Úvod > Aktuality > Den architektury 2022: objevujte známá i zapomenutá místa
Den architektury 2022: objevujte známá i zapomenutá místa
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Den architektury 2022: objevujte známá i zapomenutá místa

  • Vydáno28. září 2022
Letošní Den architektury zamíří od pátku 30. září do čtvrtka 6. října 2022 téměř do stovky měst v Česku a také na Slovensku. Bohatý a zdarma přístupný program nabídne několik set akcí po celé republice, ve kterém budou dominovat výpravy za architekturou známou i neznámou, pěšky, na kole, vlakem či lodí, a to vždy s odborným výkladem.
V pátek 30. září se na stovce míst po celé republice i na Slovensku rozeběhne program festivalu Den architektury. Pozve vás na architektonické skvosty i zapomenuté stavby. Otevře například významné budovy na pražském Václavském náměstí, představí téměř neznámou stavbu Adolfa Loose nedaleko Brna, pozve do zrekonstruované budovy ostravských jatek, nového kulturního centra Telegraph v Olomouci, funkcionalistické perlyČelákovicích, zvířecího krematoria v Žižicích nebo staveb Josipa Plečnika, Aleny Šrámkové či Bohuslava Fuchse.

Od 30. 9. do 6. 10. 2022 festival nabídne 300 zdarma přístupných akcí. Vedle exkurzí do zajímavých staveb nabízí i procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků, nejrůznější přednášky i workshopy. Den architektury představuje jak současné zajímavé stavby, tak architekturu 20. století a na některých místech zamíří i hlouběji do historie. Mottem dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!” a z velké části se tak zaměřuje na zajímavá řešení rekonstrukcí a revitalizací.
 

Den architektury a Praha

Nejsvětější Srdce PáněV hlavním městě pozve festival například do nově otevřeného technologického zázemí dílen, ateliérů a eventů UMPRUM, Paláce Langhans, Divadla Rokoko, hotelu Juliš, Paláce Koruna, bývalého hotelu Gráf nebo Loděnice Dukla. Zaměří se i na proměny ostrova Štvanice, budoucí Drážní promenádu a liniový park na Praze 10 nebo na kolonii Buďánka.

Na programu jsou i návštěvy ekologicky šetrných staveb ČSOB v Radlicích nebo revitalizovaných zelených vnitrobloků na Praze 7. Program nabízí i mimořádnou příležitost navštívit nové pražské designové sídlo firmy Koma Modular. V rámci sekce věnované Josipu Plečnikovi zve Den architektury hned na několik akcí věnovaných Pražskému hradu nebo kostelu Nejsvětějšího Srdce Páně. Architektu Alenu Šrámkovou připomene například procházkou po jejích realizacích v centru Prahy i na sídlišti Lužiny a pozve i do budovy Fakulty architektury ČVUT, ateliéru Věry a Vladimíra Janouškových nebo jejích vil v Černošicích, Troji a Dolních Jirčanech. Na většinu míst je potřeba mít rezervaci, kterou lze učinit pomocí webových stránek denarchitektury.cz/program/.
 

Střední Čechy zvou do Čelákovic, Kolín anebo Kladna

divadlo kladnoNabitý program se uskuteční i ve Středočeském kraji. Například v Čelákovicích bude možné mimořádně navštívit jednu z nejvýznamnějších funkcionalistických staveb první republiky Volmanovu vilu od architektů Karla Janů a Jiřího Štursy. Po stopách významného českého architekta Jaroslava Fragnera vyrazí festival v Kolíně. V Nymburku si mohou zájemci prohlédnout místní krematorium a u Poděbrad rondokubistický vysílač, odkud proběhlo vůbec první radiotelegrafické spojení Československa se zahraničím. V Kladně je na programu procházka po jedné z nejzachovalejších důlních památek – dolu Františka Josefa v Dubí, nebo prohlídka Městského divadla přímo s autorem jeho rekonstrukce Davidem Vávrou. Dále program zve například na prohlídku zvířecího krematoria Věčná loviště v Žižicích od architekta Petra Hájka.
 

Dny architektury v Brně

Zelný trh BrnoBrněnská část programu upozorní nejen na mimořádné stavby či lokality, ale také mnohdy otevře diskusi nad možnostmi využití konkrétních míst či budov metropole. Zájemci během festivalu mohou navštívit například Bílý dům či Navrátilovo sanatorium v Králově Poli nebo vybrané stavby Bohuslava Fuchse. Dále pořadatelé zvou do Tržnice na Zelném trhu, nového bytového domu Hybešova nebo do Hrušovan u Brna na architekturu Adolfa Loose. Zve na procházky po obchodních portálech realizovaných v meziválečném období židovskými architekty v centru města či po příkladech individuální poválečné rodinné výstavby v Masarykově čtvrti. Festival se v programu zaměří i na městkou zeleň a veřejný prostor a věnuje pozornost budoucnosti hned několika brněnských lokalit.
 

Svátek architektury v Ostravě, Opavě, Zlíně a Uherském Hradišti

ostrava jatkaOstravě se mohou zájemci vydat do veřejně nepřístupných míst i na inspirativní komentované procházky po městě. Například bude možné navštívit nově zrekonstruovanou budovu ostravských jatek nebo se seznámit s budoucností městské třídy 28. října. Bohatý program nabízí i Opava, kde se mohou zájemci vydat na výstavu Město pohledem budoucích architektů do bývalého obchodního domu Breda nebo nového sídla výukového centra a nakladatelství Modrý slon, které vzniklo přestavbou objektu sídlištních jeslí. V Olomouci zve festival do nově otevřeného uměleckého centra Telegraph, které vzniklo v budově bývalé továrny na telefony, nebo na řadu architektonických procházek, například po rekonstrukcích a konverzích v historickém jádru. Festival opět pozve na nově rekonstruovaný hrad Helfštýn.

Zlín LetnáVe Zlíně se festival zaměří mimo jiné na architekturu 90. let i první zlínskou dělnickou čtvrť Letná, která vznikala podle plánů architektů Jana Kotěry a F. L. Gahury, žáka Josipa Plečnika. Po stopách meziválečné architektury a realizacích architekta Bohuslava Fuchse povede festivalová trasa v Uherském Hradišti. Nabízí mimo jiné návštěvu interiéru více než dvacet let opuštěných a chátrajících lázní. Další mimořádnou příležitostí bude návštěva nové realizace ateliéru Mjölk v obci Brumov-Bylnice pro Klobouckou lesní.
 

Jihočeské a západočeské perly

Pavilon Z BudějoviceČeských Budějovicích pozve den architektury například na prohlídku Pavilonu Z, jedné nejvýraznějších budov českobudějovického Výstaviště, nebo nové budovy tiskárny Karmášek a nově vzniklé galerijní síně. V Českém Krumlově se mohou zájemci vydat na procházku po předměstí Horní Brána, ve Strakonicích do opuštěného a nenáviděného i obdivovaného hotelu Bavor, ve Volyni pak do areálu měšťanského pivovaru z roku 1812.
 
Nedaleko Chebu pak mají zájemci příležitost navštívit meteorologickou věž od první dámy české architektury Aleny Šrámkové. V Karlových Varech festival zaměří pozornost na lokalitu první karlovarské vodárny a zve na výpravu po vodárenském brownfieldu.
 

Den architektury na severu Čech

krtek vrchlabíNa výpravy po starých vodních elektrárnách je možné se vydat i v LiberciJosefově Dole a Železném Brodě. Zaniklá vodní díla si pak připomenou v Teplicích, kde se bude možné vydat po stopách potoka Bystřice. V Kamenickém Šenově se program zaměří na podstávkové domy sklářů. Milovníci industriální architektury jistě ocení návštěvu bývalé továrny Mastných v Lomnici nad Popelkou nebo tzv. Zauhlovačky ve Vratislavicích nad Nisou.

Ústí nad Labem festival představí další ze zdařilých rekonstrukcí – Dům umění, který nově vznikl v budově bývalé univerzitní menzy UJEP. V Hradci Králové se mohou zájemci podívat do nové budovy regionální centrály ČSOB, která se vyznačuje ohleduplností k životnímu prostředí i přirozeným kvalitním prostředím pro zaměstnance i návštěvníky. V programu nemůže chybět ani prohlídka nízkoenergetické stavby Krkonošského centra environmentální výchovy Krtek ve Vrchlabí.
Den architektury s Gočárem

1.10.
Den architektury s Gočárem

Na prohlídku města Hradec Králové vás 1. října zve Josef Gočár. Zájemci si detailně prohlédnou architekturu významných budov a dozví se zákulisní informace z dob, kdy město vznikalo. Akce je součástí celorepublikovévého festivalu Den architektury.

ArchiMyšl – Světový den architektury v Litomyšli 2022

29.9.
2.10.
ArchiMyšl – Světový den architektury v Litomyšli 2022

Program plný architektury se připojí ke Světovému dni architektury. Krovy litomyšlských chrámů i běžně nepřístupné sklepy tzv. Nového pivovaru na zámeckém návrší. ArchiMyšl letos představí městskou architekturu z ojedinělých perspektiv.

Ostrava Kamera Oko

28.9.
2.10.
Ostrava Kamera Oko

Čtrnáctý ročník mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko (OKO) s podtitulem Pod dlažbou je pláž! začíná 28. září a potrvá do 2. října 2022. Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.

Petr Franta: Význam souvislostí – Sense of Connection

7.10.
4.12.
Petr Franta: Význam souvislostí – Sense of Connection

Autorská výstava česko-kanadského architekta, urbanisty, designéra, lektora a publicisty doprovázená publikací navazující na předchozí důležitá období jeho práce na dvou kontinentech.

Den architektury v Baťově památníku

1.10.
2.10.
Den architektury v Baťově památníku

O víkendu 1. – 2. října je široká veřejnost zvána na pestrý program celorepublikového festivalu Den architektury do zlínského Památníku Tomáše Bati. Budete moci využít prohlídek zdarma, zavítat na zajímavé přednášky a projekci filmu. Velkým lákadlem je i speciální přednáška Davida Vávry.

Den architektury na hradě Landštejně

1.10.
2.10.
Den architektury na hradě Landštejně

Prohlídka začíná ve 14 hodin na nádvoří hradu.

České země uprostřed Evropy na mapách a plánech Národního archivu

14.9.
30.10.
České země uprostřed Evropy na mapách a plánech Národního archivu

Národní archiv zahajuje výstavu zaměřenou na témata a historické souvztažnosti mezi českými zeměmi a dalšími regiony Evropy. Kontakty českých zemí s evropskými zeměmi, hospodářské i kulturní, dokumentují kromě jiných archiválií početné mapy a plány období 17.–19. století uložené v Národním archivu.

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Den architektury v Ltoměřicích – procházka po Dómském návrší

2.10.
Den architektury v Ltoměřicích – procházka po Dómském návrší

I tento rok zveme příznivce architektury na program pořádaný při příležitosti festivalu Den architektury. Letošní komentovaná vycházka povede na místa, kde se začaly psát dějiny města Litoměřic – na Dómské návrší.

Budějcký Pa-peer 2022

8.10.
Budějcký Pa-peer 2022

Papírový festival v centru Českých Budějovic, na kterém se sejde více než 40 prodejců s papírovým zbožím. Již potřetí v Riegrovce.

Den architektury 2022

30.9.
6.10.
Den architektury 2022

Den architektury – nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás ve dnech 30. 9. až 6. 10. opět nabídne stovky zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Mottem dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!”.

Městské divadlo Kladno

Městské divadlo Kladno

Městské divadlo Kladno je jedním z nejstarších českých činoherních divadel; pokračuje ve stoleté tradici profesionální kladenské scény.

Dny architektury v Kupe

30.9.
6.10.
Dny architektury v Kupe

Zahájení Dnů architektury a vyhlášení Ceny J. M. Olbricha a další akce v rámci festivalu.

Dny otevřených dveří v Kramářově vile

1.10.
Dny otevřených dveří v Kramářově vile

Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény. Návštěvníci uvidí, jaký měl vkus první ministerský předseda svobodného Československa a jeho manželka.

Galerie Plato Ostrava – prostor pro umění

Galerie Plato Ostrava – prostor pro umění

Městská galerie pro současné umění působí na ploše téměř 5000 m² v historické budově jatek v centru Moravské Ostravy. Budova městských jatek představuje ojediněle dochovaný industriální celek, dosvědčující rozvoj potravinářské výroby a rychlou urbanizaci města.

Výstaviště České Budějovice

Výstaviště České Budějovice

Výstaviště České Budějovice představuje největší areál k pořádání výstav, kulturních a společenských akcí v Českých Budějovicích. Leží západně od historického centra města mezi řekou Vltava, Čtyřmi Dvory a sídlištěm Vltava. Výstavní areál má charakteru lesoparku o rozloze 30 ha.

Obchodní dům Breda v Opavě

Obchodní dům Breda v Opavě

Významná památka moderní architektury, to je bývalý obchodní dům Breda, postavený v letech 1928 – 1930 podle projektu významného vídeňského architekta Leopolda Bauera.

Den architektury v Archeoparku Pavlov

30.9.
Den architektury v Archeoparku Pavlov

Celorepublikový festival oslavující architekturu bude i v Archeoparku Pavlov!

Dům Viktora Bauera – Loosova vila Hrušovany

Dům Viktora Bauera – Loosova vila Hrušovany

Dům Viktora Bauera z roku 1918 je nejstarším domem s plochou střechou v Česku a zároveň jediným větším dílem Adolfa Loose na jižní Moravě.

Kolonie Buďánka v Praze na Smíchově

Kolonie Buďánka v Praze na Smíchově

Osada Buďánka, bývalá dělnická kolonie, leží na rozhraní Smíchova s částí přiléhající Košíř. Postavili si ji v letech 1820 -1840 na místě vytěženého vápencového lomu u usedlosti Zámečnice důlní dělníci, nádeníci z okolních vinic a dělníci z prvních právě vznikajících továren na Smíchově.

Palác Langhans v Praze

Palác Langhans v Praze

Novorenesanční budova, která je přes sto let spojována s historií a vývojem fotografického řemesla, se nachází v centru Prahy a sousedí s Františkánskou zahradou.

Palác Koruna na Václavském náměstí v Praze

Palác Koruna na Václavském náměstí v Praze

Secesní palác Koruna stojí na dolním konci Václavského náměstí. Na vrcholku této zajímavé stavby – na střeše šedé budovy se skví zlatá perlová koruna obklopená obřími sochami svalovců, duchovitých ochránců celého paláce.

Zauhlovací a vodárenská věž Vratislavice nad Nisou

Zauhlovací a vodárenská věž Vratislavice nad Nisou

Tato ojedinělá technická stavba tvoří již od doby svého vzniku nedílnou součást panoramatu Vratislavic nad Nisou. Nachází se v areálu bývalé továrny na koberce, dnes areál Intexu.

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice je soubor vodohospodářských staveb, vybudovaných počátkem minulého století na pražském ostrově Štvanice zahrnující Helmovské jezy, vorové propusti, plavební komory a malé vodní elektrárny.

Baťovy domky ve Zlíně

Baťovy domky ve Zlíně

Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny.

Městská divadla Pražská – ABC a Rokoko

Městská divadla Pražská – ABC a Rokoko

Městská divadla Pražská (divadla ABC a Rokoko) jsou velkým činoherním divadlem. Svým kvalitním programem oslovují široké spektrum diváků, akcentují pestrost a bohatost žánrů, staví na výjimečných hereckých individualitách i na týmové herecké souhře.

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Unikátní budova ve Vrchlabí, jejímž autorem je známý architekt Petr Hájek, vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Přezdívku domu – Krtek, vybrali lidé ve veřejném hlasování.

Městské krematorium Nymburk

Městské krematorium Nymburk

Nymburské krematorium postavené v letech 1922 až 24 je výjimečnou stavbou v dějinách české architektury – jde o jednu z mála realizací architekta Bedřicha Feuersteina (ve spolupráci s Bohumilem Slámou) a zároveň je objekt jednou z prvních puristických architektur postavených na našem území.