Úvod > Aktuality > Teplice zahajují lázeňskou sezónu
Teplice zahajují lázeňskou sezónu
"> "> "> "> "> Zahájení 860. lázenské sezóny v Teplicích "> Lécení v Teplicích - nejstarších lázních v CR "> Víkendový program nabídne spoustu zábavy
Lázně a wellness

Teplice zahajují lázeňskou sezónu

  • Vydáno25. května 2022
O víkendu 27. 5. až 29. 5. 2022 Teplice slavnostně zahajují již 868. lázeňskou sezónu. Všeobecně zvaná „Lázeňská“ je však v teplickém pojetí nenapodobitelným zážitkem, co do rozsahu i rozmanitosti. Obrovská párty pod širým nebem nenechá nikoho na pochybách, že je čas oslav a veselí. Místní, lázeňští hosté i turisté jako každý rok opět zaplní v tisících teplické ulice a parky, aby si užili nenapodobitelnou atmosféru.
TepliceUžijte si krásný víkend v Lázních Teplice! Dílčími akcemi nabitý víkendový program zahrnuje rozmanitá hudební vystoupení, divadelní představení, řemeslné trhy, ochutnávky regionálních specialit, sportovní zápolení, pouťové atrakce, multikulturně zaměřené akce a mnoho dalších zajímavostí. Je třeba, jako každý rok, posvětit prameny, poděkovat jim a pořádně oslavit to, že Teplice mají pod nohama léčivou sílu. Oslavy po tři dny promění střed města na jednu velkou slavnost pod širým nebem. Několik hudebních scén různých žánrů nabídne nespočet koncertů, letní kino, muzikál, historické tržiště a samozřejmě hlavní bod – poděkování teplickým vodám za jejich dar.

lázně tepliceNa hudebních pódiích se představí známá jména české hudební scény, jako je Monkey Business, Thom Artway, BSP s Kamilem Střihavkou, Hodiny, Dan Bárta & Illustratosphere, Jamron, Bára Basiková & Basic Band, Pavel Sedláček a Cadillac nebo Justin Lavash. Ze Zámeckého náměstí, na kterém bude historické tržiště, se v sobotu 28. května v 11:00 hodin vydá kostýmovaný průvod ke Kolostůjově kašně, kde budou tradičně posvěceny prameny.
 
Zahájením sezóny žije takřka celé město, tudíž s výše uvedeným programem se setkáte na třech scénách – Na Ptačích schodech, Za Domem kultury a u Mušle v Šanovském parku. Součástí slavností bude také dobové tržiště se stánkovým prodejem a řemesly na Zámeckém náměstí, doprovodné akce v Zámecké zahradě (projížďky na koních, sportovní a zábavné soutěže apod.). Těšit se můžete na jedinečné lázeňské pivo, infostánek Lázní Teplice nebo lázeňské oplatky. Krásný bude určitě také slavností ohňostroj.


Jak "žena znamenité krásy" Teplice založila

Lázně TeplicePřed 868 lety – v roce 1154 – založila druhá česká královna Judita (matka Přemysla Otakara I.) klášter „ad aquas calidas“ (tj. u teplých vod). Judita, dle dobových pramenů „žena znamenité krásy, podnikavého ducha, mysli smělé a milovnice nauk i literatury, zběhlá v řeči latinské a ve věcech politických“,  iniciativně podporovala stavitelství. Nechala vybudovat nejstarší kamenný most v Praze, v té době byl Juditin most nejreprezentativnějším v celé střední Evropě.
 
O další středoevropské prvenství se zasloužila založením kláštera „ad aquas calidas“ (u teplých vod) na území Teplic. Řeholnice benediktinského řádu využívaly léčivé prameny při péči o nemocné. Toto první organizované užití termálních pramenů dalo vzniknout lázeňské tradici v Teplicích a královna Judita tak stála u zrodu nejstarších středoevropských lázní. V milovaném teplickém klášteře Judita pravděpodobně strávila poslední léta a jsou zde uschovány i její ostatky.
Lázeňský hotel Judita v Teplicích

Lázeňský hotel Judita v Teplicích

Teplice v Čechách jsou tedy nejstaršími lázněmi v České republice. Nyní můžete toto léčení založené na dlouhodobé tradici vyzkoušet i vy.

Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů

Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů

Svěřit se teplickým pramenům znamená ponořit se do vody, která 18 000 let strávila ve vulkanickém podloží. Takový zážitek přináší pobyt v Lázních Teplice v Čechách. Když se spojí účinky termální vodoléčby a odborné péče i chronické obtíže mizí, z Teplic si lidé odvážejí novou pohybovou kondici.

Císařské lázně Teplice v Čechách – prostředí k relaxaci stvořené

Císařské lázně Teplice v Čechách – prostředí k relaxaci stvořené

Pracujete kvalitně, intenzivně, zkrátka nejlépe, jak jen to jde? Zkuste tak i odpočívat! Jedinečnost vašich pracovních výkonů se bude odrážet od jedinečnosti odpočinku, který sami sobě dopřejete. Proto prožijte příjemné chvíle v prostředí k relaxaci stvořeném.