Úvod > Aktuality > Kadaň oslaví Narozeniny Maxipsa Fíka
Kadaň oslaví Narozeniny Maxipsa Fíka
"> ">
Památky

Kadaň oslaví Narozeniny Maxipsa Fíka

  • Vydáno27. května 2019
Mnozí lidé se diví, proč bude slavný pohádkový hrdina slavit narozeniny právě v Kadani. Věc je ale jednoduchá. Fík se narodil v nedalekém Ahníkově a protože tato vesnice už bohužel zmizela, oslaví narozeniny v nejbližším městě – Kadani. Tím spíš, že jeho duchovní otec, spisovatel Rudolf Čechura, měl ke Kadani blízký vztah. Chybět pochopitelně nebude ani letos originální klání Mistrovství světa ve skoku pro něco.

Oslava narozenin Maxipsa Fíka bude vlastně velikým dětským festivalem na Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Co by to ale bylo za narozeniny bez oslavence? I sám Maxipes samozřejmě přijde v sobotu 1. června, bude si s dětmi hrát, povídat a skotačit.

Dopoledne se koná Mistrovství světa ve skoku pro něco a odpoledne pak zábavný dětský program na nábřeží a v Amfíku. Soutěžní týmy čekají disciplíny jako Nekecej a pádluj, Retroštafeta, Koulování, Skok pro něco a Mazlení s broučky.

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.

Socha Maxipsa Fíka v Kadani

Socha Maxipsa Fíka v Kadani

Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani dostálo svému jménu – najdete zde hned dvě sochy tohoto legendárního pohádkového psa. Na začátku nábřeží lze pozorovat panorama promenády skrz moderní sochu Fíka z plechu, děti zase ocení Fíkovu podobiznu v životní velikosti z kamene.

Kadaňský hrad nad řekou Ohře

Kadaňský hrad nad řekou Ohře

K charakteristickým stavbám města Kadaně patří určitě Kadaňský hrad. Návštěvníci zde mohou využít knihovnu s čítárnou, internetovou kavárnu, obřadní síň nebo navštívit galerii Josefa Lieslera. Najdete zde také malé muzeum věnující se dějinám hradu.

Muzeum minerálů Kadaň

Muzeum minerálů Kadaň

Už jste viděli jaspis-ametystového naleziště, odkud císař Karel IV. čerpal materiál k obložení stěn kaple sv. Víta i na Karlštejně? Ve sklepení františkánského kláštera v Kadani se ukrývá expozice, která mapuje nerostné bohatství z blízkého či vzdálenějšího okolí Kadaně.

Replika orloje v Kadani

Replika orloje v Kadani

V Kadani na Nábřeží Maxipsa Fíka stojí replika Staroměstského orloje. Oproti originálu je jednou tak velký – měří přes pět metrů a váží více než pět tun. Kadaňský orloj však nemá pohyblivá kolečka, jedná se o kovovou sochu.