skalní věže a masivy z tvrdého pískovce.

Skalní městečko Volské kameny

Skalní městečko Volské kameny

Skalní městečko Volské kameny není příliš známé, a proto je i méně navštěvované.

Rájecké skály

Rájecké skály

Rájecké skály jsou další souvislou oblastí tvořenou masivem tvrdého pískovce se skalními věžemi, průchody, okny a bizartní členitostí.

Stezka po hřebenech Velkých Tiských stěn

Stezka po hřebenech Velkých Tiských stěn

Tiské stěny jsou přírodní památkou – bizarním skalním městem jižního okraje krušnohorského zlomu druhohorní pískovcové tabule.

Velké Tiské stěny

Velké Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Velké Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Malé Tiské stěny

Malé Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Malé Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Okruh Malé Tiské stěny ukrývá téměř dvacítku skalních útvarů.

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.

Udělejte si výlet k nejbizarnějším skalním útvarům

Udělejte si výlet k nejbizarnějším skalním útvarům

Patříte k milovníkům výletů do přírody? Pak vás určitě potěší tipy za bizarními skalními útvary. Kokořínské pokličky nebo Čertovy hlavy asi znáte, ale víte, kde hledat Sedm chlebů, kamenné sfingy, Sloní skály nebo Napoleonovu hlavu? Tipy na tato a další místa vám přináší portál Kudy z nudy.

Turistická chata Tisá v Tiských stěnách

Turistická chata Tisá v Tiských stěnách

Turistická chata leží v malebném prostředí Tiských skal, při silnici Tisá – Sněžník, 5 km od hraničního přechodu do Německa – Petrovice. Mimo občerstvení v restauraci, která připravuje tradiční české pokrmy, nabízí chata také možnost ubytování.

Další aktuality

Botanická zahrada v Teplicích nabízí zajímavou podívanou i na podzim

Jedny z největších skleníků u nás, rozlehlý park, ale také akvária s rybami a rejnoky. To všechno nabízí Botanická zahrada v Teplicích, která je otevřena i v pozdním podzimnm čase. Oblíbený je takzvaný Křížovkářský záhon, kde návštěvníci najdou a na vlastní oči uvidí rostliny, o kterých do té doby věděli jen jako o slovech v křížovkách. Zahrada je pro veřejnost uzavřená vždy v pondělí, kdy je sanitární den. V ostatní dny je otevřená od 9:00 do 17:00 hodin.
Ústecký kraj | Příroda

Zoo Děčín zve do vylepšené Soví jeskyně

Znáte všechny naše sovy? Přijďte prozkoumat jejich zajímavý život do tzv. Soví jeskyně v Zoologické zahradě Děčín. Dozvíte se tu více o sovách, které u nás žijí nebo v České republice jen příležitostně hnízdí.
Ústecký kraj | Příroda

Přijďte se v sobotu bát do děčínské zoo!

Zoo Děčín bude první listopadovou sobotu, 4. listopadu 2023, opět patřit strašidlům. Návštěvníky čeká již tradiční akce spojená s dlabáním dýní a strašidelnými soutěžemi. I letos se mají návštěvníci na co těšit! Kromě dlabání dýní a soutěže o nejhezčí dýňové strašidlo vás čeká cesta za strašidly, na které bude nutné splnit mnoho zapeklitých strašidelných úkolů.
Ústecký kraj | Příroda

Úštěk bude na státní svátek opět plný českých řemesel

V den státního svátku, 28. října 2023, můžete vyrazit nasát atmosféru první republiky do města Úštěk, kde se uskuteční stylová oslava vzniku samostatného Československa – Den českých řemesel. Můžete se těšit na celodenní program s T. G. Masarykem a legionáři, vtipné rohovnické utkání, retro kapely, historickou střelnici, řemeslné dílničky a samozřejmě velký řemeslný jarmark!
Ústecký kraj | Kultura

Zámek v Benešově nad Ploučnicí zve na strašidla i ukončení sezóny

V pátek 27. října láká zámek v Benešově nad Ploučnicí na strašidelný večer plmý strašidel a nadpřirozených bytostí. Na státní svátek, tedy v sobotu 28. října, a poté ještě i na neděli 29. října připravil poslední letošní prohlídky zámeckých interiérů.
Ústecký kraj | Památky

Na zámku ve Velkém Březně se bude mlsat

Státní zámek Velké Březno láká v sobotu 14. října na unikátní, gurmánskou prohlídku zámku, při které se bude mlsat. A na co dobrého se můžete těšit? Na speciální gurmánské prohlídkce ochutnáte nejrůznější vybrané lahůdky a pochutiny. Návštěva je spojená s výkladem o zvláštnostech a historii pochutin ze svatební hostiny jedné z členek rodiny Chotků.
Ústecký kraj | Zážitky

Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Během víkendu 14. a 15. října 2023 ožije Muzeum v přírodě Zubrnice tradičním programem Podzim na vesnici. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet vybrané zemědělské činnosti. Po oba dva dny tu můžete uchopit do ruky cep a vymlátit na mlatu zrno, které následně „fukar“ vyčistí od plev. Vyzkoušet můžete také zpracování lněného stonku na vlákno, jeho lámání na mědlici nebo česáním na vochlovací stolici. Seznámí vás tu s tím, jakým způsobem si lze stočit provázek na jednoduchém provaznickém stroji.
Ústecký kraj | Kultura

Vyfoťte se jako olympionici a objevte jezero Most při podzimních procházkách

Každý sportovní fanoušek se nyní může cítit podobně jako sportovci na olympijských hrách. Stejně jako se oni v dějišti her fotí s obřími olympijskými kruhy, se totiž také mohou příznivci sportu v Mostě už nyní u jezera Most vyfotit s desetimetrovým nápisem Olympijský festival, který začne v létě příštího roku. Jezero s druhou nejčistší vodou u nás vzniklo jako výsledek rekultivace hnědouhelného dolu a bylo pojmenováno na památku zbouraného města, které muselo ustoupit těžbě uhlí.
Ústecký kraj | Letní sporty