Úvod > Co chcete dělat? > Nové vinařství Drnholec
Gurmánská turistika

Nové vinařství Drnholec

V Novém Vinařství se všechno dělá inovativně, lépe a jinak. Patří od roku 2005 k nejprogresivnějším vinařstvím v České republice, a to především díky modernímu přístupu k pěstování hroznů a výrobě vína. Obhospodařuje 102 ha vinic a vyrábí pouze jakostní vína z vyzrálých až přezrálých hroznů.
Nové Vinařství se sídlem v Drnholci obhospodařuje cca 123 hektarů vlastních vinic nedaleko rakouských hranic v obcích Drnholec, Nový Přerov, Klentnice a Valtice. Vinařství se může pochlubit řadou medailí z nejprestižnějších světových soutěží. Roční produkce se pohybuje okolo 250 tisíc lahví. Vinařství leží na konci obce Drnholec na konci sklepní ulice po pravé straně při výjezdu na Litobratřice.
 
V Novém Vinařství se od začátku vyráběla pouze bílá a růžová vína. Tato filosofie vycházela z předpokladu, že v tak chladném regionu, jakým jižní Morava z pohledu vinaře bezesporu je, se dá každý rok vyrobit víno prvotřídní kvality v barvě bílé či růžové, nikoliv však barvy červené. S červeným je to na Moravě tak, že někdy je opravdu špičkové a v některých letech "jen" dobré. V posledních letech však vinařství neodolalo tlaku veřejnosti a začalo vyrábět i vynikající červené víno. A když červené na "severu", tak Pinot noir – této modré odrůdě chladnější klima přímo vyhovuje. K výsledné výjimečné kvalitě vín pak také přispěly sudy, ve kterých víno zrálo. Poté ještě do sortimentu přidali slavnou rakouskou odrůdu Zweigeltrebe.

Celá produkce je rozdělena do řad Cépage (bílá a růžová odrůdová vína), Cuvée (cuvée více odrůd nebo enologická cuvée jedné odrůdy vyrobená z hroznů různých vlastností) a Léger (vína, u kterých bylo zastaveno kvašení a mají méně než 5 % alkoholu a více než 100g/l zbytkového cukru. Zajímavým doplňkem je Rosecco - růžové perlivé víno.


V sortimentu se nachází čtyři základní řady:

Emballage – jakostní odrůdová vína, šroubový uzávěr, vyšší zbytkový cukr
Cépage – přívlastková odrůdová vína, skleněný uzávěr (růžová vína – šroubový uzávěr)
Cuvée – směsná jakostní vína, skleněný uzávěr (růžová vína – šroubový uzávěr)
Speciality – jakostní šumivá vína kvašená v láhvi, odrůdové mošty, nízko alkoholické víno


Zdejší vína se uzavírají výhradně skleněnými nebo šroubovými uzávěry. Výjimkou, potvrzující pravidlo, je červené víno Pinot Noir s korkovou zátkou. Jako první v České republice v roce 2006 použilo vinařství skleněné uzávěry VINO-LOK a stále je jediné, které je v celém bývalém Československu používá. Vinařství je zakládajícím a stále aktivním členem prestižní Aliance vinařů V8, která klade velký důraz na garanci původu vína vyráběného v České republice.
 

Degustace vín Nového vinařství ve starých sklepech

Dva historické, zrekonstruované sklepy, uvnitř spojené. Sklepy jsou z 18. století, kde je malé posezení situováno v jedné z lisoven a velké posezení přímo ve sklepě s nádhernou cihlovou klenbou. I podlaha sklepa je pokryta cihlami – půdovkami, pod nimiž se skrývá topení. Druhý sklep je určen k archivaci vín. V podzemí, mezi dvěma lisovnami se nacházejí moderní, prostorné toalety. Sklep je vybaven tak, aby se dalo uspokojit vínem, studenými i teplými nápoji a studenou stravou. Na přání lze zajistit teplou stravu, kterou je zajišťována externě subdodávkou, cimbálovou muziku nebo harmoniku.

Sklípky se nachází ve Wolkerově ulici 8 a vejde se sem maximálně 50 osob. Přístupné jsou pouze na objednávku po celý rok (vyjma nedělí a státních svátků), ve všední den otevřeno max. do 24.00 hodin, v pátek a sobotu do 1.00 hodin. Pro otevření sklepů je minimální počet 10 osob. Degustaci si lze dohodnout na telefonu 519 519 082 nebo emailu obchod@novevinarstvi.cz.
 

Piknik ve vinici

Víno se rodí ve vinici a není nic lepšího, než se o tom přesvědčit a při této příležitosti si udělat piknik. Zdejší trati ukrývají řadu úžasných a dosud neobjevených zákoutí a vyhlídek. Rádi vám zde ukáží cestu a zajistí občerstvení.
 

Grilování

Víno, to jsou večery u krbu s knihou, ale také slunná odpoledne s přáteli u grilu při "partičce" hry petanque. Díky jiskřivému vínu z Nového vinařství se drobné nepřesnosti při hře rádi zasmějete. Griluje se přímo v areálu vinařství u hřiště na pétanque.
Zobrazit více
Rozhledna U Křížku u Drnholce

Rozhledna U Křížku u Drnholce

Drnholec, Jihomoravský kraj
Svět bludišť v Drnholci

Svět bludišť v Drnholci

Drnholec, Jihomoravský kraj
Zámek Drnholec

Zámek Drnholec

Drnholec, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány na výsluní

Apartmány na výsluní

Drnholec, Jihomoravský kraj
Vinné sklípky Drnholec

Vinné sklípky Drnholec

Drnholec, Jihomoravský kraj
Vinařství Novosedly Vinofol

Vinařství Novosedly Vinofol

Novosedly, Jihomoravský kraj