!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Výlety > Cesty poznání > Zlín to je jedinečná funkcionalistická architektura se značkou Baťa
Zlín to je jedinečná funkcionalistická architektura se značkou Baťa
"> "> ">

Zlín to je jedinečná funkcionalistická architektura se značkou Baťa

Zlín je moderní město v zahradách a zároveň město Tomáše Bati, jednoho z nejvýznamnějších českých podnikatelů první poloviny 20. století. Díky němu se Zlín ve dvacátých letech 20. století během několika let proměnil v ojedinělou funkcionalistickou aglomeraci, kterou dnes přijíždějí obdivovat lidé z celého světa.
Zlín mrakodrapJednou z prvních výškových staveb v Evropě byla Jednadvacítka aneb Zlínský mrakodrap, dokončený roku 1938 dle projektu V. Karfíka. Raritou, kterou jinde v Česku nespatříte, je výtah a zároveň kancelář šéfa firmy Baťa o rozměrech 6 x 6 m s umývadlem a klimatizací. Hned vedle mrakodrapu je hlavní sídlo Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kterým je místní zámek, kde si prohlédnete stálé expozice, ale i krátkodobé výstavy, další části muzea se nachází na blízkém hradě Malenovice. Na projížďce po Zlíně si prohlédněte také Obuvnické muzeum, které vás seznámí s historií i současností obouvání a dějinami ševcovského řemesla.

Pouhých 6 km od centra Zlína najdete hrad Malenovice, kde se můžete seznámit např. s hradními interiéry (tzv. malovaný sál s pozdně gotickou klenbou a dochovanými nápisy z 1. poloviny 16. století, domácí kaple s malbami z poloviny 18. století, zařízení kanceláře malenovického velkostatku aj.). Zpřístupněna je rovněž hradní věž. Během návštěvní sezony se na malenovickém hradě konají koncerty, divadelní představení, vystoupení skupin historického šermu a noční prohlídky.