ÚvodAktualitySeznamte se: 7. března má svátek Tomáš
Zážitky

Seznamte se: 7. března má svátek Tomáš

Tomáš se společně s Jakuby, Jany, Adamy, Vojtěchy, Martiny a Lukáši už dlouho vyhřívá na žebříčku nejpopulárnějších jmen pro novorozené chlapečky. Pochází z aramejštiny a používá se na celém světě. Portál Kudy z nudy přeje všem Tomům, Tomíkům, Tomčům, Tomáškům a Tomečkům k jejich svátku vše nejlepší!
Jméno Tomáš má prastarý původ: pochází z aramejského slova „tómá” s významem „dvojče”. Z bible známe svatého Tomáše jako jednoho z dvanácti Ježíšových apoštolů. Prý nevěřil v Ježíšovo vzkříšení, když si ovšem sáhl na ránu v jeho boku, uvěřil. Od těch časů se prý nedůvěřivým lidem plným pochybností říká nevěřící Tomášové.

Tomáše najdete po celém světě. Mezinárodně srozumitelnou verzí je Thomas i Tom, italština používá variantu Tommaso, španělština Tomás, portugalština Tomas, polština Tomasz a maďarština Tamás. Z historie známe například svatého Tomáše Akvinského nebo amerického vynálezce a podnikatele Thomase Alvu Edisona; v Brně u Mahenova divadla ho připomíná plastika Pocta Edisonovi.

S celou řadou Tomášů se setkáte také na Kudy z nudy. Připomeneme vám například podnikatele a proslulého obuvníka ze Zlína Tomáše Baťu, prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka anebo podnikatele Tomáše Čupra. V Počátkách navštívíme rodný dům dějepisce Tomáše Pešiny z Čechorodu a za všechny kostely sv. Tomáše zmíníme alespoň ten, který stojí v osadě Svatý Tomáš u přehrady Lipno. Ve Skaličce můžete navštívit muzeum námořníka Tomáše Vítka, v Bohdalicích na Hané muzeum Tomáše E. Müllera a v Jindřichově Hradci uvidíte jesličky, které vyrobil punčochářský mistr Tomáš Krýza.
 
Boty Baťa – světové obuvnické impérium ze Zlína

Boty Baťa – světové obuvnické impérium ze Zlína

Světové obuvnické impérium má původ v moravském městě Zlíně, kde se počátkem 20. století pustila jedna ševcovská rodina do šití plstěných papučí. Zakladatel Tomáš Baťa se záhy stal průkopníkem v oblasti moderních technologií a organizace výroby, ale i reklamy, marketingu a péči o zaměstnance.

Výlet do Zlína za jedinečnou funkcionalistickou architekturou se značkou Baťa

Výlet do Zlína za jedinečnou funkcionalistickou architekturou se značkou Baťa

Zlín je moderní město v zahradách a zároveň město Tomáše Bati, jednoho z nejvýznamnějších českých podnikatelů první poloviny 20. století. Díky němu se Zlín ve dvacátých letech 20. století během několika let proměnil v ojedinělou funkcionalistickou aglomeraci, kterou dnes přijíždějí obdivovat lidé z celého světa.

Slavný švec a jeho město – výlet do Zlína a okolí za příběhem Tomáše Bati

Slavný švec a jeho město – výlet do Zlína a okolí za příběhem Tomáše Bati

Dne 3. dubna se narodil Tomáš Baťa, jeden ze zakladatelů obuvnického závodu ve Zlíně. Co všechno rod Baťů pro Zlín znamenal, jak velké bylo jejich obuvnické impérium a jaké stopy po nich dodnes objevíte, vám prozradí portál Kudy z nudy.

Spor o Rukopisy královédvorský a zelenohorský – největší česká literární záhada

Spor o Rukopisy královédvorský a zelenohorský – největší česká literární záhada

V letech 1816 až 1819 bylo v různých místech za zvláštních okolností objeveno několik rukopisů v čele s Rukopisem královédvorským a Rukopisem zelenohorským. Vypadaly autenticky: byly psané rukopisem, jazykem a písmem starým stovky let, byly patřičně omšelé a zaprášené, zkrátka jako opravdové středověké památky. Brzy se ale objevily pochybnosti, a dodnes nevíme, jak to s nimi vlastně je. Neexistuje jednoznačný důkaz, že jde o podvrhy, ale nemáme ani důkazy o jejich pravosti.

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Osmičkové roky – osudové letopočty českých dějin

Dějiny českého národa jsou plné dramatických událostí, které se odehrály v letech končících číslem osm. Zejména ve 20. století provázejí osmičkové roky velká jména a události našich dějin – stačí připomenout letopočty 1918, 1938, 1948 a 1968. Historických událostí na českém území provázených osudovou osmičkou ale je mnohem víc. Které patří k těm nejvýznamnějším?

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Tomáš Čupr – úspěšný český podnikatel a investor

Tomáš Čupr – úspěšný český podnikatel a investor

Úspěšný český podnikatel a investor Tomáš Čupr (* 8. října 1982, Polička) založil několik firem, nejznámější z nich jsou Slevomat, DameJidlo.cz a Rohlik.cz. Právě online supermarket Rohlík se v roce 2021 se stal prvním českým jednorožcem, tedy startupem oceněným minimálně na miliardu dolarů.

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Tělocvičný spolek Sokol je největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice. Byl založen 16. února 1862 a na jeho začátku byl ideál člověka tělesně zdatného, duševně a sociálně vyspělého, připraveného pracovat a bránit svůj národ. To je dodnes základní myšlenka sokolského programu, který se zaměřuje na pohyb a radost z něj pro všechny.

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

Při pozorném pohledu objevíte na fasádě Národního muzea v Praze řadu skvostů. Rekonstrukce jí vrátila světlejší barvu, jakou měla na konci 19. století, zlato rozzářilo dvě zadní kopule, na jejichž pozlacení našim předkům chyběly finance. Vrátily se také vlajkové stožáry, které musely ustoupit stavbě metra. Podobně jako kdysi je i nyní do opraveného pláště budovy zlatým písmem vepsáno 72 jmen osobností české historie.

Obuvnické muzeum ve Zlíně – největší obuvnické muzeum v ČR

Obuvnické muzeum ve Zlíně – největší obuvnické muzeum v ČR

Prostřednictvím více než tisíce exponátů seznámí Obuvnické muzeum ve Zlíně návštěvníky s historií i současností obouvání, vývojem výroby obuvi a dějinami ševcovského řemesla. Nejstarší originály pocházejí z konce 16. století. Zajímavostí jsou opánky z peří pštrosa emu a lidských vlasů.

Další aktuality

Výletní plavby na řekách a přehradách: 20 tipů, kam vyrazit na palubu lodi

Plavba na výletní lodi je vždy vítaným zpestřením každého výletu. Někdy je výletem samotná cesta, někdy vás loď může přiblížit vašemu cíli. Nechejte se inspirovat našimi tipy na plavby po přehradách, řekách a kanálech! Příjemnou plavbu vám přeje Kudy z nudy.
Zážitky

Pojďte s námi do pohádky: prohlídky hradů, zámků a pohádková místa, která budou děti bavit

Temná vůně středověku, odhodlaní muži v těžké zbroji, nebezpečí a odvaha. Anebo klečící rytíř, který vyznává lásku útlé a sličné obyvatelce královského dvora? České zámky a hrady vám nabídnou oboje. Vrátit se do historie anebo nechat své děti prožít pohádkový den nemusí zabrat víc než jedno odpoledne. Kam vyrazit do pohádky vám poradí Kudy z nudy.
Zážitky

Poznejte tajemství Třetí říše na našem území

Hrůzostrašná tajemství Třetí říše dokáží rozjitřit emoce i po mnoha letech od konce druhé světové války. I když si každoročně připomínáme utrpení Židů v koncentračních táborech anebo vyhlazení Lidic, Ležáků, Ploštiny a dalších obcí na našem území, o další činnosti nacistů v Protektorátu Čechy a Morava či zabraném území Sudet se nemluví. Věděli byste například, kde se nacházely elitní nacistické školy nebo na jakém místě se v Čechách uskutečňoval program Lebensborn? Mnoho záhad obestírá také činnost tajných podzemních továren či pobyt SS na hradech a zámcích. Kudy z nudy vám dnes nabídne právě tipy na výlet za touto černou kapitolou našich dějin.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Lodě na vltavské vodě 2024, Beltine – Barbarské hry v Zemi Keltů, Hradní jarmark na Svojanově 2024, Čokoládové jaro s vínem a pohádkou na Starých Hradech, Jízdy důlním vláčkem Kateřina v rezervaci Soos. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (4.5. – 5.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Beltine – Barbarské hry v Zemi Keltů, Hradní jarmark na Svojanově 2024, Hrnčířská sobota 2024 – osada Veselý Kopec, Litický oblouk – splutí Divoké Orlice, Oslavy osvobození v Rokycanech 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2024

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
Zážitky

Užijte si rozpustilý majáles – studentské oslavy jara!

Majáles je studentská oslava příchodu máje, která má svoji tradici již od středověku. Studenti chystají majálesový průvod, staví alegorické vozy, obléknou se do kostýmů a vyrazí k místu konání velkolepých oslav, kde se uskuteční open-air festival plný známých hudebních tváří. Nakonec si zvolí svého krále, který by měl být po celý rok oporou všech studentů. Průvody masek, alegorické vozy, volba krále a skvělá hudební vystoupení. Taková je každoročně jarní studentská slavnost. Portál Kudy z nudy vás zve na oslavy do Brna, Ostravy nebo Zlína.
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Portugalsko?

Slunečné pláže Algarve, slavní mořeplavci, nejzápadnější mys Evropy Cabo da Roca, portské víno a víno Madeira, nejdelší most v Evropě, žluté tramvaje v Lisabonu anebo jedna z nejstarších evropských univerzit: je tolik věcí, které máme rádi v Portugalsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na Pyrenejském poloostrově, v oblíbené zemi prodloužených víkendů a letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Portugalsko!
Zážitky