Úvod > Aktuality > Salon vín ve Valticích láká na 100 nejlepších moravských a českých vín – od června i v neděli
salon vín, valtice, kudy z nudy
"> salon vín, valtice, kudy z nudy "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Salon vín ve Valticích láká na 100 nejlepších moravských a českých vín – od června i v neděli

  • Vydáno7. června 2022
Salon vín České republiky představuje kolekci 100 nejlepších moravských a českých vín pro aktuální sezónu. Nachází se v podzemí valtického zámku a mimo degustačních programů nabízí také naučnou expozici věnovanou vinařství. Během letní sezóny, od června do září, se otevírací doba Salonu vín rozšiřuje také na neděle. Letošní zajímavostí je mimo jiné oranžové víno, které se v Salonu objevuje vůbec poprvé v historii.

vínoSalon vín prezentuje již 23 let špičku tuzemského vinařství a pro mnohé vinaře a milovníky našich vín je jeho vyhlášení nejdůležitější vinařkou událostí roku. Potvrzuje to i rok od roku rostoucí návštěvnost degustační expozice Salonu vín v podzemí valtického zámku. Národní soutěž vín pořádá Národní vinařské centrum, o.p.s. každoročně od října do listopadu pod odbornou garancí Svazu vinařů ČR a pod záštitou prezidenta České republiky. Budoucí Šampion a každý držitel titulu Zlatá medaile Salon vín tak musí postupně projít třemi koly profesionálního hodnocení držiteli mezinárodních degustačních zkoušek dle evropských ISO norem, což zaručuje objektivitu a vysokou úroveň celé soutěže.

Salon vínI díky tomu je Salon vín – národní soutěž vín výkladní skříní českého a moravského vinařství a titul Šampiona je nejvyšší soutěžní metou pro víno v České republice. Prestižní ocenění zlatými a stříbrnými medailemi Salonu vín – národní soutěže vín jsou pak nezpochybnitelnou garancí nejvyšší možné kvality vín. Na vlastní soutěž navazuje od února následujícího roku Salon vín coby celoroční degustační expozice nejlepších sta vín. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat nejlepší vína pro daný rok.
 

Letošní novinkou je oranžové víno!

oranžové vínoV letošním Salonu vín se vůbec poprvé objevilo oranžové víno! Je jím Pálava od Jiřího Kopečka z Valtic. Vzniklo dlouhodobou macerací na bílých slupkách, což je vinařský styl, který v Salonu ještě nebyl. Jedná se proto o velkou zajímavost pro všechny milovníky vína. V příštím ročníku Salonu vín už bude pro podobná vína vytvořená nová speciální kategorie.

O účast v prestižní společnosti se letos ucházelo celkem 2 400 přihlášených moravských a českých vín. V kolekci stovky vzorků se zlatou medailí letošního Salonu vín je zastoupených pětapadesát vinařů a vinařských firem. Největší zastoupení v nové expoziciSalonu vín má právě Zámecké vinařství Bzenec a Mikrosvín Mikulov s devíti zlatem oceněnými vzorky. Z jednadvaceti odrůd je hned sedmnáct Ryzlinků rýnských a devět Ryzlinků vlašských. Už osmé prvenství a titul šampiona získalo v dvaadvacetileté historii soutěže Zámecké vinařství Bzenec.

Vítězná vína si prohlédnete a okoštujete v běžné otevírací době Salonu vín, tedy od úterý do čtvrtka 9:30 – 17:00 hodin, v pátek a sobotu 10:30 – 18:00. Od června do září je navíc otevřeno také v neděli 10:30 – 17:00.

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Zámecké vinařství Bzenec

Zámecké vinařství Bzenec

Po celou historii jsme pevnou součástí zámeckého areálu ve městě Bzenec, ve východním cípu Jihomoravského kraje. Citlivě, s důrazem na efektivitu a ekologii, obhospodařujeme 540 hektarů vinic ve vinařských podoblastech slovácké, mikulovské a znojemské.

Loucký klášter ve Znojmě – Znovín Znojmo

Loucký klášter ve Znojmě – Znovín Znojmo

Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.

Poklady našich vinohradů v Rakvicích

Poklady našich vinohradů v Rakvicích

Kvalitní jakostní a přívlastková vína s nezaměnitelným charakterem ve vinotéce vinařství Víno Rakvice.

Nové vinařství Drnholec

Nové vinařství Drnholec

V Novém Vinařství se všechno dělá inovativně, lépe a jinak. Patří od roku 2005 k nejprogresivnějším vinařstvím v České republice, a to především díky modernímu přístupu k pěstování hroznů a výrobě vína. Obhospodařuje 102 ha vinic a vyrábí pouze jakostní vína z vyzrálých až přezrálých hroznů.

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje leží vinice, odborníky řazená mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských poloh. V letních měsících můžete přímo na vinici ochutnat místní vína.

Znovín Walking – chůze, která léčí

Znovín Walking – chůze, která léčí

Společnost Znovín se sídlem v Šatově rozšířila svůj vinařský turistický program o Znovín Walking – chůzi pomocí speciálních holí, při níž zapojíte až 90 % svalů celého těla. Znovín Walking vychází z všeobecně zaužívaného Nordic Walking, jenž má domov ve Finsku.

Další aktuality

18.8.
2022
Festival TrutnOFF BrnoON právě začíná

Festival TrutnOFF BrnoON právě začíná

Jihomoravský kraj | Kultura
17.8.
2022
Kam v září na jižní Moravu na vinobraní? Nevíte? Poradíme...

Kam v září na jižní Moravu na vinobraní? Nevíte? Poradíme...

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
13.8.
2022
Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Jihomoravský kraj | Památky