ÚvodAktualitySeznamte se: Česká cena za architekturu 2023 putuje do Litomyšle
Památky

Seznamte se: Česká cena za architekturu 2023 putuje do Litomyšle

Poslechněte si audio verzi článku
Lávka s výtahem, sídlo firmy, zákoutí ve vinici, prostranství uprostřed města, památník odboje, galerie anebo bytový dům: to je malý výběr staveb, které se ucházely o hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu 2023. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, která stavba zvítězila a kam se můžete vypravit na výlet za kvalitní českou architekturou!
Soutěžní přehlídku nejlepších realizací postavených na území České republiky v období posledních pěti let každoročně pořádá Česká komora architektů. O cenu se celkem ucházelo 241 projektů, do užšího výběru se jich dostalo 31. Na Kudy z nudy vám představíme jak vítěze hlavní ceny, tak další oceněné budovy a zajímavé stavby, které budete potkávat na svých cestách. A věřte, že vás čekají mimořádně krásná setkání!
 

Seznámení první: lávka v Litomyšli

Průchod mezi korunami stromů, výhledy na řeku Loučnou a město Litomyšl, a k tomu ještě svezení výtahem: to všechno nabízí lávka v Litomyšli, která v soutěži Česká cena za architekturu 2023 získala hlavní cenu. Navrhli ji Lukáš Ehl a Tomáš Koumar z ateliéru Ehl & Koumar Architekti s Ladislavem Dvořákem a Ladislavem Šaškem, stavbu oživují grafiky Ivany Šrámkové.Moderní zastřešená lávka s výtahem zajišťuje pěší bezbariérové spojení dvou částí města, rozdělených rušnou ulicí. Její osvětlení zdůrazňuje působivý kontrast lehké ocelové konstrukce a pohledového železobetonu, navíc je příkladem tvůrčí spolupráce mezi architekty, projektanty, umělci a občany města Litomyšl. Co o lávce řekla porota soutěže? Dobrý most prý je jako dobrý skutek v nevlídném světě, způsob, jak propojit lidi a místa, navržený tak, aby byl příjemný na pohled i jako zážitek – a přesně taková je i nová litomyšlská lávka.
 

Seznámení druhé: Finalisté České ceny za architekturu 2023

Čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu 2023 získalo kromě vítězné stavby pět dalších děl. Která to jsou?

Například sídlo Kloboucké Lesní, které v Brumově-Bylnici navrhli architekti Jan Mach a Jan Vondrák z ateliéru Mjölk; stejné studio bylo ve finále i loni, a to s projektem Hlídka na Stráži. Mezi letošní finalisty patří i bývalá jatka v Ostravě, která polské studio KWK Promes proměnilo na galerii umění Plato, a Památník tří odbojů, který vznikl v Lošanech na Kolínsku. O proměnu rozpadlého rodného statku odpůrce nacistického režimu, generála Josefa Mašína, se postarali Klára a Tomáš Hradeční a jejich tým z ateliéru IXA. Porota České ceny za architekturu památníku kromě nominace do užšího kola soutěže udělila i cenu předsedy Senátu Parlamentu České republiky.

Mezi finalisty se zařadily i zahrady se hřbitovemPraze-Suchdole, navržené Václavem Šubou a Jakubem Červenkou ze studia Objektor Architekti, a rozšíření lodžií panelového domu v Praze, které navrhl ateliér re:architekti studio.
 

Seznámení třetí: ceny partnerů a čestné uznání

Partneři soutěže mohou některé z přihlášených staveb nominovat na udělení Ceny partnerů a čestné uznání. To porota letos udělila jedinému projektu, a to veřejnému prostranství v Červeném Kostelci od slovenského ateliéru 2021 architekti, které propojuje školu, městské divadlo, restauraci a pavilon s cukrárnou.

Cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží získal ateliér caraa.cz za Společensko-kulturní centrum v Hrušovanech u Brna. Tým z ateliéru Transat architekti získal Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR za příkladnou revitalizaci brownfieldu, a to za projekt Gočárovy galerie v Pardubicích. Společenský sál Farního centra v Lidečku od studia AEIOU obdržel Cenu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR za citlivé a šetrné řešení stavby ve venkovském prostředí, bytový dům s komerčními prostory v Holečkově ulici v Praze navržený společností DAM architekti pak získal Cenu společnosti Central Group za inovativní přístup k řešení nového bydlení. Posledním projektem oceněným zvláštní Cenou společnosti Vekra za povýšení elementárního stavebního prvku na umění pak je Fibonacciho spirála od týmu Marco Maio Architects ve vinicích v Praze-Troji.
 

Seznámení čtvrté: porota České ceny za architekturu 2023

Finalisty z nominovaných realizací vybírala mezinárodní porota v čele s předsedkyní architektkou Tabou Rastiovou ze Španělska. Dále v porotě zasedli architektka Gilma Teodora Gylytėová z Litvy, švédský architekt a urbanista Joakim Lindmarker, architekt a urbanista Winy Maas z Nizozemska, architekt Oliver Sadovský ze Slovenska, krajinářská architektka Maike van Stiphoutová z Nizozemska a spisovatel, kurátor a kritik specializující se na oblast designu a architektury Deyan Sudjic z Velké Británie.
Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích Památky

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR.

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou Letní sporty

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou

V roce 2022 v Litomyšli vznikla moderní zastřešená lávka s výtahem, která zajišťuje pěší bezbariérové spojení dvou částí města, rozdělených rušnou ulicí. Lávka získala hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu 2023.

Plato – městská galerie současného umění v Ostravě Kultura

Plato – městská galerie současného umění v Ostravě

PLATO je městská galerie současného umění v Ostravě. Působíme v centru města na dvou místech vzdálených od sebe necelých 70 metrů. Naše hlavní výstavy najdete v budově PLATO, v rekonstruovaných památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století.

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Turistická sezona 2023 opět bude plná novinek. Prozradíme vám, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických, technických a vojenských památek, lázní, galerií, cyklistiky či adrenalinu. Z očekávaných novinek roku 2023 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na zajímavé ubytování, novinky z pivního světa a také nápady pro rodiny s dětmi!

Budova firmy Mjolk – nejvyšší dřevostavba v Česku

Budova firmy Mjolk – nejvyšší dřevostavba v Česku

Sídlo Kloboucké Lesní postavené v roce 2022 představuje na tisíci metrech základní ideály udržitelného stavebnictví. Stavba poukazuje na aktuální témata a potenciály ekologické výstavby a upozorňuje na možnosti a výzvy, které nás v budoucnosti čekají. V současnosti se jedná o vůbec nejvyšší dřevostavbu v Česku.

10 tipů na známá i méně známá muzea v netradičních budovách a prostorech aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na známá i méně známá muzea v netradičních budovách a prostorech aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s Kudy z nudy na prohlídku muzeí a galerií v netradičních budovách a prostorech! Víc než expozice a obsah nás ale tentokrát zajímají netradiční místa. Muzea totiž nesídlí jen v impozantních budovách na hlavních třídách: například prohlídka Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově vás protáhne několika patry starobylé věže, jinde se zase podíváte do vozovny, do věznice, do továrny nebo na jatka.

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.

Den architektury 2022: objevujte známá i zapomenutá místa

Den architektury 2022: objevujte známá i zapomenutá místa

Letošní Den architektury zamíří od pátku 30. září do čtvrtka 6. října 2022 téměř do stovky měst v Česku a také na Slovensku. Bohatý a zdarma přístupný program nabídne několik set akcí po celé republice, ve kterém budou dominovat výpravy za architekturou známou i neznámou, pěšky, na kole, vlakem či lodí, a to vždy s odborným výkladem.

10 staveb moderní architektury od Josefa Gočára

10 staveb moderní architektury od Josefa Gočára

Josef Gočár (13. 3.1880 – 10. 9 1945) patří k nejvýznamnějším českým architektům první poloviny 20. století. Jeho stavby zkrášlily nejen město Hradec Králové, Prahu ale i další města. Z Gočárových kubistických realizací jednoznačně vyčnívá dům U Černé Matky Boží v pražské Celetné ulici. Proslul především kubistickými a funkcionalistickými díly. Vysoce oceňován je také jeho podíl na urbanistických koncepcích některých měst, zejména Hradce Králové.

Další aktuality

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

Už o nadcházejícím víkendu 25. a 26. května se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2024. Dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například zámek Častolovice, hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Chyše, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
24. květen 2024 16:00
Památky

Tipy pro milovníky hradů a zámků: navštivte ty, které jsou v soukromých rukách

O podstatnou část kulturního dědictví naší země pečují s cílem, aby bylo zachováno nejen pro současníky, ale i pro generace budoucí, soukromí vlastníci. Poznejte hrady a zámky, které patří původním šlechtickým rodům, městům a obcím anebo soukromníkům, pro které je péče o kulturní dědictví celoživotní radostí.
24. květen 2024 7:23
Památky

Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Objevte kouzlo knih. Krásné starobylé knihovny lze obdivovat při prohlídkách klášterů, přímo do výroby papíru se dostanete v jedné z nejstarších evropských manufaktur ve Velkých Losinách, kde se tradičním způsobem papír vyrábí dodnes. Navštívit můžete i památník Bible kralické, knihovnu Latinské školy v Jáchymově a další zajímavá muzea. Navíc milovníci a milovnice knih jistě netrpělivě očekávají začátek festivalu Svět knihy, který startuje již tento čtvrtek 23. května 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na další zajímavé akce, které potěší knihomolky a knihomoly.
22. květen 2024 11:45
Památky

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

Lidový obyčej, zapsaný v roce 2011 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, fascinuje svým tajemným poselstvím. Obřady provázející svátek zvaný letnice se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen v několika vesnicích na Slovácku a na střední Moravě.
22. květen 2024 11:00
Památky

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Zámky Červená Lhota, Hluboká a Lednice, hrady Švihov, Bouzov a Pernštejn, a k tomu ještě Pekelné doly nebo skalní město Adršpach: to jsou ta nejpohádkovější místa v Česku. Není divu, že je vedle nadšených turistů a výletníků vyhledávají také filmaři. Podívejte se s Kudy z nudy ta nejkrásnější a nejpohádkovější místa, která hrála hlavní roli ve filmových pohádkách!
21. květen 2024 8:49
Památky

Věda a historie není nuda: poznejte legendární obchodní domy 20. století

Už od dob, kdy obchodní domy nahradily staré tržnice, oslňovaly nakupující spoustou technických vymožeností, luxusem a také nezvyklými radovánkami. Víte například, kde se lidé poprvé svezli na eskalátorech a který obchodní dům nabízel svým zaměstnancům terasu s lehátky pro slunění? Prozradíme vám také něco málo o seriálu Zlatá labuť, o chystaném otevření obchodního domu Máj a začínající rekonstrukci pražské Kotvy.
21. květen 2024 8:10
Památky

Restituce: poznejte hrady a zámky, vrácené bývalým šlechtickým rodům

Mezi nejsledovanější kauzy posledních třiceti let patří šlechtické restituce. Rodové hrady a zámky, lesy, polnosti a další majetky se slavným rodům vrátily po vydání speciálních zákonů na začátku 90. let. Pro řadu zanedbaných památek tak začaly lepší časy: převážná většina rodin se o svá sídla stará a zvelebuje je. Někteří majitelé dokonce občas sami provádějí zvídavé návštěvníky, jinde zase můžete nahlédnout do soukromých prostor, kde se skutečně bydlí.
20. květen 2024 17:04
Památky

Restituce: zajímavá muzea a památky vrácené městům i soukromníkům

Restituce patří mezi nejsledovanější kauzy posledních třiceti let. Majetek se nevracel jen bývalým šlechtickým rodům, ale také městům, obcím a soukromníkům. Do rukou původních majitelů se přesouvaly nájemní domy, hotely a restaurace, řemeslnické dílny, mlýny a pily, obchody i malé živnostenské provozovny. Některé z nich určitě dobře znáte.
20. květen 2024 17:02
Památky