Úvod > Co chcete dělat? > Mašínův statek v Lošanech – památník tří odbojů
Kultura

Mašínův statek v Lošanech – památník tří odbojů

Po téměř třiceti letech od pádu komunistického režimu získala paní Zdeňka Mašínová rodný statek svého otce Josefa Mašína v Lošanech. Ve stejném roce vznikl zapsaný spolek, jehož cílem je vytvořit na tomto místě veřejně přístupný Památník tří odbojů.
Historie statku na tomto místě sahá až do 15. století. Dne 20. dubna 1699 ho od Mikuláše Lhotáka koupil Matěj Mašín (1676 – 1754), pocházející z Mančic, a založil selskou tradici rodinu Mašínů v Lošanech. Nejznámější postavou z rodu je generálmajor Josef Mašín, československý voják a zpravodajec. Účastnil se řady bitev, včetně bitvy u Bachmače. Velkou roli sehrál v protinacistickém odboji. V roce 1940 – nechal Mašín lošanský statek přepsat na své tři nezletilé děti – Josefa, Ctirada a Zdeňku, neboť se bál, aby po jeho případném zatčení pro odbojovou činnost majetek nezabrali Němci. Společně s Václavem Morávkem a Josefem Balabánem vytvořil zpravodajskou skupinu Tři králové, které se podařilo kontaktovat exilovou vládu v Londýně. Nakonec při jednom zátahu gestapa zatčen a brutálně vyslýchán. Odmítal vypovídat a opakovaně se pokusil o sebevraždu. Nakonec byl 30. června 1942 zastřelen.

V roce 1955 bylo rozhodnuto na základě usnesení tehdejšího Nejvyššího soudu o zabavení majetku státem. Po pádu komunistického režimu se Zdena Mašínová pokoušela o získání statku svého otce, dočkala až v roce 2017

V roce 2018 vznikl spolek „Mašínův statek – památník tří odbojů“, jehož cílem je vytvořit na tomto místě veřejně přístupný Památník tří odbojů a jeho prostřednictvím uchovat památku a odkaz genmjr. Josefa Mašína a jeho rodiny, která přinesla ve 20. století velké osobní oběti v boji za vlast, svobodu a demokracii.

Památník by se měl otevřít 26. srpna 2022.

Provozovatel

Mašínův statek - památník tří odbojů, z.s.

Lošany č. p. 1
280 02 Lošany
Email:
info@masinuvstate...
WWW:
www.masinuvstatek.cz
GPS:
50,028515 15,196785
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Falconi v Kolíně

Pension Falconi v Kolíně

Kolín, Středočeský kraj
Hotel Theresia Kolín

Hotel Theresia Kolín

Kolín, Středočeský kraj
Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Kolín, Středočeský kraj