Úvod > Aktuality > Zámek Děčín pořádá opět oblíbený májový trh
Zámek Děčín pořádá opět oblíbený májový trh
">
Památky

Zámek Děčín pořádá opět oblíbený májový trh

  • Vydáno13. května 2019
Děčínskému zámku se pomalu, ale jistě podařilo obnovit svoji bývalou slávu. Už dávno to není neznámá památka na periferii republiky, využívaná pro armádní účely. Ale jako ve svých nejslavnějších dobách je opět centrem kulturního dění a obnovy kulturního dědictví. Letošní ročník historických trhů bude stylizován do období pozdního středověku, kdy Děčínu vládl Zikmund z Vartenberka, nazývaný někdy též Černý rytíř.
Těžko bychom v dějinách zámku našli tak lstivého a vypočítavého pána jakým byl Zikmund. V ukrutných dobách husitských válek dokázal obratně převlékat svůj plášť a díky tomu nashromáždil nevídané jmění. Ale kdo s čím zachází, tím také schází. Proto není divu, že Zikmund nakonec špatně skončil. Jak? Dozvíte se během víkendu na zámku Děčín.

Jeho dobrodružný život byl také plný bitev, šarvátek a loupežných přepadů, takže v programu Májového trhu nebudou chybět šermířská vystoupení ani divácky oblíbené scénky. Atmosféru trhů doplní desítky stánků s občerstvením a stylovým zbožím. Po oba dva dny bude také v jižních zahradách i v Knihovním sále zámku možnost prohlédnout si soutěžní práce 48. ročníku Mistrovství floristů ČR Děčínská kotva. Trh proběhne 18. – 19. května. 2019. V sobotu 18. 5. od 9 do 19 hodin, v neděli 19. 5. pak od 10 do 17 hodin.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová zahrada na zámku v Děčíně

Růžová, kdysi Lóžová, zahrada byla založena na konci 17. století během velké barokní přestavby děčínského zámku za hraběte Maxmiliána Thuna. Je jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku.

Via ferrata v Děčíně na Pastýřské stěně

Via ferrata v Děčíně na Pastýřské stěně

Na Pastýřské stěně v Děčíně vznikla první česká via ferrata v centru města. Tras zajištěných ocelovými lany a stupačkami je na skále celkem 15, mají převýšení 90 metrů a jsou dlouhé od 150 do 170 metrů.

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.