!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru
Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru
"> "> "> "> "> ">
Příroda

Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru

  • Vydáno20. listopadu 2021
Přemýšlíte, kam vyrazit na hezký podzimní výlet, ale ještě jste se nerozhodli? Máme pro vás skvělý tip na pěknou túru ve skalách – naplánujte si vycházku do míst, plného bizarních skalních útvarů, kde se točila spousta filmů, do Tiských stěn a Ostrovských nebo Rájeckých skal. Budete procházet místy, která posloužila filmařům k vytvoření fantasy říše Narnie nebo k natáčení filmů Dva na koni, jeden na oslu či Tenkrát v ráji.
Tiské stěnyMalebné Tiské stěny patří k nejstarším turistickým oblastem Labských pískovců. Dělí na dva větší celky – Velké a Malé stěny, jimiž vedou prohlídkové trasy. Obě spojuje naučná stezka a po hřebeni Velkých stěn vede také červená značka, která prochází také Volskými kameny a Ostrovskými skalami v CHKO Labské pískovce. V Malých stěnách je 19, ve Velkých stěnách 56 skalních útvarů, každý okruh je číslován zvlášť.

Na okruhu Malými stěnami vás čeká devatenáct skalních útvarů. Za jejich poznáním vede značená cesta ze Skalního náměstí, která směřuje k Janusově hlavě, kde se trasa dělí. Okruh míří ke skalní soutěsce, kterou stoupá k Západní vyhlídce s výhledem na věže Velkých stěn, Tisou a Děčínský Sněžník. Stezka při úpatí Malých stěn se vine směrem k Bradavičnímu kameni, míjí Tunel a při pohledu zpátky nabídne pohled na Sloní nohu. Kolem Kuřích nožek vede k věži s Průlezem a odhalí dva Úly. V závěru se trasa vrací pohodlnou cestou na Skalní náměstí.
tiské stěny
Velký okruh Tiskými stěnami prochází pod neobvykle tvarovanými skalami, kterým dali lidé různá jména, jako například Žabí korunka, Tančící slon, Přimáčknutý krejčík, Hubený doktor, Mumie, Obrys Afriky, Zkouška štíhlosti, Sťatý major, Lodní příď a Slon s nákladem. Na závěr se objeví ještě Hřib, Želva, Napoleonova bota, Ořech a Tank a poté již cesta končí u Turistické chaty, kde je druhý vstup do skal.
 

Od Turistické chaty do Ostrovských a Rájeckých skal

tiské stěnyVýlet nemusí nutně u Turistické chaty končit. Zelená značka, která tudy prochází vás zavede do Ostrovských skal, k masivu Nebeská říše. Při příchodu vás uvítá Černá věž, následovat bude Vdova Bolteová, Stínová hlava nebo Zabíjačkový masív. Posledními útvary na stezce jsou Kareta a Káně. Kdo by se chtěl vydat hlouběji do skal objeví například Poustevnu anebo Pamětní stěnu zaplněnou tabulkami se jmény horolezců pocházejících z této oblasti, kteří zahynuli ve skalách, či horách po celém světě.

K Rájeckým stěnám vede červená značka z Ostrova anebo žlutá od Turistické chaty Tiských stěn.  Obě se setkávají nedaleko státní hranice u rozcestí Nad Rájcem. Autem lez dojet do osady Rájec ke křížku, dál je cesta pro motorová vozidla uzavřena. Oblast patří do CHKO Labské pískovce a návštěvníkům nabízí skalní věže, průlezy a okna. Prochází tudy také NS Zapomenuté pohraničí.

Tiské stěnyRájecké stěny tvoří tři oblasti – Ptačí stěny, Rájecké údolí a Ostříží stěny. Vyhledávají je především horolezci a turisté, kteří nemají rádi příliš zalidněná místa. Ptačí stěny zahrnují skály od státní hranice po cestu z Rájce do Ostrova. Některé ze skal tu mají pohádková jména – je mezi nimi např. Rumcajs, Cipísek, Bumbrlíček, Kulihrášek, Šmudla a mnoho dalších. Největší a nejvýznamnější částí oblasti je malebné Rájecké údolí. Protéká jím potůček a pokrývá jej jemný písek. Dominantou oblasti je věž Blíženců, která je častým cílem horolezců. Třetí částí skalního města je poměrně nově pojmenovaná oblast Ostříží stěny, které tvoří pásmo skal nad silnicí z Tisé do Rájce od Sokolí věže po útvar Vstupní brány. Největším masivem je tzv. Listonoš a mezi dalšími skalami se ukrývá např. Krkavčí dráp, Utopenec, Palička, Slimákova věž, Ropucha a další.
Turistická chata Tisá v Tiských stěnách

Turistická chata Tisá v Tiských stěnách

Turistická chata leží v malebném prostředí Tiských skal, při silnici Tisá – Sněžník, 5 km od hraničního přechodu do Německa – Petrovice. Mimo občerstvení v restauraci, která připravuje tradiční české pokrmy, nabízí chata také možnost ubytování.

Malé Tiské stěny

Malé Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Malé Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Okruh Malé Tiské stěny ukrývá téměř dvacítku skalních útvarů.

Velké Tiské stěny

Velké Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Velké Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.

Stezka po hřebenech Velkých Tiských stěn

Stezka po hřebenech Velkých Tiských stěn

Tiské stěny jsou přírodní památkou – bizarním skalním městem jižního okraje krušnohorského zlomu druhohorní pískovcové tabule.

Skalní městečko Volské kameny

Skalní městečko Volské kameny

Skalní městečko Volské kameny není příliš známé, a proto je i méně navštěvované.

Rájecké skály

Rájecké skály

Rájecké skály jsou další souvislou oblastí tvořenou masivem tvrdého pískovce se skalními věžemi, průchody, okny a bizartní členitostí.

Ostrovské skály – příroda pro turisty a výzva pro horolezce

Ostrovské skály – příroda pro turisty a výzva pro horolezce

Vypínají se u obce Ostrov v blízkosti státní hranice s Německem. Ve skalním komplexu jsou vysoké skalní věže a masivy z tvrdého pískovce.

Další aktuality

27.11.
2021
Zapomenutné skvosty: udělejte si výlet k Chřibskému akvaduktu

Zapomenutné skvosty: udělejte si výlet k Chřibskému akvaduktu

Severozápadní Čechy | Památky
11.11.
2021
Čtyři malé podzimní výlety za miniaturami

Čtyři malé podzimní výlety za miniaturami

Severozápadní Čechy | Zážitky